شناسه خبر: ۴۱۲۵۴

همه سوابق زیر ۱۰ سال بیمه شدگان از بین می‌رود

با اجرای طرحی که کمیسیون اجتماعی مجلس در دست بررسی دارد؛ عملا تمامی سوابق زیر ۱۰ سال بیمه شدگان از بین می رود.

به گزارش تهران بهشت، کمیسیون اجتماعی مجلس طرحی به نام «نقل و انتقال سوابق بیمه ای» را در دست بررسی دارد که این طرح به دلیل ابهاماتی که دارد می تواند روند بازنشستگی افراد را دچار چالش هایی کند.

موضوع نقل وانتقال سوابق بیمه بین صندوق های بازنشستگی برای اولین بار در سال ۱۳۶۵ مطرح و پس از آن، تغییرات زیادی به خود دیده است. با این حال این قوانین به دلیل ضعف ها نتوانسته اند مشکلات نقل و انتقال سوابق را حل کنند. طرح حاضر با هدف رفع همه مسائل نقل و انتقال سوابق، مطرح و به رغم پوشش بخش زیادی از موانع و ایرادهای قبلی، دارای ابهام هایی است که در ادامه به آنها پرداخته خواهد شد.

مرکز پژوهش های مجلس در بررسی طرح مزبور به ابهاماتی اشاره می کند که مهمترین آن از بین رفتن سوابق زیر ۱۰ سال بیمه شدگان است. 

با این طرح عملا تمامی سوابق زیر ۱۰ سال بیمه شدگان از بین می رود؛ به عنوان مثال: فردی ممکن است که با سه سال سابقه بازنشستگی در صندوق کشوری که به صندوق تأمین اجتماعی انتقال نداده است، به سوابق لازم برای بازنشستگی برسد. اما مطابق بند «ب» به سبب نرسیدن به سابقه ۱۰ سال، صندوق کشوری مستمری سه سال را پرداخت نمی کند.

به علاوه تا فرد به سن ۶۰ سال نرسیده باشد، ولو اینکه در صندوق دیگری بازنشست شده باشد، نمی تواند از صندوق مقصد حقوق دریافت کند.

همچنین ماده ۶ مشخص نکرده است که اگر مزایایی در آخرین صندوق بازنشستگی وجود داشته باشد، اما در سایر صندوق های قبلی وجود نداشته باشد، آنگاه صندوق های دیگر قادر نخواهند بود که آن مزایا را پرداخت کنند؛ چراکه هرگونه پرداخت به بازنشستگان باید مستند به قوانین باشد.

سابقه فروشی در صندوق مقصد و عدم تمهید برای وضع شرایط خاص

طرح فعلی با سابقه فروشی در صندوق مقصد از یکسو بار مالی معتنابهی بر بیمه شدگان جدید وارد می کند و ازسوی دیگر بدون هیچگونه تمهیدی برای وضع شرایط خاص افراد منتقل شده، تأمین هزینه مزایای بازنشستگی را بر صندوق یا بودجه عمومی دولت تحمیل می کند.

کنار گذاشتن فرد بیمه شده از متن قانون و تمرکز بر تراز مالی صندوق ها

در برخی از شرایط فرد با دریافت مبالغ ناچیزی و مسکوت گذاشتن بخش زیادی از سوابق خود به دامن فقر کشیده می شود، این در حالی است که طرح فعلی امکان برگشت بیمه شده به حق خویش را مسدود کرده است.

طولانی بودن فرایند نقل و انتقال و برقراری مستمری

فرایند نقل و انتقال و برقراری مستمری در ماده ۳، هفت ماه پیش بینی شده است که با توجه به وضعیت معیشتی بازنشستگان و افراد در شرف بازنشستگی و همچنین الکترونیکی شدن خدمات صندوق ها قابل قبول نیست.

اشکالات در ملاک های محاسبه و عدم انجام محاسبات اکچوئری

در طرح کسر یک درصد و کسورات سایر مزایا کسر وجوه بابت خدمات انجام نشده، اگرچه قابل توجیه است، لکن ریسک های منتقل شده به نفع صندوق مبدأ مورد محاسبه قرار نگرفته است.

 اقتصادآنلاین

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی

ارسال نظر

آخرین اخبار