شناسه خبر: ۵۳۱۹۵

روز اول آگوست کوتاه‌ترین روز تاریخ کره زمین بود!

بر اساس محاسبات دانشمندان چرخش ۲۴ ساعته کره زمین در تاریخ ۱ آگوست، ۱.۵۹ میلی ثانیه زودتر اتفاق افتاد که این مورد کوتاه‌ترین روز در تاریخ کره زمین را رقم زد.

به گزارش تهران بهشت؛ بر اساس محاسبات دانشمندان چرخش 24 ساعته کره زمین در تاریخ 1 آگوست، 1.59 میلی ثانیه زودتر اتفاق افتاد که این مورد کوتاه‌ترین روز کره زمین را رقم زده است. پیش از این رکورد کوتاه‌ترین روز زمین در سال 2020 و به مقدار 1.46 میلی ثانیه ثبت شده بود. دانشمندان علت این پدیده را یک حرکت دوره‌ای به نام "Chandler wobble" معرفی کرده‌اند.

به گفته محققان در دهه‌های اخیر کاهش سرعت چرخش زمین بیشتر شده بود و این مورد روزهای بسیار طولانی‌تری را به همراه داشت اما در چند سال اخیر این روند معکوس شده و روزها کوتاه و کوتاه‌تر شده است. اگر روند افزایش سرعت چرخش زمین به همین منوال ادامه پیدا کند، می‌تواند منجر به کم شدن یک ثانیه از 24 ساعت شبانه‌روز(معادل 86,400 ثانیه) شود.

به نقل از ScienceAlert، دلیل نام‌گذاری این پدیده به اسم "Chandler wobble" این است که این پدیده برای اولین بار در سال 1880 توسط ستاره شناس نام‌آشنا، "کارلو چندلر" کشف شده بود.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی

ارسال نظر

آخرین اخبار