شناسه خبر: ۵۵۶۱۴
لینک کوتاه کپی شد

عفونت تنفسی خاورمیانه چیست؟

عفونت تنفسی خاورمیانه یا «سندرم تنفسی خاورمیانه» یا «مِرس» (همچنین به عنوان MERS یا MERS-CoV شناخته می‌شود) یک بیماری تنفسی نادر اما با عوارض شدید است و در اثر ویروسی از خانواده کروناویروس به اسم MERS-CoV ایجاد می‌شود.

به گزارش تهران بهشت؛ عفونت تنفسی خاورمیانه یک بیماری منطقه‌ای است که می‌تواند با تب و سرفه شروع شده و به ذات‌الریه و مشکلات تنفسی تبدیل شود. مرس اولین بار در سال ۲۰۱۲ میلادی در خاورمیانه شناسایی شد و بیشتر در این منطقه شایع است.

مرس بین حیوانات و انسان‌ها پخش می‌شود. شواهدی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد شترها در خاورمیانه منبع اصلی این ویروس هستند. این بیماری همچنین می‌تواند از طریق قطرات پخش شده ناشی از سرفه از فردی به فرد دیگر منتقل شود با این حال به نظر نمی‌رسد بسیار مسری باشد مگر اینکه در تماس نزدیک با فرد مبتلا به آن قرار بگیرید. علائم این بیماری عبارت از تب، سرفه، مشکل در تنفس و اسهال و استفراغ هستند.

همچنین متخصصان توصیه می‌کنند که اگر افراد مشکوک به ابتلا به این بیماری هستند، می‌بایست به پزشک مراجعه کنند.

به گفته پزشکان در حال حاضر هیچ درمان خاصی برای مرس وجود ندارد و هدف درمان روی از بین بردن علائم بیماری متمرکز می‌شود. بر اساس آمارهای رسمی، حدود ۳۵ درصد از افرادی که به مرس مبتلا می‌شوند در نتیجه این عفونت جان خود را از دست می‌دهند.

 

 

چند توصیه مهم برای پیشگیری از ابتلا به مِرس

 

در صورتی که فکر می‌کنید در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستید، نکات زیر را حتما رعایت کنید:

*دستان خود را مرتب با آب و صابون بشویید.

*اگر در نزدیکیِ محل نگهداری از شترها قرار گرفتید از تماس با این حیوان خودداری کنید.

*از مصرف شیر خام شتر و یا سایر محصولات شتر اجتناب کنید.

*از نوشیدن هر نوع شیر خام، فرآورده‌های شیر خام و … خودداری کنید.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
آخرین اخبار