شناسه خبر: ۴۱۱۲۲
لینک کوتاه کپی شد

آشنایی با گران‌ترین کالاهای 2021

قیمت کالاها از انرژی و فلزات گرفته تا محصولات کشاورزی در سال ۲۰۲۱ بهبود چشمگیری پیدا کردند و سوختهای مورد استفاده برای تولید برق تحت تاثیر عرضه محدود و احیای اقتصادی قوی، رکورددار صعود بودند.

به گزارش تهران بهشت؛ تحلیلگران و معامله‌گران می گویند انتظار می رود تقاضای جهانی برای کالاها در سال ۲۰۲۲ قوی مانده و از قیمتها پشتیبانی کند زیرا اقتصاد جهانی همچنان به روند بهبود ادامه می دهد.

جفری هالی، تحلیلگر ارشد شرکت کارگزاری OANDA در این باره گفت: سال ۲۰۲۱ سال رشد قیمت در بازارهای کالا بود. اگرچه بر این باورم که قیمتهای کالا بالا می مانند اما در عین حال معتقدم که بهبود قیمت در سال ۲۰۲۰ و رشد قیمت سال ۲۰۲۱ سالهای استثنایی خواهند بود و چنین عملکرد و رشد قیمتی را برای سال آینده انتظار ندارم.

قیمتهای مواد غذایی و انرژی امسال صعود کردند و نیروگاه‌ها و مصرف کنندگان سراسر جهان از چین گرفته تا بروکسل را تحت فشار قرار دادند و به رشد فشارهای تورمی دامن زدند. قیمتهای بالاتر تولیدکنندگان را به افزایش تولید تشویق می کند اما بعضی از تحلیلگران انتظار دارند عرضه محصولاتی مانند نفت و گاز طبیعی مایع (LNG) محدود بماند زیرا راه اندازی پروژه‌های جدید چند سالی زمان می برد.

انرژی

قیمتهای بالای زغال سنگ و گاز طبیعی مایع باعث کمبود شدید برق از اروپا تا هند و چین در سال ۲۰۲۱ شد.

قیمتها در بازار LNG آسیا بیش از ۲۰۰ درصد صعود کرد در حالی که قیمت پایه زغال سنگ در آسیا دو برابر شد.

والری چو، مدیر تحقیقات گاز و LNG آسیا در شرکت وود مک کنزی اظهار کرد: تقاضای جهانی برای LNG به میزان ۲۰ میلیون تن در سال در سال ۲۰۲۱ رشد کرد و آسیا تقریبا عامل همه این رشد بود. بیش از ۲۰ درصد رشد تقاضا از سوی چین، این کشور را به بزرگترین واردکننده جهان تبدیل کرد و از ژاپن در این زمینه سبقت گرفته است.

با این حال قیمتهای نقدی بالای LNG احتمالا رشد تقاضا را محدود خواهد کرد به خصوص در بازارهای جنوب آسیا و جنوب شرقی آسیا که به قیمتها حساس‌تر هستند.

قیمتهای جهانی نفت در سال ۲۰۲۱ به میزان ۵۰ تا ۶۰ درصد رشد کرد و سال آینده با بهبود تقاضا برای سوخت جت، پیش بینی می شود رشد بیشتری را تجربه کند.

در چین قیمتهای زغال سنگ از رکورد بالایی که در اکتبر به ثبت رساندند، پس از افزایش تولید در این کشور، بیش از نیمی کاهش پیدا کرد.

فلزات

کمبود برق در چین و اروپا به تولید آلومینیوم ضربه زد و باعث شد قیمت این فلز بیش از ۴۰ درصد رشد کند که دومین رشد سالانه متوالی بود.

همچنین تقاضا برای سنگ آهن را به دلیل کاهش تولید فولاد در چین تحت تاثیر قرار داد. قیمت سنگ آهن که در ماه مه رکورد افزایش را شکسته بود، در نیمه دوم سال به دنبال اعمال محدودیت برای تولید فولاد در چین، ریزش کرد. بهای معاملات سنگ آهن بازار دالیان که در دو سال گذشته رشد عظیمی را شاهد بود، بیش از ۱۰ درصد ریزش کرد.

به گفته تحلیلگران، انتظار می رود فلزات پایه عملکرد بهتری داشته باشند زیرا گذار به سوی سوختهای پاک، تقاضا برای آنها را تقویت خواهد کرد در حالی که محدودیتهای زنجیره تامین به قوت خود باقی می مانند.

قیمت مس در بازار فلزات لندن حدود ۲۵ درصد در سال ۲۰۲۱ رشد کرد و برای سومین سال متوالی افزایش یافت.

هووی لی، اقتصاددان بانک OCBC اظهار کرد: انتظار می رود تقاضا برای مس برای دومین سال افزایش پیدا کند به خصوص پس از این برگزاری کنفرانس اقلیمی سازمان ملل در گلاسکوی اسکاتلند که تمایل دولتها برای اولویت دادن به انرژی پاک را نشان داد.

صعود قیمت محصولات کشاورزی

قیمت سویا در بازار شیکاگو برای سومین سال متوالی رشد کرد و ذرت حدود ۲۵ درصد و گندم بیش از ۲۰ درصد افزایش یافت.

محدودیتهای عرضه به دلیل شرایط جوی نامساعد و تقاضای بالا معمولا قیمتها در بازارهای کشاورزی را تقویت می کند.

روغن پالم و روغن سویای مالزی هر کدام بیش از ۳۰ درصد رشد قیمت داشتند و برای سومین سال متوالی صعود کردند.

دانه قهوه عربیکا تقریبا ۸۰ درصد افزایش قیمت داشت که دومین رشد سالانه متوالی بود و دانه قهوه روبوستا ۷۰ درصد جهش یافت و افت قیمت سه سال گذشته را جبران کرد.

قیمت شکر خام بیش از ۲۰ درصد افزایش یافت که سومین رشد سالانه پیاپی بود در حالی که شکر سفید هم رشد قیمت مشابهی داشت که تحت تاثیر کاهش تولید در برزیل به دلیل خشکسالی و یخبندان روی داد.

به گفته تحلیلگران، قیمت فلزات ارزشمند ممکن است به دلیل ریسک پذیری قوی در بازارهای سهام و بازارهای دیگر آهسته شود.

بر اساس گزارش رویترز، طلا و نقره پس از دو سال متوالی رشد چشمگیر، سال ۲۰۲۱ را با کاهش قیمت به پایان می برند.

 

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.

وب گردی

ارسال نظر

پربازدیدترین

آخرین اخبار