شناسه خبر: ۵۳۲۵۱

«حکمت حکمرانی امام حسین(ع)» چه بود؟

جلسات هفته‌های قرآنی تحت عنوان مکتب شهید بهشتی با موضوع «حکمت حکمرانی امام حسین(ع)» در بنیاد قرآن برگزار شد..

به گزارش تهران بهشت، این جلسه با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی حسین زاده دبیرکل بنیاد قرآن، اعضای شورای راهبردی بنیاد قرآن، جمعی از یاران، مادحین اهل بیت و اهالی فرهنگ و فرهیختگان در بنیاد قرآن برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین حسین زاده در این جلسه در ارتباط با موضوع تربیت مدیران حکمران قرآنی که مدتی است به طور ویژه تحت نظر پژوهشگران و کارگروه پژوهشی بنیاد قرآن بوده، سخنانی را ارائه کرد.

وی با بیان اینکه اساس اسلام دعوت است، دعوت را بر سه پایه استوار دانست و گفت: دعوت به واسطه حکمت برهان، دعوت به واسطه موعظه و پند و اندرز و دعوت به صورت جهادی که ابتدا با جهاد فکری آغاز می‌گردد و اگر کفایت نکرد شهادت به دنبال آن می‌آید، این سه اصل اساسی را تشکیل می دهد.

حسین زاده تصریح کرد: البته باید در نظر داشت که برای دعوت باید با فساد مبارزه کرد که در طول تاریخ امامان، پیامبران و پیشوایان ما همگی با اصل و سرچشمه فساد مبارزه کردند که در کتب تاریخی به کرات قابل استناد است.

وی ادامه داد: ایشان برای آگاهی دادن قیام کردند، چرا که از آن دوران تا به امروز همواره اهل قدرت از جهل مردم جهت بقا و ظلم خود استفاده کردند در حالی که میل به آگاهی در فطرت انسان‌هاست که با نشانه‌هایی مثل میل به آزادی، شهادت، ایثار و امثال این‌ها خودنمایی می‌کند.

وی با بیان اینکه مراتب جهاد حکمرانی امام حسین از چهار عنوان شکل گرفته، افزود: راه خدا، رهایی انسان‌ها از چنگال ستمگران، انتصاب یک ولی و حکمران و باور بر اینکه حکمران الهی بودن نصرت و سعادت را با خود به همراه دارد این 4 عنوان را تشکیل می دهد.

 دبیرکل بنیاد قرآن ادامه داد: اما اهداف قیام عاشورا از دید حکمرانی چه بود؟ چرا که ماموریت امام حسین(ع) حکمرانی بود اگر چه که شرایط جهاد پیش آمد و در این راه امام به شهادت رسیدند اما اهداف ایشان جهت حکمرانی آگاهی، بیداری، آزادی، حقیقت خواهی، دشمن ستیزی، شهادت طلبی، مکتب عاشورایی حماسی، مکتب تربیتی، ایجاد عدالت اجتماعی، احیای سنت نبوی و علوی و تمدن سازی و اصلاح جامعه بود که تمامی موارد با استناد به آیات قرآنی استخراج شده‌اند.

وی ادامه داد: امروزه ما اصلاً تعریف آزادی را نمی‌دانیم و به راحتی زیر بار ذلت می‌رویم تا ضمام حکومت را داشته باشیم.، حال می‌توان این حکومت را به تناسب شرایط متفاوت معنا کرد.

حسن زاده با بیان اینکه مدیران اسلامی باید بدانند که برای مدیریت درست و ولایی علاوه بر روضه و گریه فهم مطالب هم واجب است، گفت: تعقل در رابطه با واقع عاشورا و اهداف امام حسین(ع) هدایتگر و رشد دهنده آن ها و همه‌ مردم است.

 دبیرکل بنیاد قرآن در پایان تأکید کرد: اصطلاحی در دنیا رایج شده است تحت عنوان حکمرانی خوب که از غرب می‌آید و برای خود غربی‌ها هم خوب است چرا که آن‌ها تنها جهت دستیابی به منافع خود چنین طرحی را پی ریزی کرده‌اند چرا که در این نظام حکمرانی رابطه اساسی تنها رابطه دولت و ملت است اما کشورهای اسلامی باید به دنبال حکمرانی احسنت باشند که برای جهان خوب است چرا که با خود عدالت جهانی را می‌آورد و رابطه اساسی‌اش رابطه امامت و امت است که از اسلام استخراج شده، البته که برای تحقق حکمرانی احسنت هر کسی باید به درستی کار خودش را انجام دهد حتی اگر لازم شد خود را فدا هم بکند چرا که اصلاً مبنای اسلام منفعت گرایی فرد نیست.

انتهای پیام/

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی

ارسال نظر

پربازدیدترین
آخرین اخبار