شناسه خبر: ۵۵۵۷۷
لینک کوتاه کپی شد

این داروها را هرگز همزمان با ایبوپروفن مصرف نکنید!

«دیورتیک ها (داروهای ادرارآور) خانواده‌ای از داروها هستند که باعث می‌شوند بدن آب کمتری در خود نگه دارد. کم آبی عامل اصلی آسیب حاد کلیه است و سپس مهارکننده RAS و ایبوپروفن به کلیه ضربه می‌زند.

 به گزارش تهران بهشت؛ داروهای ادرارآور و مهارکننده‌های RSA معمولاً با هم برای افراد مبتلا به فشار خون بالا تجویز می‌شوند. مُسکن هایی مانند ایبوپروفن بدون نسخه در اکثر داروخانه‌ها و فروشگاه‌ها با مارک‌های معروف در دسترس هستند.

محققان از آزمایش‌های دارویی شبیه‌سازی شده با رایانه برای مدل‌سازی تعاملات این سه دارو و تأثیر آن بر کلیه استفاده کردند. آنها دریافتند در افرادی با مشخصات پزشکی خاص، این ترکیب می‌تواند باعث آسیب حاد کلیه شود که در برخی موارد می‌تواند دائمی باشد.

سرپرست تیم تحقیق، گفت: «اینطور نیست که همه کسانی که این ترکیب از داروها را مصرف می‌کنند دچار مشکل شوند. اما تحقیقات نشان می‌دهد که این مشکلی است که باید احتیاط کرد.»

آزمایش‌های دارویی شبیه‌سازی‌شده با رایانه می‌تواند به سرعت نتایجی را ایجاد کند که در آزمایش‌های بالینی انسانی بسیار طولانی‌تر است. لیتون و تیمش از ریاضیات و علوم کامپیوتر استفاده می‌کنند تا به پزشکان در زمینه مسائلی مانند عوارض داروها زودتر کمک کنند.

وی می‌گوید: «دیورتیک ها (داروهای ادرارآور) خانواده‌ای از داروها هستند که باعث می‌شوند بدن آب کمتری در خود نگه دارد. کم آبی عامل اصلی آسیب حاد کلیه است و سپس مهارکننده RAS و ایبوپروفن به کلیه ضربه می‌زند. اگر به طور اتفاقی از این داروهای فشار خون استفاده می‌کنید و به مُسکن نیاز دارید، به جای آن استامینوفن مصرف کنید.»

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
آخرین اخبار