شناسه خبر: ۵۳۲۹۵
لینک کوتاه کپی شد

سازمان ملل خواستار دسترسی بین‌المللی به نیروگاه اتمی اوکراین شد

دبیرکل سازمان ملل متحد هرگونه حمله به نیروگاه‌های اتمی را "انتحاری" توصیف کرد و خواستار دسترسی بین‌المللی به نیروگاه اتمی زاپوریژژیا (Zaporizhia) در اوکراین شد.

به گزارش تهران بهشت، آنتونیو گوترش روز دوشنبه خواستار پایان دادن به حملات "انتحاری" به نیروگاه‌های اتمی شد.

سایت نیروگاه اتمی زاپوریژژیا اوکراین، بزرگترین نیروگاه در اروپا است که روز گذشته (یکشنبه) برای دومین بار در کمتر از ۲۴ ساعت بمباران شد.

وی هرگونه حمله به نیروگاه‌های اتمی را "انتحاری" توصیف کرد و خواستار توقف عملیات نظامی در اطراف زاپوریژژیا اوکراین شد تا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) بتواند به آن دسترسی پیدا کند.

در یک هفته گذشته، دبیرکل سازمان ملل متحد به نگرانی در مورد خطرات هسته‌ای برای بشریت ادامه داده؛ خطراتی که به اعتقاد وی تنها یک "سوء تفاهم" یا "اشتباه قضاوت" تا "نابودی هسته‌ای" فاصله وجود دارد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز روز شنبه هفته جاری گلوله‌باران نیروگاه اتمی زاپوریژژیا در اوکراین را محکوم کرد و گفت این اقدام خطر یک فاجعه هسته‌ای را به دنبال دارد.

رافائل گروسی در بیانیه‌ای اعلام کرد: من به شدت نگران گلوله باران روز گذشته بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا هستم.

وی از همه طرف‌های درگیر در اوکراین خواست تا «حداکثر خویشتن‌داری» را در اطراف این نیروگاه به کار گیرند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: هر گونه اقدام نظامی که ایمنی و امنیت نیروگاه هسته‌ای زاپوریژژیا را به خطراندازد کاملا غیرقابل قبول است و باید به هر قیمتی از آن اجتناب کرد.  

وی تاکید کرد: هر گونه حمله نظامی به این نیروگاه یا آغاز یک حمله از آن به منزله بازی با آتش است که عواقب بالقوه فاجعه باری خواهد داشت.  

نیروگاه هسته‌ای زاپوریژژیا در جنوب شرقی شهر انرهودار که بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا محسوب می‌شود، تحت تسلط ارتش روسیه قرار دارد.

نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل هم که فعال نیست، در اختیار روس‌هاست.  

وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که نیروهای اوکراین به قلمرو نیروگاه اتمی زاپوریژژیا بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا توسط تیپ ۴۵ توپخانه نیروهای مسلح حمله کردند.

در بیانیه‌ای که در همین ارتباط منتشر شده، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: در نتیجه این حملات، یک خط لوله هیدروژن آسیب دید که منجر به آتش‌سوزی شد ولی آتش به سرعت مهار شده است.

انتهای پیام/

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
آخرین اخبار