شناسه خبر: ۵۳۵۴۱
لینک کوتاه کپی شد

تصاویر بازسازی شده از یک دایناسوز کوچک و گربه ای!+عکس

دیرینه شناسان در آمریکای جنوبی فسیل دایناسور گیاه خوار و زره پوشی را کشف کردند که تقریباً به اندازه یک گربه خانگی است.

به گزارش تهران بهشت؛ به طرز شگفت انگیزی این دانیاسور تازه کشف شده بسیار کوچک و تنها به اندازه یک گربه خانگی است. به باور دیرینه شناسان این کشف می‌تواند افق جدیدی بر گونه دایناسور‌های زره دار بیفکند.

فسیل‌های یک دایناسور کوچک و خاردار که اخیراً در آمریکای جنوبی کشف شد، ممکن است نشان دهنده یک سلسله کامل از دایناسور‌های زره‌دار باشند که قبلاً برای علم ناشناخته بودند. این گونه جدید که Jakapil kaniukura نام دارد، شبیه یک خویشاوند اولیه دایناسور‌های زره پوش مانند Ankylosaurus یا Stegosaurus است، اما این گونه جدید از دوره کرتاسه- آخرین دوره زندگی دایناسورها- و بین ۹۷ تا ۹۴ میلیون سال پیش می‌زیسته است.

دیرینه شناسان در مطالعه جدید خود گزارش دادند این بدان معناست که یک سلسله کامل از دایناسور‌های زره پوش در نیمکره جنوبی زندگی می‌کردند، اما تا به حال کاملاً ناشناخته مانده بودند. دایناسور J. kaniukura تقریباً به اندازه یک گربه خانگی وزن داشت و دارای یک ردیف خار‌های محافظ از گردن تا دم بود. این جاندار گیاه خوار بود و دندان‌های پهنی مانند دندان‌های استگوزاروس داشت.

این کشف توسط دیرینه شناسان بنیاد تاریخ طبیعی Félix de Azara در استان ریو نگرو در شمال پاتاگونیا آرژانتین صورت گرفت که در جریان آن بخش‌هایی از اسکلت یک J. kaniukura از زیر خاک بیرون کشیده شد. این محققان روز پنجشنبه (۱۱ اوت) در ژورنال Scientific Reports گزارش دادند که این دایناسور کوچک منقاری کوتاه، اما بسیار قوی داشت که احتمالاً این امکان را به آن می‌داد تا از گیاهان بسیار سخت از جمله تنه درختان تغذیه کند. همچنین این دایناسور گویا بر روی دو پا راه می‌رفته که این ویژگی نیز جالب توجه به نظر می‌رسد.

کشف دایناسور جدید در گروهی به نام Thyreophora قرار داده شد که آن را به سایر دایناسور‌های زره دار همچون استگوزاروس و آنکیلوسوروس پیوند می‌دهد. نکته جالب توجه اینکه بیشتر تیرئوفوران‌ها در نیمکره شمالی پیدا شده اند و فسیل‌های اولین اعضای این گروه بیشتر در سنگ‌های دوره ژوراسیک آمریکای شمالی و اروپا و از حدود ۲۰۱ میلیون سال پیش تا ۱۶۳ میلیون سال پیش کشف شده است. دیرینه شناسان می‌گویند: «کشف J. kaniukura نشان می‌دهد که تیرئوفوران‌های اولیه دارای توزیع جغرافیایی بسیار گسترده تری از آنچه قبلا تصور می‌شد، بودند.»

آن‌ها افزودند که این دودمان باستانی تیرئوفوران‌ها در نیم کره شمالی، ظاهراً در دوره ژوراسیک میانی منقرض شدند، اما این در حالی بود که در ابرقاره جنوبی گوندوانا، آن‌ها ظاهراً تا دوره کرتاسه هم توانستند دوام بیاورند. گابریل دیاز یانتن، دیرینه شناس شیلیایی دانشگاه ملی ریو نگرو، نیز با استفاده از داده‌های دانشمندان و شبیه ساز کامپیوتری، ظاهر این دایناسور را باسازی کند. در واقع، به لطف این شبیه سازی کامپیوتری شما اکنون می‌توانید ببینید که J. kaniukura در زمان زنده بودن چه شکلی بوده است.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
آخرین اخبار