شناسه خبر: ۵۷۵۱۳

چرا برخی سیگاری‌ها هیچگاه دچار سرطان ریه نمی‌شوند!؟

محققان با بررسی سلول‌های ریه افراد سیگاری و غیر سیگاری، به نتاج جالبی در خصوص ارتباط سیگار کشیدن با ابتلا به سرطان ریه رسیدند.

به گزارش تهران بهشت؛ برخی سیگاری‌ها هیچگاه دچار سرطان ریه نمی‌شوند!.سرطان ریه یکی از علل اصلی مرگ و میر به وسیله سرطان در آمریکا محسوب می‌شود که به شدت با کشیدن سیگار مرتبط است. برای دهه ها، محققان احتمال می‌دادند مواد سرطان زای شیمیایی که در دود سیگار وجود دارند، به «دی ان ای» فرد آسیب وارد کرده و سبب جهش‌هایی در «دی ان ای» شوند که سرطان زا هستند.

با وجود این، محدودیت‌هایی که در روش‌های مطالعه و طراحی وجود دارد، تا الان سبب شده اند این نظریه به شکلی قطعی ثابت نشود؛ چرا که راهی برای اندازه گیری دقیق جهش‌ها در سلول‌های طبیعی وجود ندارد.

اما به تازگی محققان کالج پزشکی آلبرت اینشتین نیویورک در آمریکا از روش‌هایی جدید برای ارزیابی جهش‌های ژنتیکی در میان سلول‌های افراد سیگاری و غیرسیگاری استفاده کردند.

آن‌ها دریافتند افراد سیگاری، جهش بسیار شدیدتری در سلول‌های ریه خود در مقایسه با افراد غیر سیگاری داشتند؛ هرچند افرادی که اعتیاد شدیدتری به سیگار داشتند، جهش بیشتری نسبت به افرادی که اعتیاد کمتری دارند، نداشتند.

محققان در این پژوهش، از ۳۳ نفر نمونه‌های سلول‌های ریه را گرفتند از جمله:

  • ۱۲ بزرگسال در سنین بین ۱۸ تا ۸۶ سال که سابقه سیگار کشیدن نداشتند.
  • ۲ نوجوان بدون سابقه سیگار کشیدن
  • ۱۹ سیگاری از جمله ۷ نفر که قبلا سیگاری بودند و ۱۲ نفر که در زمان کنونی سیگار می‌کشیدند و سنینی بین ۴۴ تا ۸۱ سال داشتند.

بر اساس این گزارش، افراد سیگاری در این پژوهش مقدار متفاوتی سیگار می‌کشیدند؛ به طوری که اعتیاد از ۵.۶ تا ۱۱۶ پاکت سیگار را گزارش کرده بودند.

در پایان محققان اعلام کردند جهش‌های سلول ریه انسان با افزایش سن انباشته می‌شوند و افراد سیگاری جهش بیشتری نسبت به افراد غیر سیگاری داشتند.

با این حال، این محققان اعلام کردند شمار قابل توجهی از جهش‌ها را در ژن‌های محرک سرطان مانند ژن «Notch۱» مشاهده نکردند.

این محققان اظهار کردند جالب‌ترین یافته آن‌ها در خصوص سطح تناوب جهش سلولی در افرادی بود که بیش از ۲۳ پاکت سیگار در سال می‌کشیدند؛ به طوری که آن‌ها دریافتند اعتیاد شدید به سیگار لزوما با جهش بیشتر در مقایسه با افرادی که اعتیاد کمتری دارند، محسوب نمی‌شود.

آن‌ها همچنین گفتند فراوانی جهش ارتباطی با بروز سرطان ندارد؛ چرا که تناوب جهش‌های رخ داده در بیماران مبتلا به سرطان با افرادی که سرطان ندارند، تفاوت معناداری ندارد.

اگرچه این محققان اعلام کردند فراوانی جهش، ارتباطی با بروز سرطان ندارد؛ اما برای جمع بندی تحقیقاتشان گفتند سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان ریه را با افزایش تناوب جهش‌های ژنتیکی افزایش می‌دهد. آن‌ها در عین حال اعلام کردند علت آن که چرا تنها ۱۰ تا ۲۰ درصد از سیگاری‌ها به سرطان ریه مبتلا می‌شوند نیز احتمالا بخاطر «سیستم بازسازی دی ان ای» افراد سیگاری و یا «سیستم سم زدایی» بدن این افراد از دود تنباکو باشد.

این محققان در پایان اعلام کردند تحقیقاتشان مبنایی منطقی را برای ارزیابی بیشتر عوامل خطر ابتلا به سرطان ریه به دست خواهد داد.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
  • ناشناس ارسالی در

    من خودم کسانی رو دیدم که تا ۹۵سالگی سیگار کشیدن و بمراتب از افراد غیره سیگاری کمتر مریض شده اند و عمر بیشتری هم کردن .و حتی کسانی را دیده ام که در عمرشون یک نخ سیگار هم نکشیدند اما بسرطان حنجره فوت کردند!سیگار نمیتونه باعث اصلی سرطان باشه و دلیل نمیشه هر کسی سیگاری بود صد درصد سرطان بگیره.بالاخره همین دود تنباکو اگه مضراتی داره مطمئنا فوایدی هم داره که متخصصین امر باید به اون هم توجه کنند.مگه میشه بقول خود دانشمندان ۴۵۰۰ ماده شیمیایی در سیگار باشه و از این ۴۵۰۰ ماده یکیش برای بدن انسان سودمند نباشه!من خودم حدودا ۳۰ساله سیگار میکشم یعنی از زیر ۲۰سالگی تا الان که ۵۰سالمه اما از هر نظر نسبت به هم سن و سالهام سالمتر هستم و کمتر هم مریض میشم .فقط تنها مشکلی که نسبت به اونها دارم همین هست که وقتی کار سنگین کنم نفس نفس بیشتری میزنم اما هم مقاومتم و هم زورم بیشتر از اونهاست که سیگاری نیستن و هم سالی یکبار هم سرما هم نمیخورم در حالی که اونها اکثرا دنبال دوا و دکتر هستن از چشم و گوش و پوست و مو و قلب و کلیه و کبد و کمر و پا و دست بگیر تا کلا همه جا.بنظر من که همین دود تنباکو میتونه خودش یه دارو باشه و برای ادم حالت دوپینگ داشته باشه .یه نمونش وقتی یه چند هفته ای سیگار رو ترک کردم دیدم از غم و قصه دارم افسرده میشم و رفتم سر اعتیاد خودم و حالشو بردم .

  • ممد ارسالی در

    آخه تو ... خوری که چرا همه سیگاریا سرطان نمیگیرند ؟

ارسال نظر

پربازدیدترین
آخرین اخبار