شناسه خبر: ۵۵۳۱۸

سرنوشت خودرو چانگان UNI-T سایپا

برخی شنیده ها از منابع آگاه حاکی از آن است که چانگان برنامه ای برای همکاری مستقیم با گروه خودروسازی سایپا ندارد و نمی خواهد تا کراس اوور یونی تی ( UNI-T ) را در اختیار این شرکت خودروسازی بگذارد.

به گزارش تهران بهشت به نقل از اسب بخار، کمپانی چانگان یکی از خودروساز چینی است که مشارکت های گسترده ای با خودروسازان اروپایی و آمریکایی دارد. به عبارت ساده درآمدزایی و سرمایه گذاری شرکای غیر چینی در چانگان سبب شده تا این خودروساز آنچنان تمایلی به حضور مستقیم در بازار کشورهای تحریم شده نداشته باشد. برای همین است که چانگان پس از آغاز تحریم های جدید از بازار ایران خارج شد و پس از آن به صورت واسطه ای سدان کلاس B پلاس خود یعنی FMC 511 را با فردا موتورز به بازار عرضه کرد.

اما در اواسط تابستان سال جاری بود که بحث حضور مجدد چانگان در بازار ایران به صورت رسمی از سوی سایپا اطلاع رسانی شد و بارها مدیرعامل این خودروسازی در میان خبرنگاران اعلام کرد که بزودی عرضه چانگان UNI-T آغاز می شود و این خودروساز به دنبال آن است که محصولات جدید چانگان را به صورت مونتاژی به ایران بیاورد. در همین راستا نمونه های وارداتی چانگان یونی تی توسط سایپا وارد ایران شد و مهندسان سایپا تست های جاده ای این خودروها را آغاز کردند. در مرداد ۱۴۰۱ بود که به صورت غیر رسمی بحث رونمایی از این کراس اوور جدید چینی در نمایشگاه خودروی مشهد مطرح شد. اما با آغاز به کار این نمایشگاه شاهد بودیم که سایپا چانگان UNI-T را رونمایی نکرد و بحث معرفی رسمی این محصول را به زمانی دیگر موکول کرد.

حال با گذشت چند ماه از این اتفاق، برخی منابع آگاه از وزارت صمت و مجموعه سایپا می گویند که هنوز چانگان جواب قطعی را به این خودروساز ایرانی نداده و حتی به خاطر اعلام خبر حضورش در بازار ایران، به سایپا انتقاد کرده است. همچنین این منابع آگاه می گویند که در صورت برنامه واردات CBU محصولات چانگان به ایران، سایپا نمی تواند تا به صورت مستقیم کراس اوورهایی مانند UNI-T و CS35 پلاس را به ایران بیارود. زیرا چانگان به همان دلایلی که بعد از تحریم ها از بازار ایران خارج شد و دیگر به حضور مستقیمش در این بازار تن نداد، نمی خواهد تا به خاطر منافع جهانی اش مبادله مالی مستقیمی با طرف های ایرانی مخصوصاً شرکت دولتی چون سایپا داشته باشد.

چانگان UNI-T از سایپا می رود؟

چانگان UNI-T از سایپا می رود؟

چانگان UNI-T از سایپا می رود؟

چانگان UNI-T از سایپا می رود؟

حال باید بگوییم که چه چانگان برای عرضه محصولات جدیدش با سایپا همکاری بکند یا نکند، چه همکاری مستقیم را انتخاب کند و چه به سراغ همکاری واسطه ای برود، عملکرد این خودروساز ایرانی در اعلام خبر حضور محصولات خارجی مورد نقد قرار می گیرد و امروز پس از چند ماه می دانیم که حداقل سایپا برای همکاری با چانگان چالش هایی را پیش روی خود دارد و نتوانسته تا طبق برنامه ای که اعلام کرده بود، خودروهایی چون UNI-T و CS35 پلاس را به ایران بیاورد.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی

ارسال نظر

آخرین اخبار