شناسه خبر: ۵۴۰۷۷
لینک کوتاه کپی شد

زیارت اربعین در آیینه روایات

در خصوص فضیلت زیارت امام حسین(ع) و نفس شرکت در مجالس ایشان و برپایی مراسم منتسب به سیدالشهدا(ع) روایات در حد تواتر است و تقریباً می‌‌توان گفت مضمون روایات در خصوص هیچ یک از ائمه دیگر به این شکل بیان نشده است.

به گزارش تهران بهشت؛ سمیه تقی‌پور، استاد حوزه‌های علمیه بانوان و دانشگاه قم با اشاره به فضیلت زیارت امام حسین(ع) گفت: در خصوص فضیلت زیارت امام حسین(ع) و نفس شرکت در مجالس این حضرت و برپایی مراسم منتسب به سیدالشهدا(ع) روایات در حد تواتر است و تقریباً می‌‌توان گفت مضمون روایات درباره هیچ‌یک از ائمه دیگر به این شکل بیان نشده است.

وی با یادآوری روایتی که می‌فرماید خدای متعال برای حسین‌بن علی(ع) حرارتی در دل مؤمنان قرار داده است که این حرارت هرگز سردشدنی نیست، اظهار کرد: در باب فضیلت زیارت این حضرت خصوصاً در ایام اربعین و با پای پیاده روایات بسیار عجیبی است؛ برای زیارت امام حسین(ع) در همه زمان‌ها این استحباب آمده است اما درباره زیارت اربعین حضرت چه از راه دور و چه از راه نزدیک که مصادف می‌شود با چهلمین روز شهادت آن بزرگوار باز روایات جالب و متعددی بیان شده است.

تقی‌پور ادامه داد: در مورد زیارت این امام بزرگوار با پای پیاده روایتی در کامل الزیارات از امام صادق(ع) است که ایشان می‌فرماید وقتی که شخص با پای پیاده به زیارت امام حسین(ع) می‌رود خدای متعال به ازای هر قدمی که برمی‌دارد یک حسنه برای این شخص می‌نویسد، یک گناه از او برمی‌دارد، یک مرتبه درجه را بالا می‌برد و وقتی به زیارت رسید حق تعالی دو فرشته را موکل می‌کند که آنچه خیر از دهان این فرد جاری می‌شود را بنویسد و آنچه که شر و بدی است، ننویسد و وقتی وداع می‌کند می‌فرماید ای ولی خدا گناهانت بخشیده شد تو در زمره حزب‌الله و حزب رسول و اهل بیت هستی، به خدا قسم که تو هرگز آتش دوزخ را به چشم نخواهی دید و آتش هم هرگز تو را نخواهد دید.

استاد دانشگاه قم افزود: در کتاب وسائل الشیعه نیز اثرات زیارت اباعبدالله(ع) بیان شده است از جمله اینکه زیارت ایشان، روزی را زیاد و عمر را طولانی می‌کند، خطرات و بلایایی که برای انسان مقرر شده دفع می‌کند، گناهان گذشته و آینده را می‌بخشد.

وی با اشاره به اینکه زائر اباعبدالله(ع) حق شفاعت پیدا می‌کند، اضافه کرد: شفاعت مختص خدا و رسول خدا و شهدا است اما خدای متعال به زائر قبر ایشان نیز این فضیلت و این حق را می‌دهد.

تقی‌پور به دیگر روایات که در خصوص زیارت امام حسین(ع) آمده است، اشاره و بیان کرد: دعا تحت قوه اباعبدالله(ع) مستجاب می‌شود، همچنین خود خداوند متعال بر زائر ایشان صلوات می‌فرستد. زمانی که شخص از خانه به نیابت از زیارت سیدالشهدا(ع) خارج می‌شود، گناه هم از او خارج می‌شود و خدا به او ثواب هزار حج مقبول را می‌دهد، همچنین ملائک، حافظ مال و جان این بنده هستند.

این کارشناس مسائل دینی اضافه کرد: روایت دیگری می‌فرماید زائران امام حسین(ع) ۴۰ سال قبل از دیگران به بهشت می‌روند، ثواب شهید و ثواب دو ماه اعتکاف و روزه در مسجدالحرام را به او می‌دهند و همچنین ثواب‌های بسیار دیگری که در روایات بیان شده است. روایت دیگری می‌فرماید که شخص وقتی پیاده به زیارت اباعبدالله(ع) می‌رود و قصد می‌کند، خدای متعال تمام گناهان او را می‌آمرزد که این روایات در حد تواتر است به گونه‌ای که دیگر نیاز به بررسی سندی هم ندارد.

تقی‌پور با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری که فرمودند این راهپیمایی عظیم اربعین شبه معجزه است و این قطعاً و طبعاً ثمرات و برکاتی را برای جهان اسلام به دنبال خواهد داشت، تصریح کرد: چند سالی است که این مسئله به این عظمت راه افتاده و ملت مسلمان و حتی غیر مسلمان از سراسر دنیا برای حضور در این راهپیمایی در تلاش و تکاپو هستند و سعی می‌کنند که خودشان را به هر وسیله ای به این مراسم برسانند که مسلماً آثار و برکات عمده‌ای را از خود به جا خواهد گذاشت از جمله مسئله اتحاد جامعه مسلمان که همچون خاری در چشم دشمنان اسلام شده است و بسیاری از مسائلی هم که اتفاق می‌افتد به دلیل کمرنگ کردن این حادثه عظیم و این راهپیمایی بزرگ است که البته این را باید بدانند که این اتفاق هرگز نخواهد افتاد.

وی به دیگر آثار و برکات زیارت اربعین اشاره و بیان کرد: طبیعتاً کسب معرفت از حضور در کربلا، تجدید عهد و پیمان با ولی زمان، تمرین یک دلی برای مسلمانان و برپایی رزمایش قدرت که همه این‌ها را به وضوح مشاهده می‌کنیم از جمله این برکات است.

این استاد حوزه‌های علمیه بانوان قم اضافه کرد: جایگاه تبلور و مصداق عملی بحث از خود گذشتگی، ایثار و انفاق که از فضائل اخلاقی دین ما است در همین قصه پیاده‌سازی اربعین است.

تقی‌پور در پایان گفت: از دیگر آثار زیارت اربعین این است که شیعیان خود به خود با این پیاده‌روی و با این حضور برای تشکیل حکومت و دولت جهانی امام عصر(عج) آماده می‌شوند که طبعاً این مسئله ادامه راه اباعبدالله(ع) بوده و است و خواهد بود.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
آخرین اخبار