شناسه خبر: ۵۰۰۲۶
لینک کوتاه کپی شد

رد ارتباط ویروس کرونا و افزایش هپاتیت در کودکان جهان

طبق گزارش مقامات بهداشتی آمریکا تاکنون هیچ ارتباطی بین ویروس کرونا و ابتلا به هپاتیت در کودکان وجود نداشته و نوعی آدنوویروس جدید مشاهده شده است.

به گزارش تهران بهشت؛ گزارش جدیدی از "مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها" (CDC) در آمریکا، کووید19 را به عنوان عاملی در موارد مرموز هپاتیت شدید در کودکان، حداقل در 9 مورد تأیید شده در آلاباما، رد می‌کند.

"ان‌بی‌سی" در این باره نوشت, این گزارش که روز جمعه منتشر شد، جزئیات موارد ثبت شده در آلاباما را نشان می‌دهد که ابتدا توجه را به بیماری‌های کبدی در ایالات متحده جلب کرد. هفته گذشته، CDC هشداری را به پزشکان در سراسر کشور توصیه کرد که مراقب موارد غیرعادی هپاتیت باشند.

اکنون بیش از ده‌ها مورد هپاتیت کودکان در هشت ایالت دیگر در حال بررسی است؛ یکی در لوئیزیانا، سه مورد در ایلینوی، دو مورد در کارولینای شمالی و چهار مورد در ویسکانسین. حداقل سه کودک نیاز به پیوند کبد داشته‌اند و مقامات ویسکانسین در حال بررسی مرگ یک کودک هستند.

بر اساس گزارش جدید، تست کووید19 هیچ یک از کودکان آلابامایی هنگام بستری شدن در بیمارستان مثبت نشده و هیچ یک از آنها قبلاً مورد مستندی از این بیماری نداشتند. همچنین هیچ کدام واکسن کووید19 دریافت نکرده بودند.

این کودکان (هفت دختر و دو پسر) از 1 ماه تا 6 سال سن داشتند و میانگین سنی آن‌ها 2 سال بود و همه آن‌ها از اکتبر تا فوریه به هپاتیت مبتلا شدند.

"مارکوس بوخفلنر"، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: وقتی کودک سالمی را می‌بینیم که به بیمارستان می‌آید و علائم و نشانه‌های هپاتیت را دارد، علتش یک ویروس شایع‌ است.

همه این کودکان سال بوده و هیچگونه مشکل زمینه‌ای نداشتند, اما هیچ کدام برای ویروس‌های معمولی که باعث هپاتیت می‌شوند، از جمله ویروس‌های هپاتیت نوع A، B و C مثبت نشدند. چندین علت دیگر هپاتیت در کودکان نیز رد شد.

با این حال، آزمایش 9 کودک برای "آدنوویروس" مثبت بود؛ ویروسی که معمولاً با علائم سرماخوردگی همراه است. پنج مورد از 9 مورد برای یک نوع خاص مثبت بودند: "آدنوویروس 41".

آدنوویروس نوع 41 عمدتاً از مدفوع پخش می‌شود و بار دیگر اهمیت شستن صحیح دست‌ها را برجسته می‌کند.

بر اساس این گزارش، این ویروس خاص یکی از علل شایع بیماری‌های گوارشی در کودکان است که علائم آن عبارتند از:

اسهال

استفراغ

تب

علائم تنفسی

علائم مرتبط با مشکلات کبدی نیز رایج بود، از جمله:

زرد شدن قسمت‌های سفید چشم که در هشت کودک دیده شده

یک کبد بزرگ شده که در 6 کودک دیده شده

یک کودک دچار "آنسفالوپاتی" بود؛ نوعی تغییر عملکرد مغز.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که تاکنون حدود 170 مورد هپاتیت شدید در کودکان در 16 کشور گزارش شده است.

 

 

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.

وب گردی

ارسال نظر

پربازدیدترین

آخرین اخبار