شناسه خبر: ۵۷۰۵۶

بهترین روش پخت برنج چیست؟

متخصص علوم تغذیه با اشاره به یک باور غلط درباره تفاوت برنج کته و برنج آبکش گفت: از نظر میزان انرژی و چاق‌کنندگی تفاوتی بین برنج کته و برنج آبکش وجود ندارد.

به گزارش تهران بهشت؛ سمیرا ربیعی با بیان این موضوع که سلامت برنج باید از دو بعد تغذیه‌ای و بهداشتی مورد بررسی قرار گیرد، گفت: «برنج، بخش عمده‌ای از نیاز بدن به ویتامین‌های گروه B را تامین می‌کند. این ویتامین‌ها که محلول در آب هستند هنگام آبکش کردن برنج از بین می‌روند.»

وی افزود: «با توجه به این که پخت برنج به صورت کته باعث حفظ ویتامین‌های گروه B آن می‌شود بنابراین، از نظر حفظ ویتامین‌های گروه B مصرف کته بهتر از برنج آبکش است.»

او در ادامه به وجود یک باور غلط درخصوص چاق‌کنندگی کته و برنج آبکش اشاره کرد و توضیح داد:وی ذات برنج را نشاسته‌ عنوان کرد و افزود: با توجه به این مطلب شستن زیادتر یا آبکش کردن برنج، تأثیری بر میزان نشاسته آن ندارد.

آرسنیک؛ آلودگی شایع در برنج

این دکترای تخصصی علوم تغذیه، آلودگی با فلزات سنگین را یکی از موارد آلودگی‌های محیطی برنج برشمرد و گفت:« آلودگی آب و خاک و همچنین نزدیک بودن مزارع برنج به مراکز صنعتی و فاضلاب‌های مربوطه در تجمع این آلودگی در برنج موثر هستند.»

وی آلودگی با آرسنیک را یکی از آلودگی‌های شایع در برنج عنوان کرد و افزود: آرسنیک یکی از سمی‌ترین عناصر جهان و به طور جدی کشنده است.

ربیعی یادآور شد که آرسنیک در اکثر مواد غذایی به مقدار بسیار اندک یافت می‌شود اما میزان آن در حدی نیست که تهدیدی برای سلامتی محسوب شود.

وی با اشاره به این که برنج بیش از هر ماده دیگری توانایی ذخیره آرسنیک را دارد خاطرنشان کرد که نگرانی بسیاری درخصوص آلودگی برنج با آرسنیک وجود دارد.

به گفته این استادیار دانشکده علوم تغذیه، اثر سمی آرسنیک ۱۰۰ هزار برابر سیانور است و این درحالی است که آرسنیک و تمام ترکیبات آن، به عنوان آفت‌کش استفاده می‌شوند.

مهمترین عوارض مسمومیت با آرسنیک

ربیعی مهمترین عوارض مسمومیت با آرسنیک را شامل مختل شدن کارکرد سیستم گوارشی، آسیب جدی به کبد، سرطان پوست و در نهایت ایجاد شوک و مرگ برشمرد.

به گفته این دکترای علوم تغذیه، هرچند میزان آرسنیک در برنج‌های وارداتی بیش از برنج‌های ایرانی است، ولی این موضوع به این معنا نیست که برنج‌های ایرانی فاقد آرسنیک هستند.

بهترین روش پخت برنج چیست؟

استادیار دانشکده تغذیه، با استناد به نتایج مطالعات صورت گرفته، گفت: «در روش پخت برنج به صورت کته، آب در برنج باقی مانده و آرسنیک آن خارج نمی‌شود. اما در پخت برنج به صورت آبکش، مقداری از آرسنیک آن خارج می‌شود؛ بنابراین از نظر بهداشتی برنج آبکش سالم‌تر از برنج کته است.»

وی با اشاره به این که از نظر تغذیه‌ای، برنج کته مغذی‌تر است اما از نظر بهداشتی، برنج آبکش سالم‌تر است، خاطرنشان کرد:باید به دنبال روش پختی باشیم که ضمن حفظ ویتامین‌های گروه B، میزان آرسنیک برنج نیز به حداقل ممکن برسد.

این متخصص تغذیه با اشاره به بهترین روش پخت برنج، گفت: «در حال حاضر بهترین روش پختی که برای برنج پیشنهاد شده این است که به ازای هر پیمانه برنج خام، چهار پیمانه آب در قابلمه ریخته شود. بعد از به جوش آمدن آب، برنج از قبل خیسانده شده، در قابلمه ریخته شده و به مدت پنج دقیقه بجوشد.»

وی افزود:سپس برنج آبکشی شود و آب آن دور ریخته شود. دوباره برنج داخل قابلمه ریخته شده و این بار، به ازای هر پیمانه برنج دو پیمانه آب به قابلمه اضافه شود و برنج با حرارت کم دم کشیده شود.

ربیعی تاکید کرد: «در روش آبکش کردن معمولی مقدار زیادی از ویتامین‌های گروه B از بین می‌رود. در روش کته کردن معمولی نیز، آرسنیک برنج خارج نمی‌شود.»

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی گفت:مزیت روش پخت پیشنهادی این است که ضمن حفظ ویتامین‌های محلول در آب برنج، ۷۰ درصد آرسنیک از برنج خارج می‌شود. این روش بویژه برای نوزادان و کودکان که بیشتر در معرض خطرات ناشی از آلودگی با آرسنیک قرار دارند، توصیه می‌شود.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
 • مریم ارسالی در

  ما سبزی،، کاهو ،، میوه اا را ده دقیقه ابتدا می‌اندازیم در تشت اب ،تا سم های انها وارد آب گردند، بعد ابکش میکنیم مرحله بعد یک قاشق سزکه سفید داخل اب دوم کرده تا اانگل یا میکروب داشت توسط سرکه سفید یا قرمز لز بین برود و بعد یک دقیقه ابکش میکنیم
  مرحله سوم شستن با اب خالی
  حال غرض این هست سم فکر نکنم با جوشاندن از بین برود
  سم که میکروب یا ویروس نیست با دما از بین برود

  سووال ایا سم در حال جوشاندن تبخیر میشود ؟؟
  کاش بیشتر توصیح داده میشد

  ایا بهتر نیست برنج هم یک ساعت با اب زیاد در ظرف بزرگ خیسانده شود؟تا سم ان وارد اب گردد؟؟؟
  یا سم از طریق بخار خارج میشود؟
  کاش بیشتر این موارد هم گفته میشد

 • مریم ارسالی در

  اگر برنج چند ساعت با اب فروان خیسانده شود در ظرف بزرگتر ایا احتمال ان وجود ندارد سم ان خارج شود و وارد اب گردد؟؟؟یا سم در حال جوش بخار میشود ؟؟؟

  سم که میکروب نیست در اب جوش کشته شود
  توضیحات بیشتر بدید

 • ناشناس ارسالی در

  من همیشه برنج را کته درست میکنم آگه چند بار برنج شسته بشه بعد کته درست بشه مشکلی پیش نماید

ارسال نظر

آخرین اخبار