شناسه خبر: ۵۵۶۵۰
لینک کوتاه کپی شد

از سال آینده واکسن ترکیبی کرونا-آنفلوانزا تولید می شود

مدیر پروژه واکسن «کوو پارس» گفت: موسسه رازی برنامه ریزی انجام داده که واکسن ترکیبی از کرونا و آنفلوانزای فصلی را تا سال آینده داشته باشد و به مرحله تولید و دسترسی مردم برساند.

به گزارش تهران بهشت؛ رضا بنی هاشمی عضو هیئت علمی و مدیر تحقیق و توسعه موسسه سرم سازی رازی و مدیر پروژه واکسن «کوو پارس» در رابطه با واکسن «کوو پارس» برای کودکان زیر پنج سال با برنامه «روزنه» گفت: با توجه به اینکه واکسن «کوو پارس» را می‌توان به صورت داخل بینی استفاده کرد و مقدار ماده موثره آن هم خیلی پایین است لذا برای اطفال کمتر از پنج سال می‌تواند گزینه خوبی باشد و جلوی زنجیره انتقال ویروس را هم بگیرد.

وی افزود: یکی از افتخارات ایران در این زمینه و موسسه رازی این بود که اولین واکسن داخل بینی را به سازمان بهداشت جهانی معرفی کرد و مجلات معتبر و بزرگ دنیا هم به واکسن «کوو پارس» به عنوان اولین واکسن داخل بینی ساخت ایران اشاره کردند.

مدیر تحقیق و توسعه موسسه سرم سازی رازی از تعامل موسسه با سازمان بهداشت جهانی و انجمن‌های واکسن سازی جهان سخن گفت و اظهارکرد: با توجه به تقاضای زیاد جهانی در این حوزه، می‌توانیم همکاری‌های پژوهشی مشترکی را با کشورهای دنیا داشته باشیم.

بنی هاشمی با بیان اینکه عوارض خاصی از واکسن «کوو پارس» گزارش نشده گفت: حدود 5 میلیون دز در داخل سبد واکسیناسیون داخلی کشور مصرف شده و تا به حال گزارشی از عوارض خاص این واکسن نداشتیم.

در ادامه برنامه، دکتر محمد حسین فلاح مهرآبادی معاون تولید سرم سازی رازی گفت: از آنجایی که مردم سالانه با بیماری کرونا درگیر هستند و آنفولانزا هم شایع شده لذا اکثر کشورهای دنیا به این فکر افتادند که ترکیبی از واکسن کرونا و آنفولانزا را با توجه به ویژگی‌های فصلی بیماری‌ها تولید کنند.

وی افزود: با توجه به واریانت‌های مختلف کرونا، موسسه رازی برنامه ریزی انجام داده تا طی سال آینده واکسن ترکیبی از کرونا و آنفولانزای فصلی داشته باشد و به مرحله تولید و دسترسی مردم برساند.

معاون تولید سرم سازی رازی حمایت‌های مادی و معنوی از واکسن سازی را موضوعی ضروری و با اهمیت خواند و گفت: خوشبختانه در موضوع کرونا حمایت‌های مادی خوبی صورت گرفت اما ادامه این کار هم نیازمند حمایت مسئولان و برنامه ریزی منظم و هدایت اعتبارات و بودجه است تا سریع تر به نتیجه مطلوبی برسیم.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
آخرین اخبار