شناسه خبر: ۵۸۵۹۴

سیر کرونا در این استان مهم کشور افزایشی شد!

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در طول ۲۰ روز گذشته شاهد روند افزایشی آمارهای مرتبط با شرایط کرونایی هستیم، گفت: کسانی که در دفعات قبلی ابتلاء سنگینی به کرونا و یا بیماری زمینه‌ای داشتند، استفاده از ماسک را جدی بگیرند؛ ممکن است روند افزایش بیماری آن‌ها را بیشتر در معرض خطر قرار دهد.

به گزارش تهران بهشت؛ دکتر محمد پهلوان‌کاشی در خصوص وضعیت کرونا گفت: تقریبا ۲ ماه پیش شاهد روند افزایشی کرونا بودیم که با ورود موج سرمای شدیدی که کشور را فرا گرفت، کاهش پیدا کرد و کرونا به وضعیت قبل بازگشت. پس از آن تقریبا در ۲۰ روز گذشته شاهد شیب افزایشی هستیم. هرچند تا امروز رنگ‌بندی مشهد همچنان آبی است اما در صورت ادامه این روند افزایشی، انتظار داریم که رنگ‌بندی مشهد تغییر کند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه در حال حاضر چهار شهرستان خراسان رضوی وارد شرایط نارنجی شده، افزود: باید این شرایط افزایشی را جدی گرفت زیرا این موضوع می‌تواند به بقیه شهرستان‌ها و مشهد منتقل شود. در چنین شرایطی استفاده از ماسک مخصوصا در مکان‌های شلوغ و پرازدحام بسیار ضروری است. وی عنوان کرد: تا روز سه‌شنبه، ۱۶ اسفند، ۴۸ بیمار بستری کرونایی داشته‌ایم. بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه ۳۲ نفر بوده‌اند. بیمار فوتی نیز نداشته‌ایم.

پهلوان‌کاشی در رابطه با علت افزایش کرونا عنوان کرد: در بقیه مناطق دنیا شاهد شرایط افزایش کرونا در دوره‌های مختلف بوده‌ایم. هرچند حدود یک سال است که شرایط بسیار آرامی را از لحاظ کرونایی تجربه می‌کنیم و تقریبا از نظر مردم شاید کرونا تاکنون تمام شده اما در بقیه کشورها اینگونه نیست. زمانی که ما در روزهای بسیار زیادی بدون هیچگونه فوتی کرونایی بودیم، بیشتر کشورها مانند آمریکا روزانه بالای ۲۰۰ فوتی کرونایی داشته‌اند. همچنین در شرق آسیا بیماری کرونا در چند ماه گذشته افزایش یافته است. با توجه به اینکه این ویروس در گردش است، طبیعتا می‌تواند وارد کشور ما هم بشود

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: واکسیناسیونی که در طول یک سال گذشته با همراهی مردم انجام شد، می‌تواند تا مدت‌زمان زیادی ایمنی را در جمعیت کشور ما ایجاد کرده و مانع از طغیان ویروس شود. باید در نظر گرفت که ایمنی واکسن به مرور کاهش پیدا می‌کند و در طول زمان می‌تواند زمینه ابتلاء مجدد مردم به این ویروس مهیا شود. از طرف دیگر هرچه رعایت مردم بیشتر باشد، شیوع این بیماری نیز کمتر می‌شود و با توجه به نزدیک شدن به ایام نوروز و کاهش رعایت مردم، زمینه ابتلا به کرونا بالا رفته که می‌تواند موثر باشد.

وی در خصوص تمهیدات نوروزی خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد به صورت ۲۴ ساعته و بدون تعطیلی در حال فعالیت است. برای شرایط نوروز پیش‌بینی‌های زیادی انجام شده است؛ اورژانس‌ها با حداکثر آمادگی در صورت هرگونه اتفاق برای هموطنان آماده خدمت‌رسانی هستند. مراکز بهداشتی نیز آمادگی خود را حفظ می‌کنند. برای مراسم سال تحویل هم که ازدحام جمعیتی شدیدی در مشهد اتفاق می‌افتد، تمام همکاران ما در درمان، بهداشت و دارو با آمادگی کامل در خدمت زائران و مجاوران امام رضا(ع) هستند.

پهلوان‌کاشی با بیان اینکه در بیمارستان‌های مختلف شرایط پذیرش بیماران کرونایی را داریم، اضافه کرد: با توجه به اینکه آمار بستری‌های کرونایی عدد بالایی نیست اما بخش‌هایی که از قدیم برای بیماران کرونایی فعال شده بود، آمادگی پذیرش مجدد بیماران را دارد که به صورت ایزوله و به دور از ساسر بیماران به درمان آن‌ها بپردازیم.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در رابطه با واکسیناسیون ادامه داد: مراکز بهداشتی در کل سطح شهر و روستاها همگی آمادگی ارائه خدمات واکسیناسیون را دارند. مردم می‌توانند با مراجعه به این مراکز واکسیناسیون‌شان را انجام دهند. کسانی که در طول یک سال گذشته یا حداقل ۶ ماه از تزریق آخرین دوز واکسن‌شان گذشته، می‌توانند برای واکسن یادآور مراجعه کنند. توصیه می‌شود گروه‌های خاصی که در معرض ابتلا به این بیماری و در خطر بیشتری هستند، دوز یاد آور خود را بزنند تا مبتلا به این ویروس نشوند یا اگر مبتلا شدند، ابتلائشان خفیف باشد.

وی در پاسخ به این سوال که ویروسی که اخیرا شیوع پیدا کرده و باعث بیماری مردم می‌شود، آیا کروناست یا آنفلوآنزا، عنوان کرد: ویروس‌های مختلفی هستند که می‌توانند با علایم تنفسی و گوارشی بروز کنند. در ماه‌های مختلف هر کدام از این ویروس‌ها می‌تواند میزان همه‌گیری بیشتری داشته باشند و افراد مختلف آن‌ را تجربه کنند. ما پیک نسبتا سنگین آنفلوآنزا خصوصا در بچه‌ها را در پاییز پشت سر گذاشتیم. در حال حاضر پیک آنفلوآنزا مطرح نیست. این ویروس‌ها همیشه هستند و بروزشان مخصوصا در فصل‌های سرد سال بیشتر می‌شود.

پهلوان‌کاشی ادامه داد: بهداشت فردی، استفاده از ماسک در مکان‌های شلوغ و عدم حضور افراد مبتلا تا زمان بهبودی کامل در فضاهای سربسته و شلوغ می‌تواند باعث کاهش ابتلاء افراد به این بیماری شود.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: ما برای شرایط عید به همه همشهریان و کسانی که می‌خواهند به مشهد مسافرت کنند، این توصیه را داریم که در مکان‌هایی که ازدحام زیاد است، حتما از ماسک استفاده کنند تا مانع از ابتلا چه کرونا چه ویروس‌هایی که به شکل تنفسی انتقال پیدا می‌کند، بشوند.

 

 

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی

ارسال نظر

پربازدیدترین
آخرین اخبار