شناسه خبر: ۵۴۹۳۸
لینک کوتاه کپی شد

امیرعبداللهیان: با بصیرت علمای اهل سنت و مردم کردستان تلاش‌ تروریست‌ها با شکست مواجه شد

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در محل دفتر مطالعات وزیر خارجه با میهمانان سی و ششمین کنفرانس وحدت اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش تهران بهشت؛ حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار میهمانان سی و ششمین کنفرانس وحدت اسلامی، ضمن تبریک ایام هفته وحدت و خیرمقدم‌ به میهمانان این کنفرانس و همچنین قدردانی از تلاشهای دکتر شهریاری،  به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با میهمانان کنفرانس وحدت اشاره کرد و مصداق ملموسی از تحرکات دشمن برای ایجاد تفرقه بین شیعه و اهل سنت در سالهای اشغال عراق توسط آمریکا را برای میهمانان تشریح کرد. 

وی‌ ادامه داد: در سالهای اشغال عراق پس از سال ۲۰۰۳ میلادی از سوی آمریکا اتفاقات عجیب و بی‌سابقه ای برای ایجاد تفرقه بین شیعه و اهل سنت در عراق مشاهده شد.

وزیر امور خارجه کشورمان پس از ذکر نمونه هایی از تلاشهای دشمن برای ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی در عراق خاطر نشان کرد: در یمن، سوریه، عراق، افغانستان ، فلسطین، لبنان و … هم موارد متعددی از تلاش دشمن برای ایجاد تفرقه بین امت اسلام را شاهد بوده ایم. 

امیرعبداللهیان در ادامه به اتفاقات اخیر در کشورمان اشاره کرد و افزود: طرفهای خارجی در هفته های اخیر تلاش کردند با سوء استفاده از یک موضوع داخلی در کشورمان به اقدامات مداخله جویانه مبادرت کنند.

وی افزود: این درحالی است که رئیس جمهور کشورمان  در همان ساعات‌اولیه پس از فوت مهسا امینی با پدر ایشان تماس گرفته و از ایشان دلجویی کردند و دستور رسیدگی فوری برای روشن شدن موضوع دادند. 

وزیر امورخارجه اظهار داشت: چه کسی باور‌ می‌کند که فوت یک دختر آنقدر برای غربی‌ها اهمیت داشته باشد؟ اگر چنین است، نسبت به صدها هزار شهید و‌ کشته در عراق ، افغانستان ، سوریه و لبنان چه کردند؟ آنها  می‌خواستند در ایران جنگ فرقه ای راه بیاندازند. 

امیرعبداللهیان تصریح کرد: بخشی از مطالبات مسالمت آمیز است که پاسخ داده شده و‌ می‌شود، اما ما شاهد ورود سلاح گرم به برخی از تظاهرات هستیم که این سلاح ها از خارج وارد شده است و ما در ایران چنین سلاح هایی را نداریم. 

وزیر امورخارجه کشورمان اذعان کرد: در غائله زاهدان، شعار و عکسی از مهسا نبود و گروه تروریستی شناخته شده‌ای تلاش کرد درگیری بین شیعه و سنی راه بیاندازد و مسئولیت آنرا هم پذیرفتند ، در بخشی از کردستان هم همین اقدام را کردند اما بصیرت علمای اهل سنت و مردم ، کلیه تلاشهای آنها را با شکست مواجه کرد. 

امیر عبداللهیان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: امام خمینی(ره) یادگارهای فراوانی را برای امت اسلامی به یادگار گذاشته است که یکی از آنها هفته وحدت است؛ یادگار دیگر امام (ره) اعلام روز جهانی قدس است. 

وزیر امورخارجه کشورمان گفت: با افتخار اعلام می کنیم ایران علیرغم همه فشارهایی که از سوی دشمن با آن مواجه بوده است، همان حمایتی که از مقاومت حماس و جهاد اسلامی در فلسطین داشته، از مقاومت شیعه و سنی در لبنان و حتی مقاومت مسیحیان در این کشور نیز داشته است. 

وی در پایان با یاد و خاطره علمای درگذشته کنفرانس های سابق وحدت از جمله آیت الله تسخیری برای این بزرگان طلب آمرزش و مغفرت کرد.

پیش از اظهارات امیرعبداللهیان، تعدادی از میهمانان کنفرانس وحدت از جمله شیخ خالد الملا رییس جمعیت علمای اهل سنت عراق، غازی حنینه رئیس تجمع علمای مسلمان لبنان، محمد عزمی عبدالحمید رییس شورای مشورتی مالزی در سخنانی دیدگاه های خود در خصوص اهمیت وحدت، دوری از تفرقه، تلاشهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه وحدت و تقریب، هوشیاری در برابر توطئه های دشمن را  مطرح ساختند.

انتهای پیام/ 

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
آخرین اخبار