شناسه خبر: ۵۲۳۰۳

واردات خودروی هندی به قیمت جان مردم؟

این روزها بحث واردات خودرو بسیار داغ شده است. اما ما در این مقاله به بررسی موضوعی می پردازیم که کمتر به آن توجه شده است. در این ویدیو مقایسه ای در مورد ایمنی هیوندای گرند i10 (سفارش هند) و هیوندای اکسنت (سفارش آمریکا) در بحث تصادف انجام گردیده است.

به گزارش تهران بهشت، موسسه گلوبال انکپ به تازگی ویدیویی را منتشر کرده که در آن دو خودروی پایه از دو بازار هدف متفاوت با هم مقایسه می شوند. در این مقایسه ارزان ترین خودروهای هیوندای در دو بازار هدف متفاوت مقابل هم قرار می گیرند. در یک طرف هیوندای اکسنت بازار آمریکا را داریم که یک سدان اقتصادی است و ارزان ترین محصول هیوندای کره در بازار ایالات متحده است و در طرف مقابل هیوندای گرند i10 دیده می شود که به عنوان یک سدان کامپکت و ارزان در بازار مکزیک به فروش می رسد. اگرچه مکزیک و آمریکا روز نقشه با هم هم مرز هستند اما وضعیت نظام اقتصادی، رفاه عمومی و بسیاری موارد دیگر در این دو کشور با هم متفاوت است. با این همه تفاوت قاعدتا بازار خودروی این دو کشور هم با هم تفاوت دارد و استاندارد های ایمنی متفاوتی هم برای ورود به این بازار ها در نظر گرفته می شود.

Screenshot 2022-07-03 164247

بررسی عملکرد ایمنی خودروها

در ویدیو فوق می بینیم که دو خودرو با سرعت ثابت استاندارد با هم برخورد می کنند و آسیب ها در دو خودرو متفاوت است. هیوندای گرند i10 صدمه بیشتری می بیند و ستون A عملا آسیب می بیند و این یعنی ایمنی در این خودرو بخصوص برای سرنشینان جلو بسیار پایین ارزیابی می شود. نکته مهم دیگر در مورد این خودرو وجود تنها دو ایربگ در آن است که این هم با توجه به استاندارد ها روز دنیا ضعفی اساسی برای سرنشینان محسوب می شود. اما در طرف مقابل ارزان ترین هیوندای بازار آمریکا یعنی اکسنت عملکرد قابل قبولی دارد و ستون ها بعد از برخورد بدون آسیب هستند. این یعنی در اتاق ایمنی بیشتری برای سرنشینان رقم می خورد و وجود ۶ ایربگ استاندارد در این خودرو باعث می شود این ایمنی دوچندان شود.

قوانین مختلف برای بازارهای هدف

 

نکته ای که در مورد این تست وجود دارد تجهیزات استاندارد در هر خودرو است. در واقع علاوه بر استحکام بدنه، عوامل مهم دیگری هم به عملکرد ایمنی بهتر کمک می کنند. در بازاری مثل اروپا و یا ایالات متحده مدت هاست که تجهیزاتی مثل ترمز ABS، سیستم کنترل پایداری و… استاندارد سازی شده اند و خودروهایی بدون این تجهیزات اصلا اجازه عرضه نخواهند داشت. اما در بازاری مثل بازار مکزیک و یا بازاری مثل هند استانداردهای حداقلی را برای استاندارد در نظر می گیرند و این باعث می شود در این نوع بازار ها خودروهای پایه و یا متوسط عملا خودروهایی باشند که ایمنی پایین تری دارند. مجموعه گلوبال انکپ سعی دارد با انجام این تست نشان دهد که سیستم تولید خودروها باید استاندارد جهانی یکپارچه داشته باشد چراکه هیچ چیز مهم تر از جان راننده و سرنشینان خودرو نیست.

چرا استانداردها متفاوت اند؟

صنعت و بازار خودروی هر کشور متاثر از وضعیت و نظام اقتصادی حاکم بر آن است و به همین دلیل است که در بازار رو به توسعه ای مثل هند، حداقل استاندارد های ایمنی را می بینیم تا خودرو ها در ارزان ترین حالت ممکن عرضه شوند. اما در برابر در بازار های پیشرفته ای مثل اروپا و یا آمریکا حداقل استاندارد های ایمنی بخصوص در سال های اخیر بسیار پیشرفته شده و همین باعث می شود خودروهای عرضه شده در این بازار ها به مراتب ایمنی بیشتری داشته باشند. امروز صنعت خودرو به سمت یکپارچه سازی این استاندارد ها در سرتاسر دنیا می رود اما بنظر نمی رسد که این اقدام در سال ها جاری یا در آینده ای کوتاه مدت به نتیجه برسد.

مبدا واردات و تاثیر آن بر بازار

بازار خودروی امروز ایران نیاز مبرم به واردات دارد اما واردات به چه قیمت؟ عرضه ناکافی توسط خودروسازان داخلی از یک طرف و ممنوعیت واردات در این سال ها از طرف دیگر باعث شده وضعیت اسفناک این روز های بازار را شاهد باشیم. این عوامل باعث شده تا اختلاف قیمت عجیب کارخانه و بازار پدید بیاید و قیمتی نجومی برای وارداتی ها رقم بخورد. گویا حالا مسئولین به فکر واردات افتاده اند و آن را نیاز روز بازار می نامند. فارغ از این که بخواهیم چرایی ممنوعیت واردات را در این سال ها بررسی کنیم باید ببینیم هدفمان از واردات امروز چیست؟ برخی مسئولین اعتقاد دارند که با واردات خودروهای ارزان قیمت از بازار های رو به توسعه نظیر هند می توان بازار را آرام کرد اما همانطور که گفته شد خودرو هایی که از این مبدا باشند استاندارد های حداقلی ایمنی را ندارند و حتی اگر بازار را آرام کنند اما از طرف دیگر می تواند تهدید جانی برای ما ایرانیان داشته باشد. اگر معیارمان واردات خودروهایی با استاندارد ها بالاتر باشد، به دلیل بالا رفتن نرخ ارز در سال های اخیر برای پایه ترین خودرو که استاندارد های اروپا و آمریکا را پاس می کند باید مبلغی بالاتر از یک میلیارد تومان در نظر گرفت. البته این نوع واردات هم فی نفسه بد نیست و کاهش قیمت وارداتی های قدیمی را رقم می زند و باعث ثباتی نسبی می شود.

تاثیر واردات بر صنعت خودروی ایران

واردات خودرو علاوه بر بازار، تاثبر مهمی بر صنعت ما خواهد داشت. اگر واردات خودروهای پایه از کشورهای مثل هند را داشته باشیم عملا خودروسازان ما می توانند بگویند خودروهای داخلی عملکرد بهتری از وارداتی ها دارند و این باعث می شود رشدی را در زمینه ایمنی و فنی در داخل نداشته باشیم. اما واردات خودروهای روز از کشورهای توسعه یافته، مردم را با تکنولوژی روز صنعت خودرو آشنا می کند و صنعتگر ما را هم به تغییر و توسعه وا می دارد. به عبارت ساده تر واردات خودروهایی با استاندارد های روز دنیا سطح مطالبه عمومی را بالا می برد و بیشتر می تواند به ارتقای کیفی صنعت ما کمک کند.

در این مقاله سعی کردیم مقایسه ای در رابطه با سطح ایمنی خودرو ها در بازار ها مختلف داشته باشیم و تاثیر آن بر واردات را بررسی کنیم. حال باید دید رویکرد سیاستمداران و مسئولین ما در رابطه با واردات چیست و واردات با چه کیفیتی انجام می شود.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی

ارسال نظر

آخرین اخبار