شناسه خبر: ۵۴۹۳۹
لینک کوتاه کپی شد

وزیر دارایی انگلیس برکنار شد

وزیر دارایی انگلیس سه هفته پس از ارائه برنامه اقتصادی جنجالی که سقوط تاریخی ارزش پوند و آشفتگی مالی در این کشور را به همراه داشت، از این مقام برکنار شد.

به گزارش تهران بهشت؛ کواسی کوارتنگ ۳۸ روز پیش به عنوان وزیر دارایی دولت «لیز تراس» انتخاب شده بود اما در استعفانامه خود که دقایقی پیش یک نسخه آن را در توئیتر منتشر کرد، نوشت که نخست وزیر از او خواسته از مقام خود کنار برود.

او اول مهرماه برنامه اقتصادی دولت را که بزرگترین بسته کاهش مالیات در ۵۰ سال اخیر نامیده می‌شود ارائه کرد. در این برنامه او ۴۵ درصد از مالیات میلیاردرها را حذف کرده و درصدد توسعه اقتصاد کشور برپایه معیارهای بازار آزاد بود.

اما در نتیجه این برنامه، ارزش پوند سقوط و میزان بدهی کشور شیب صعودی پیدا کرد. بانک مرکزی انگلیس نیز از ترس جهش شاخص تورم اعلام کرد که نرخ بهره بین بانکی را که با اقساط وام مسکن میلیون‌ها خانوار انگلیسی ارتباط مستقیم دارد افزایش خواهد داد. مقامات دولت انگلیس اصرار دارند که بخش عمده‌ای از مشکلات اقتصادی کشور را به جنگ روسیه و اوکراین نسبت بدهند. با این حال نخست وزیر انگلیس هفته پیش در اظهارنظری جنجال‌برانگیز که نشانگر شکاف در داخل دولت است، کوارتنگ را به عدم مشورت با اعضای کابینه درباره برنامه اقتصادی دولت متهم کرد.

همین مسئله سبب شد تا نامبرده ساعاتی پیش از سخنرانی در کنفرانس سالانه حزب حاکم محافظه‌کار، از جنجالی‌ترین بخش برنامه دولت عقب‌نشینی کرده و در توئیتی بنوسید که صدای منتقدان دولت را شنیده است.

این تحول در حالی صورت می‌گیرد که نتایج تازه‌ترین نظرسنجی صورت گرفته در انگلیس حاکی از تداوم محبوبیت پایین حزب حاکم به رهبری لیز تراس و شیب صعودی حمایت از حزب مخالف است.

انتهای پیام/

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
آخرین اخبار