شناسه خبر: ۵۴۲۵۰

رئیسی عازم نیویورک شد

رئیس جمهور به منظور حضور و سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل و دیدارهای دو جانبه با برخی مقامات حاضر در این اجلاس سالیانه، تهران را به مقصد نیویورک ترک کرد.

به گزارش تهران بهشت، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز دوشنبه با بدرقه حجت الاسلام قمی مشاور رهبر معظم انقلاب، محمد مخبر معاون اول رییس جمهور و جمعی از وزرا و اعضای هیات دولت عازم نیویورک شد.

آیت‌الله رئیسی به منظور حضور و سخنرانی در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد و در راستای تامین منافع ملت ایران و تلاش برای تحقق «نظم عادلانه بین‌المللی از طریق چندجانبه گرایی اقتصادی» به نیویورک سفر کرد.

رئیس جمهور در این سفر علاوه بر سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ضمن حضور در نشست سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، با تعدادی از سران کشورهای حاضر در این نشست دیدار و گفتگو می کند و دیدارهای جانبی دیگری نیز خواهد داشت.

آیت الله رییسی را در این سفر وزیر امور خارجه و معاون سیاسی وی، رییس و تعدادی از اعضای دفتر رییس جمهور به همراه یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همراهی می کنند.

رئیس دولت سیزدهم پارسال، در نخستین سال ریاست جمهوری خود به صورت ویدیو کنفرانس در هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل حضور یافت و سخنرانی خود را ایراد کرد بنابراین او در این دوره برای نخستین بار است که به صورت حضوری در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت می کند.

رئیسی در روزهای پایانی هفته گذشته سفری سه روزه به شهر سمرقند ازبکستان داشت تا در قالب شرکت در بیست و دومین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، برقراری نظم عادلانه بین‌المللی از طریق چندجانبه‌گرایی اقتصادی را دنبال کند و در همین راستا در حاشیه این اجلاس با ۱۰ تن از سران کشورهای حاضر در اجلاس از جمله روسیه، چین و هند دیدار و گفتگو کرد.

ناظران سیاسی سفر آیت الله رییسی به سمرقند و نیویورک را نشانه ای از یک پیوستگی در سیاست خارجی ایران می دانند زیرا اجلاس شانگهای نمادی از نظم نوین جهانی و قدرت های نوظهور شرقی در مراودات بین المللی است و اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل به طور سنتی محل حضور و رایزنی سیاسی مقامات بلندپایه از کشورهای مختلف است.

براساس این گزارش، رییس‌ جمهور، در بازگشت از سفر ازبکستان با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کرد و گزارشی از ملاقات‌ها و توافق‌ها در اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای و همچنین برنامه‌های پیش‌رو در سفر به نیویورک به منظور شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد بیان کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ابراز خرسندی از گزارش و مجموعه اقدامات صورت گرفته، برای رییس جمهور در آستانه سفر به نیویورک آرزوی توفیق کردند.

انتهای پیام/

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی

ارسال نظر

آخرین اخبار