شناسه خبر: ۵۵۰۵۷
لینک کوتاه کپی شد

به جای سس مایونز از این جایگزین ها استفاده کنید

بسیاری از مواد غذایی پرکالری هستند و چگالی انرژی در آنها بالاست؛ یعنی نسبت به وزنشان کالری فراوانی دارند. سس مایونز هم از این قاعده مستثنی نیست و جزو این گروه از مواد غذایی محسوب می‌شود.

به گزارش تهران بهشت؛ افراط در مصرف سس مایونز به‌ویژه در دوران کودکی از یک‌سو باعث تجمع چربی‌ و بروز چاقی صددرصد در بزرگسالی و از سوی دیگر باعث بروز اختلال در عملکرد مکانیسم‌های سیری و گرسنگی و افزایش کالری دریافتی می‌شود.

می‌توانید ترکیباتی را جایگزین سس مایونز کنید.

عسل و لیمو

یک چهارم پیمانه آبلیمو تازه، یک قاشق غذاخوری عسل، یک موسیر ریز شده را با هم مخلوط کنید. به‌تدریج به اندازه نصف پیمانه روغن زیتون به آن اضافه کنید. در انتها نمک و فلفل بزنید.

بالزامیک و خردل

یک سوم پیمانه روغن زیتون، سه قاشق غذاخوری سرکه بالزامیک، دو قاشق غذاخوری سس خردل را با نمک و فلفل مخلوط کنید. این سس اشتهاآور است.

سرکه ایتالیایی

سه چهارم پیمانه روغن زیتون، یک چهارم پیمانه سرکه قرمز، دو قاشق غذاخوری جعفری ریز خرد شده و یک قاشق غذاخوری آویشن خرد شده را با هم مخلوط کنید و روی سالاد بریزید. این سس را می‌توانید با ساندویچ هم مصرف کنید.

ریحان و سیر

نصف پیمانه ریحان خرد شده، یک حبه سیر له شده، دو قاشق غذاخوری آبلیموی تازه، کمی نمک و یک سوم پیمانه روغن زیتون را با هم مخلوط کنید. این سس خوشمزه را علاوه بر سالاد، می‌توانید روی پاستا هم بریزید.

سبزی‌ها

دو هویج بزرگ، یک موسیر، یک تکه کوچک زنجبیل، ۲ قاشق غذاخوری سرکه و یک قاشق غذاخوری سس سویا را در غذاساز بریزید و یک دقیقه بزنید تا خوب مخلوط شوند. بعد یک قاشق غذاخوری کنجد و یک سوم پیمانه روغن زیتون را به مخلوط اضافه کنید. این سس طعم غذاهای چینی دارد.

لیمو و موسیر

یک چهارم پیمانه روغن زیتون، یک چهارم پیمانه آبلیموی تازه، دو قاشق غذاخوری شکر و یک موسیر خرد شده را با هم مخلوط کنید و در نهایت آن را با نمک و فلفل مزه دار کنید.

ماست

می‌توان از ماست کم‌چرب یا آب ماست هم به صورت جدا، هم ترکیب با سایر چاشنی‌ها مثل آب‌لیمو، روغن زیتون، خردل و … استفاده کرد. ترکیب ماست با لبوی پخته شده هم خوشمزه و سالم است و هم رنگ زیبایی دارد.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
آخرین اخبار