شناسه خبر: ۵۰۴۹۲
لینک کوتاه کپی شد

ضرورت صراحت و شفافیت در تهیه و ابلاغ بخشنامه های مالیاتی

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، انجام اصلاحات مقرراتی و کاهش تورم مقررات در نظام مالیاتی و تهیه دستورالعمل های صریح و شفاف را از اولویت های برنامه های تحول آفرینی برشمرد.

به گزارش تهران بهشت رسانه مالیاتی ایران، دکتر داود منظور با تاکید بر اینکه ایجاد گفتمان تحول آفرینی در نظام مالیاتی، لازمه ی توسعه اقتصادی و پیشرفت همه جانبه کشور است، گفت: افزایش منابع درآمدی دولت، جداشدن بند ناف اقتصاد از درآمدهای نفتی و مقاوم سازی بودجه از ملزومات توسعه و تحول نظام مالیاتی است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور یکی از ضرورت های تحول آفرینی و هوشمند سازی نظام مالیاتی را در بازکردن غل و زنجیرهای خود ساخته از جمله قوانین موازی و مقررات اضافی از دست و پای نظام مالیاتی دانست و گفت: این کار هم عدالت مالیاتی را افزایش می دهد و هم وجه مردمی بودن نظام مالیاتی و رضایتمندی شهروندان را افزایش می دهد.

دکتر منظور با اشاره به اینکه منطق مقررات زدایی این است که مقررات ساده تر و کمتر اما کیفی تر و دقیق تر موجب افزایش بهره وری، کارایی و پویایی سازمان می شود، انجام اصلاحات و کاهش تورم مقررات در نظام مالیاتی را از شاخص های عملیاتی در دوره تحولی دانست.

معاون وزیر امور قتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه باید دستورالعمل ها موجز، صریح و شفاف تهیه شوند گفت، برای مقررات زدایی و انجام اصلاحات مقرراتی در نظام مالیاتی، توجه به سه مولفه ضروری است. نخست؛ توجه به قوانین بالادستی و برنامه توسعه و برنامه های دولت مردمی که مقررات زدایی و انجام اصلاحات مقرراتی در راستای تحقق این اهداف پیگیری و اجرا شود. دوم؛ مجموعه های نظارتی سازمان مثل دادستانی انتظامی مالیاتی که وظیفه نظارت، هماهنگی و به چالش کشیدن مقررات دست و پاگیر را برعهده دارد و سوم؛ مرکز آموزش و پژوهش سازمان وظیفه شناسایی و ارائه مشاوره به واحدهای مقررات‌گذار را برعهده بگیرد.

وی تصریح کرد: وجود قوانین و دستورالعمل های متعدد موجب عدم شفافیت و طولانی شدن فرآیندها می شود در حالی که می توان با قوانین روشن و صریح، از نوشتن چند مرتبه و تکراری آن که منجر به افزایش و توسعه حجم قانون و سردرگمی ذینفعان می شود جلوگیری کرد.

دکتر منظور با اشاره به دوران گذار و دوره تحولی نظام مالیاتی تاکید کرد: دستیابی به نظام مالیاتی هوشمند با ساختاری پویا مبتنی بر حاکمیت داده، به میزان پذیرش و بهره گیری از قابلیت‌ها و پتانسیل های ابزارهای نوین اطلاعاتی و ارتباطی برای هوشمند شدن، با حذف مقررات دست و پاگیر و دستورالعمل های موازی همراه است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، ضرورت حذف دستورالعمل های اضافی و باز کردن گره ی قوانین دست و پاگیر را عامل مهمی در ارائه خدمات سریعتر، شفاف تر و عادلانه تر به مودیان مالیاتی و شهروندان دانست و تاکید کرد، شفافیت قوانین و دستورالعمل ها به تحول نظام مالیاتی، نهادینه سازی فرهنگ مالیاتی، افزایش اعتماد عمومی و تبدیل شدن سازمان امور مالیاتی به سازمانی محبوب مردم کمک خواهد کرد.

وی افزود بسیاری از جامعه شناسان و اقتصاددانان، ایجاد تحول در نظام مالیاتی و حرکت به سمت هوشمندسازی را پایه اصلاحات اقتصادی، ایجاد عدالت اجتماعی، جلوگیری از رانت و فساد، شکاف‎های طبقاتی و نابرابری‎ های اجتماعی می دانند.این در حالی است که صدور بخشنامه های پرتعداد موجب ایجاد تورم مقررات در نظام اداری و کند شدن حرکت نهاد ها به سمت هوشمندسازی می شود.

دکتر منظور در پایان افزود: تجربه اصلاحات مقرراتی دنیا در پس رکودهای اقتصادی و در قالب مقررات‌زدایی شکل گرفت؛ چراکه دولت‌ها به این نتیجه رسیده بودند که تورم مقررات، مانعی برای توسعه کار‌آفرینی و رشد اقتصادی است.

 

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
آخرین اخبار