شناسه خبر: ۵۶۴۸۰

نکاتی که در مورد ایدز باید بدانید + اینفوگرافیک

ایدز تا به حال جان میلیون‌ها انسان را گرفته است و در سرتاسر جهان هر ساله میلیون‌ها انسان به ویروس "اچ. آی. وی." آلوده می‌شوند. تاکنون هیچ راهی برای درمان قطعی آن پیدا نشده است. در روز جهانی ایدز مردم لباس‌های شان را به روبان قرمز مزین می‌کنند تا توجه و مراقبت در برابر HIV و ایدز را متذکر شده و به دیگران یادآور شوند که تعهد و پایبندی و حمایت آنها مورد نیاز است.

از سال ۱۹۸۸ اول دسامبر (برابر ۱۰ آذر) روز جهانی ایدز نامگذاری شده است و هر ساله برای این روز، شعار خاصی نیز در نظر گرفته می‌شود. هدف عمده از این کار این است که به عموم مردم یادآوری شود که HIV از بین نرفته‌است و هنوز کارهای زیادی است که باید انجام شود.

بیماری ایدز چیست؟

بیماری ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی بیماری است که سبب اختلال سیستم ایمنی بدن می‌شود به صورتی که بدن قادر به مبارزه با برخی عفونت‌ها نمی‌باشد.مثل عفونت‌های فرصت‌طلب و سایر بیماری‌هایی که در شرایط ضعف سیستم ایمنی عمل می‌کنند.

اصلی‌ترین علامت آلودگی با ویروس ایدز با از بین رفتن پیشرونده گروه خاصی از سلول‌های ایمنی به نام سلولهای T کمکی یا سلولهای CD۴ می‌باشد. ویروس در حین رشد خود در بدن سبب از بین رفتن این سلول و سلول‌های دیگر می‌شود. انهدام این سلول‌ها سیستم ایمنی را تضعیف می‌کند در نتیجه باعث مستعد شدن شخص به عفونت‌ها و بیماری‌های فرصت‌طلب مختلف می‌شود از عفونت ریه گرفته تا سرطان.

فاصله زمانی ورود ویروس تا بروز علایم بیماری ایدز چقدر است؟

 

در برخی افراد علایم ایدز( که همانا کاهش تعداد سلول‌های T و عفونت‌های فرصت‌طلب می‌باشد) خیلی زود بعد از اولین آلودگی با ویروس اتفاق می‌افتد. اما اغلب افراد به مدت ۱۲-۱۰ سال و تعداد کمی حتی مدت‌های ‌تری بدون علامت باقی ‌مانند. همانند بیشتر بیماری‌های دیگر رسیدگی‌های به موقع پزشکی می‌تواند عمر شخص را طولانی‌تر سازد.

ویروس ایدز چگونه منتقل می‌شود؟

فرد آلوده به ویروس ایدز ویروس را در مایعات خاص بدنش از جمله خون، شیر و ... حمل می‌کند. انتقال ویروس فقط در صورتی میسر است که این چنین مایعات آلوده به ویروس ایدز وارد جریان خون فرد دیگری بشوند.

معمولاً انتقال ویروس ایدز از یکی از این راهها اتفاق می‌افتد:

۱- تماس جنسی بدون پیشگیری با فرد آلوده به ایدز.

۲- استفاده از سوزن یا سرنگ مشترک با یک فرد آلوده به ویروس ایدز.

بررسی‌های آزمایشگاهی نشان داده است که ویروس ایدز در یک سرنگ آلوده می‌تواند حتی بیشتر از یک ماه زنده بماند و معتادان تزریقی به منظور پیشگیری از ایدز هرگز نباید سرنگ، آب و وسایل تهیه مواد مخدر را بطور اشتراکی مصرف نمایند یا اینکه بیشتر از یک بار مصرف کنند. این شامل سوزن‌ها و سرنگ‌هایی می‌شود که برای تزریق مواد مخدر و حتی داروهایی مثل استروئیدها به کار میرود. سایر انواع سوزن و سرنگ مثل آنهایی که برای سوراخ کردن گوش و خالکوبی یا تاتو کردن به کار می‌رود نیز می‌تواند سبب انتقال ایدز شود.

۳- انتقال ویروس از مادر به فرزند در حین بارداری، زایمان، یا شیردهی

هر زنی که باردار است یا قصد بارداری دارد و به هر دلیل مشکوک است که احتمال آلودگی با ویروس برای وی وجود دارد لازم است قبل از بارداری آزمایش و مشاوره مربوط به ایدز را دریافت کند. اگر آزمایش ایدز خانم بارداری مثبت باشد باید داروهای لازم برای پیشگیری از انتقال ایدز به فرزندش را دریافت کرده و از شیر دادن وی خودداری نماید.

 

ویروس ایدز از چه راههایی منتقل نمی شود؟

انتقال ویروس ایدز از یک فرد به فرد دیگر به آسانی ویروسهای دیگر نمی‌باشد. این ویروس از راه هوا یا غذا منتقل نمی‌شود (به عنوان مثال از طریق عطسه یا سرفه کردن). هیچ موردی از انتقال ایدز از طریق تماس‌های عادی روزانه یک فرد آلوده با همخانه‌ای‌ها، همکاران، خویشاوندان، یا دوستانش که از ظروف و توالت مشترک استفاده می‌کنند دیده نشده است. ایدز همچنین از طریق در آغوش گرفتن و بوسیدن منتقل نمی‌شود. ویروس ایدز در عرق، استفراغ، مدفوع و ادرار وجود دارد ولی تاکنون مواردی از انتقال توسط آنها گزارش نشده است. (بجز دو مورد که انتقال ویروس از طریق تماس مدفوع با پوست بریده شده اتفاق افتاده است.) مگس، پشه و حشرات دیگر ویروس را منتقل نمی‌کنند.

تشخیص آلودگی به ویروس ایدز

بلافاصله بعد از آلوده شدن، برخی افراد ممکن است علائمی گذرا شبیه یک سرماخوردگی ساده داشته باشند. حتی ممکن است آلوده شده باشند، اما کاملاً احساس سلامت کنند. تنها راهی که شخص میتواند از وضعیت خود مطمئن شود انجام آزمایش برای کشف آنتی بادیهای ضدویروس ایدز (پروتئین هایی که در بدن برای مبارزه برعلیه ویروس ایدز تولید میشوند) میباشد. این آزمایش بر روی نمونه خون فرد مشکوک انجام میشود. اگر در خون شخص آنتی بادیهای ضدویروس ایدز موجود باشد معنای آن این است که به ویروس ایدز آلوده شده است.

در چه مواردی باید آزمایش ایدز انجام شود؟

اگر شخص به هر دلیل احتمال می‌دهد که به ویروس ایدز آلوده شده باشد باید هرچه سریعتر مورد آزمایش قرار گیرد، زیرا حتی در اولین مراحل بیماری باید گام‌های سازمان یافته‌ای برای حفظ درازمدت سلامتی فرد برداشته شود. بیمار باید به طور منظم به یک متخصص بیماری‌های عفونی مراجعه کند تا در وقت مقتضی قبل از بدحال شدن بیمار درمان ضد ویروس ایدز شروع شود. این روش رسیدگی فعالانه در بیماران ایدز سبب می‌شود بیمار سالهای بیشتری زندگی سالم داشته باشد.

انتهای پیام/

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی

ارسال نظر

پربازدیدترین
آخرین اخبار