شناسه خبر: ۵۲۸۳۶
لینک کوتاه کپی شد

۸ میلیون نفر در ایران سندرم خواب بیقرار دارند

رئیس بیست و نهمین کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران با بیان این موضوع که سکته مغزی جزو عوارض برجسته کووید است، گفت : ۱۰۰ تا ۱۵۰ مورد سکته مغزی از هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت کشور، تا قبل از دوران کرونا، ثبت شده که تقریباً آمار بالایی است و قطعاً با شروع دوران کرونا، این آمار افزایش یافته است.

به گزارش تهران بهشت؛ دکتر محمدرضا قینی، رئیس بیست و نهمین کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران، در نشست خبری این کنگره، با بیان این موضوع که سکته مغزی جزو عوارض برجسته کووید است و در کنگره امسال پیرامون کووید و سکته مغزی، بحث خواهد شد، گفت: پاندمی کرونا باعث شد افراد دچار سکته مغزی به مراکز درمانی مراجعه نکنند و همچنین، درمان را به تأخیر انداخت.

قینی افزود: ۱۰۰ تا ۱۵۰ مورد سکته مغزی از هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت کشور، تا قبل از دوران کرونا، ثبت شده که تقریباً آمار بالایی است و قطعاً با شروع دوران کرونا، این آمار افزایش یافته است.

وی در ارتباط با رابطه واکسن کرونا و بروز سکته مغزی، گفت: طرح این موضوع که واکسن با بروز سکته مغزی ارتباط دارد، باید با مستندات علمی و تحقیقات باشد و برای سکته مغزی و ارتباط آن با واکسن کرونا، چنین مستنداتی وجود ندارد.

رئیس کنگره نورولوژی و الکتروفیزیولوژی ایران با اشاره به ارتباط استرس و سکته مغزی، افزود: از نظر علمی، کسی که زمینه سکته مغزی را داشته باشد، ممکن است کم خوابی و استرس منجر به سکته مغزی شود و ثابت شده که ایست تنفسی خواب، یک علامت برای بروز سکته مغزی است.

وی بهترین زمان درمان بیمار سکته مغزی را زیر ۳ ساعت دانست و اشاره کرد: مهمترین داروی اورژانسی این بیماران در بیمارستان‌های پذیرش کننده، موجود است و دارویی مثل آسپرین هم به راحتی در دسترس بیماران سکته مغزی قرار دارد.

در ادامه این متخصص مغز و اعصاب درباره بیماری پارکینسون اظهار داشت: مهم‌ترین موضوع در بیماری پارکینسون، این است که مقداری دیر تشخیص داده می‌شود و متأسفانه در جهان، هیچ درمانی برای بازگشت پارکینسون وجود ندارد و در ایران، نوع خوش خیم آن را شاهد هستیم و درمان‌هایی که داریم، هم‌تراز درمان‌ها در جهان است.

به گزارش انجمن بیماری های مغز و اعصاب ایران، در ادامه این نشست خبری، دکتر علی اصغر اخوت متخصص مغز و اعصاب و دبیر علمی بیست و نهمین کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران، گفت: در این کنگره متخصصین مغز و اعصاب سراسر کشور گردهم می آیند و جدیدترین مباحث علمی بیماری‌های ام اس، پارکینسون، سکته مغزی و…، همچنین بررسی عوارض کووید در سکته مغزی مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند.

وی با اشاره به برگزاری حضوری کنگره امسال که در روزهای ۴ تا ۷ مردادماه در محل هتل المپیک تهران برگزاری می شود، افزود: هدف کنگره، به روز رسانی مطالب و مباحث پیرامون نورولوژی است و امیدواریم کنگره امسال، بعد از دو سال برگزاری مجازی کنگره به خاطر پاندمی کرونا، مورد ثمر واقع شود.

اخوت با اشاره به اینکه شایع‌ترین بیماری‌های مغز و اعصاب، سردرد است و بعد از آن، سکته مغزی قرار دارد، ادامه داد: ۲۰ درصد بانوان کشور میگرن دارند و ۸ میلیون نفز از جمعیت کشور دچار سندرم خواب بیقرار هستند؛ یعنی اختلالاتی در زمان خواب دارند.

وی در پایان گفت: در ارتباط با تزریق دوز چهارم، برای بیماران مغز و اعصاب، مطالعات نشان داده است که نتوانسته اند ارتباطی بین تزریق واکسن کرونا و سکته مغزی پیدا کنند.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.

وب گردی

ارسال نظر

پربازدیدترین

آخرین اخبار