شناسه خبر: ۵۳۱۹۹

راهکارهایی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا

باید بدانیم واکسن به تنهایی نمی‌تواند جلوی گسترش ویروس و انتقال آن را بگیرد و اصل مهم دیگر برای عدم ابتلا به بیماری، رعایت اصول بهداشت فردی و خود مراقبتی است.

به گزارش تهران بهشت؛ این روزها و در میانه موج هفتم کرونا هرچند برخلاف تابستان سال قبل دیگر خبری از ابتلاهای بالا و مرگ و میر سه رقمی نیست؛ اما حتی فوت یک نفر به دلیل این بیماری نیز زیاد است؛ زیرا دیدیم که با رعایت نکات بهداشتی و تزریق واکسن می‌توانیم روزهایی بدون مرگ ناشی از کرونا را تجربه کنیم.

در عین حال می‌دانیم که ویروس هوشمند کرونا هم از پا ننشسته و هر چند وقت یکبار با جهشی جدید که بعضا قدرت سرایت پذیری بالایی هم دارد می‌تواند سبب بروز موج‌هایی از بیماری و افزایش مبتلایان شود.

اصول خودمراقبتی برای جلوگیری از انتشار بیماری کووید-۱۹ چیست؟

بنابر اعلام دفتر مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت:

_ دست‌ها را به طور مرتب و کامل با آب و صابون بشویید یا با محلول‌های ضدعفونی‌کننده حاوی الکل تمیز کنید.

_ از فردی که سرفه یا عطسه می‌کند، یا دارای علائم بیماری است حداقل یک تا ۲ متر فاصله بگیرید.

_ به چشم‌ها، دهان و بینی‌تان دست نزنید. با لمس چشم‌ها، دهان و بینی با دست‌های آلوده، ویروس به آنها منتقل شده، از طریق این نواحی به بدن شما وارد می‌شود و می‌تواند شما را بیمار کند.

_ مطمئن شوید که هم شما و هم اطرافیانتان بهداشت تنفسی را رعایت می‌کنید. بهداشت تنفسی به معنای پوشاندن دهان و بینی با آرنج خم شده یا دستمال کاغذی در هنگام عطسه و سرفه است. بلافاصله بعد از سرفه و عطسه، دستمال کاغذی خود را به طور صحیح دور بیاندازید.

_ اگر احساس بیماری می‌کنید در خانه بمانید و سعی کنید تا حد امکان در اجتماعات و جلسات و اماکن عمومی نروید.

_ اگر تب دارید، سرفه می‌کنید و به سختی نفس می‌کشید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

_ به توصیه‌های مسئولین بهداشت عمل کنید.

_ در صورت امکان از سفر به مناطقی که آلودگی آن بالا است خودداری کنید؛ به‌خصوص اگر سالمند هستید یا دیابت، ناراحتی قلبی یا کلیوی یا بیماری‌های زمینه‌ای مزمن دارید.

_  در صورت بیماری، در هنگام ماندن در منزل فاصله خود با دیگران را رعایت کنید.

_ اگر بیمار هستید و خارج از خانه کار ضروری دارید و برای تأمین موادغذایی نیاز است خرید بروید یا قرار است فرد دیگری اقلام مورد نیازتان را بیاورد، حتما ماسک بزنید تا دیگران را بیمار نکنید.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی

ارسال نظر

پربازدیدترین
آخرین اخبار