شناسه خبر: ۵۳۵۰۳
لینک کوتاه کپی شد

راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب (استاندارد، سریع و راحت )

راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب از اهمیت و پیچیدگی بالایی برخوردار است. پکیج‌های تصفیه فاضلاب در کارخانه تولید می‌شوند و سپس به محل پروژه منتقل شده و در همان جا نصب و راه اندازی می‌شوند. اگر تمامی مراحل ساخت پکیج تصفیه فاضلاب درست انجام شده باشد اما در نصب و راه اندازی آن اشتباهی رخ دهد، پکیج تصفیه فاضلاب عملکرد مطلوبی نخواهد داشت و به درستی کار نمی‌کند.

به گزارش تهران بهشت، راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب از اهمیت و پیچیدگی بالایی برخوردار است. پکیج‌های تصفیه فاضلاب در کارخانه تولید می‌شوند و سپس به محل پروژه منتقل شده و در همان جا نصب و راه اندازی می‌شوند.

راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب

اگر تمامی مراحل ساخت پکیج تصفیه فاضلاب درست انجام شده باشد اما در نصب و راه اندازی آن اشتباهی رخ دهد، پکیج تصفیه فاضلاب عملکرد مطلوبی نخواهد داشت و به درستی کار نمی‌کند.

جهت نصب پکیج تصفیه فاضلاب به یک فونداسیون نواری احتیاج داریم که دارای سطح تراز با شیب صفر درجه باشد و از هر طرف پکیج نیم متر بزرگ‌تر باشد. لازم به ذکر است در طراحی تصفیه خانه فاضلاب، بهتر است فاصله بین پکیج تصفیه فاضلاب، سپتیک تانک و اتاق کنترل زیاد نباشد؛ زیرا طول زیاد زیاد لوله کشی و احتمال شکستگی درون خط لوله کشی، باعث افت فشار و انرژی در پمپ‌ها و بلوئرها می‌شود و همچنین سبب افزایش طول کابل کشی‌ها می‌گردد.

 توجه داشته باشید که سپتیک تانک با پکیج تصفیه فاضلاب می‌بایست حداقل یک متر فاصله داشته باشد به این علت که فشار وارد شده از سمت پکیج تصفیه فاضلاب به دلیل نزدیک بودن به محل نصب سپتیک تانک (متعادل ساز) باعث آسیب دیدن و تخریب سپتیک تانک نشود.

لازم به ذکر است هر نوع پکیج تصفیه فاضلاب راه اندازی و بهره برداری متفاوتی دارد و این امر بستگی به فرآیند مورد استفاده در پکیج دارد.

روش‌های راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب

برای نصب و راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب چند روش وجود دارد که در ادامه به بررسی و شرح آن‌ها خواهیم پرداخت.

زمینی: در روش زمینی پکیج تصفیه فاضلاب روی زمین قرار می‌گیرد. پکیج‌هایی که از جنس فلز و کامپوزیت هستند، به صورت زمینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین دارای ویژگی‌های بسیاری از جمله افزایش سرعت عملیات ساخت و کاهش هزینه‌های عمرانی در پروژه می‌شوند.

در مواردی مانند پارکینگ واحدهای مسکونی یا تجاری که امکان جا به جایی تجهیزات حجیم و سنگین فراهم نباشد، استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب از جنس کامپوزیتی روزمینی توصیه می‌شود. این دستگاه سبب کاهش هزینه‌های جانبی خواهد شد و امکان نصب کامل آن در محل پروژه را فراهم خواهد کرد.

مدفون: در این روش پکیج تصفیه فاضلاب با استفاده از بتن و پلی اتیلن در زیر زمین دفن می‌گردد. مقاومت و استحکام این نوع پکیج تصفیه فاضلاب بسیار زیاد است به طوری که دچار شکستگی و خرابی نمی‌شوند. از لحاظ زیبایی محیط این روش برای نصب و راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب توصیه می‌شود؛ چرا که چیزی بر روی سطح زمین باعث ایجاد منظره نامناسب نمی‌شود و همچنین در مکان‌های مختلف قابلیت اجرا خواهد داشت.

پشت بامی: این نوع پکیج با قرارگیری بر روی پشت بام عمل تصفیه را انجام می‌دهد. این روش زمانی اجرا می‌شود که پکیج دارای حجم کم بوده و فضای کافی جهت نصب پکیج وجود نداشته باشد.

مراحل راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب

 1. استخدام کارشناس و ناظر مناسب جهت انجام امور مربوط به راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب
 2. برقراری ارتباط موثر با واحد مهندسی، پیمانکار پروژه و تامین کنندگان تجهیزات
 3. انجام مطالعات دقیق جهت طراحی برنامه ساخت و ساز تصفیه خانه
 4. آغاز برنامه ریزی صحیح جهت راه اندازی سیستم و زمان بندی آن
 5. آشنایی کافی با تصفیه خانه

مراحل بعد از راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب

 1. آموزش نحوه تعمیر و نگهداری ابزارآلات و تجهیزات مربوطه
 2. آموزش روش‌های نمونه برداری و آزمایش
 3. آشنایی با نحوه عملکرد کلی تصفیه خانه و مسئولیت‌های راه اندازی
 4. آشنایی با سیستم ایمنی تصفیه خانه
 5. نبود خرابی در شیرها و لوله کشی‌ها

مقایسه سرعت راه اندازی انواع پکیج تصفیه فاضلاب

سرعت راه اندازی انواع پکیج بستگی به پیمانکار مجموعه و تامین کننده تجهیزات دارد. در مدت زمان تعیین شده می‌بایست تمام بازرسی‌ها انجام شود تا از بروز هرگونه مشکل و خرابی جلوگیری شده و انجام کار در کمترین زمان ممکن صورت پذیرد.

مقایسه هزینه راه اندازی انواع پکیج تصفیه فاضلاب

جهت خرید و راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب می‌بایست پارامترهای مختلفی را در نظر بگیرید که این موارد تاثیر مستقیمی بر روی هزینه راه اندازی انواع پکیج خواهد داشت. عوامل تاثیر گذار بر روی هزینه‌های راه اندازی عبارتند از:

 • ظرفیت مخزن
 • جنس بدنه پکیج
 • روش تصفیه
 • نوع تجهیزات و اتصالات
 • حجم فاضلاب ورودی
 • کیفیت فاضلاب ورودی
 • کیفیت فاضلاب خروجی

هر یک از موارد گفته شده قیمت این محصول را تغییر می‌دهد و طبیعتا بر روی راه اندازی و نصب این محصول نیز تاثیر مستقیمی دارد.

راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب

استانداردهای راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب

تهیه دستورالعمل‌های عملیاتی استاندارد جهت نصب و راه اندازی پکیج‌ تصفیه فاضلاب امری ضروری است که باید به آن دقت شود. دستورالعمل‌های عملیاتی استاندارد (SOP) شامل:

 • زمان بندی دقیق نمونه گیری و آزمایشات
 • زمان بندی دقیق شیفت‌های کاری
 • تعیین دقیق محدوده وظایف و اختیارات
 • نحوه صحیح بایگانی اطلاعات

نکات مهم راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب

در خرید و راه اندازی هر محصول می‌بایست یک سری نکات مهم را مد نظر قرار دهید. نکات مهمی که در راه اندازی این دستگاه باید در نظر داشته باشید به شرح ذیل است:

 • دستگاه بدون تولید بو و آلودگی‌های زیست محیطی باشد
 • دارای تاییدیه استاندارد از سازمان حفاظت از محیط زیست باشد
 • مصرف انرژی قابل قبول نسبت به بازدهی سیستم تصفیه داشته باشد
 • امکان ارتقا سیستم تصفیه خانه را داشته باشد
 • سازگار با شرایط آب و هوایی اقصی نقاط کشور باشد
 • دارای قابلیت حمل و جا به جایی حتی بعد از نصب و راه اندازی باشد

برق مورد نیاز برای راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب

متناسب با حجم پکیج و نوع فاضلاب و روش تصفیه متفاوت می باشد.

راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی برای تامین آب کشاورزی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی با بهره گیری از دانش روز دنیا و استفاده از تکنولوژی مدرن، با تصفیه فاضلاب و بازیافت آب قابل مصرف، کمک شایانی به بحران کم آبی و استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده در زمینه کشاورزی و آبیاری فضای سبز می‌نماید.

فاکتورهای انتخاب بهترین روش راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب

 زمان راه اندازی

هزینه راه اندازی

تعداد نیروی انسانی مورد نیاز

تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب یعنی استفاده از مجموعه ای از روش ها و فرآیندها به منظور از بین بردن آلودگی های موجود در فاضلاب و استفاده مجدد از پساب تصفیه شده برای مصارفی همچون کشاورزی و آبیاری فضای سبز.

 با توجه به گسترش روز افزون جمعیت، افزایش سطح بهداشت و همچنین تغییر در سبک زندگی انسانها، همگی منجر به افزایش میزان مصرف آب می شود. از سویی دیگر با توجه به بحران جهانی آب، ضرورت بازچرخانی آب و استفاده مجدد از آن به وسیله تصفیه، همه و همه باعث شد تا موضوع تصفیه فاضلاب بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

اهمیت تصفیه فاضلاب

 1. جلوگیری از آلودگی آب های زیرزمینی و خاک.
 2.  استفاده مجدد از پساب تصفیه شده جهت مصارف گوناگون.

راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب

سخن پایانی

امروزه یکی از دغدغه‌های اصلی دوست داران محیط زیست یافتن راهی برای جلوگیری از آلاینده‌های محیط زیست و پساب‌های صنعتی و انسانی به محیط زیست است. راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب، با مکانیزمی که دارد این امر را میسر نموده و جهت حفظ محیط زیست در برابر مواد خطرناک طراحی شده است. 

در این مقاله با روش‌های نصب و راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب آشنا شدید و اطلاعات مهمی در این زمینه به دست آوردید. اگر تا به حال تجربه استفاده از این دستگاه را داشته‌اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

انتهای پیام/

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
آخرین اخبار