شناسه خبر: ۵۳۹۷۱

نکاتی مهم برای پیاده روی اربعین

با نزدیک شدن به روزهای پایانی ماه صفر، طبق معمول سالهای گذشته، در جای جای کشور صحبت پیاده روی اربعین و رسیدن به پابوسی حضرت ثارالله به گوش رسیده و هر کس خود را برای شرکت در این راهپیمایی عزیزم آماده می کند.

اما پای در این مسیر گذاشتن باید ها و نباید هایی داشته و برای اینکه امنیت جانی و مالی خود را در این راه حفظ کنید، باید برخی موارد را رعایت کرده و انجام دهید.

با تهران بهشت و نکاتی مهم برای آشنایی بیشتر برای پیاده روی اربعین همراه باشید.

بطور کل پیش از راهی شدن پا گذاشتن در مسیر پیاده روی اربعین بهتر است که برخی اطلاعات را در خصوص این مسیر بدانید.

زائرین پیاده حرم مطهر امام حسین (ع) با هر وسیله ای خود را به مرزهای گوناگون ایران و عراق رسانده و پپس از عبور از مرز برای آغاز مسیر پیاده روی، خود را به نجف می رسانند تا مسیر نجف تا کربلا را با پای پیاده سپری کنند.

زائران حسینی و شرکت کنندگان در راهپیمایی عظیم اربعین باید از این موضوع مطلع باشند که مسیر میان نجف و کربلا ۸۰ کیلومتر بوده و این مسیر به وسیله ۱۴۵۲ ستون علامت گذاری شده است.

فاصله میان هر ستون ۵۰ متر بوده و به عبارتی زائران با سپری کردن ۲۰ ستون یک کیلومتر از مسیر ۸۰ کیلومتری را پشت سر گذاشته اند.

بطور متوسط هر زائر در روز بین ۷ تا ۸ ساعت پیاده روی کرده و با این حساب سپری کردن کل مسیر چیزی در حدود ۲۰ تا ۲۵ ساعت به طول می انجامد.

معمولا زائران سفر خود را از نجف تا کربلا به نوعی آغاز کرده که با احتساب ۲ یا ۳ روز راه پیش رو داشتن، روز اربیعن خود را به کربلا برسانند.

با توجه به جمعیت عظیمی که همه ساله در پیاده روی اربعین شرکت می کنند، بی تردید مسیر راه را هیچ یک از زائران گم نکرده و راه درست را همواره در پیش می گیرند و از این رو برای یافتن مسیر درست نگرانی وجود ندارد.

اما حتی با وجود هزاران عاشق دلداده حسینی که به صورت پیاده در حال تشرف به حرم امام حسین بازهم نکاتی در خصوص این پیاده روی وجود داشته که باید رعایت شود.

بهترین زمان برای آغاز پیاده روی لحظات اولیه طول آفتاب بوده و بهتر است در این زمان حرکت خود را آغاز کرده و در زمان غروب خورشید، در مکانی امن توقف کرده و استراحت کنید.

بهتر است با تاریک شدن هوا از میان هزاران موکب و حسینه ای که در میان راه به ارائه خدمت به زائرین می پردازند یکی را برای اقامت خود در شب برگزیده و در آن شب را به صبح برسانید.

از آنجایی که این سفر، سفری معنوی بشمار آمده و تنها رسیدن به مقصد و پابوسی امام شهیدان در آن اهمیت دارد، بهتر است بسیار سفر سبک کرده و تنها لوازم ضروری را با خود حمل کنید.

از آنجایی که بین ۲ تا ۳ روز در راه هستید، بهتر است برای حمل راحتر لوازم خود از یک کوله پشتی استفاده کرده و همجنین از سنگین کردن بیش از حد آن خودداری کنید.

در زمان انجام پیاده روی اربعین، با توجه به فصل و آب و هوای حاکم، بهتر است لباس مناسب انتخاب کرده و با خود همراه داشته باشید تا در صورت شرد شدن هوا بتوانید از آنها استفاده کرده و از سرماخوردگی مریضی جلوگیری کنید.

همچنین در فصل های گرم سال برای جلوگیری از گرما زدگی و آفتاب سوختگی بهتر است صورت خود را با پارچه ای بپوشانید و از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

در کوله خود مقداری دارو سرماخوردگی، چسب زخم، باند و پماد سوختگی همراه داشته باشید تا در صورت بروز مشکل بتوانید از آنها استفاده کرده و وضعیت جسمانی خود را تا حد ممکن در حال نرمال حفظ کنید.

بهتر است در طول مسیر کیف گردنی کوچکی نیز به همراه داشته و مدارک شناسایی خود را برای حفاظت هر چه بیشتز درون آن قرار دهید.

در زمان توقف و استراحت بویژه در شب ها از لوازم خود بیشترین حفاظت را انجام داده و از دور کردن آنها از خود جلوگیری کنید.

از تحویل مدارک شناسایی و لوازم خود به افراد ناشناس خودداری کرده و هرگز به غریبه ها در طول این سفر اطمینان نکنید.

در طول سفر تلاش کنید تا بهداشت فردی خود را تا حد امکان رعایت کرده و از تماس با افرادی که دچار بیماری هستند خود داری کنید.

در انتها اگر موارد فوق را به خوبی رعایت کنید، می توان انتظار سفر و زیارتی دلچسب را داشته و امیدوار بود که با بهترین حالت های معنوی و جسمی این سفر را به پایان برسانید.

 

 

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی

ارسال نظر

آخرین اخبار