شناسه خبر: ۵۵۴۲۳
لینک کوتاه کپی شد

جایگاه قرض الحسنه در منظومه اعتباری کشور

یاسر صادقی - فعال رسانه‌ای

تهران بهشت: روان سازی و انعطاف مناسبات درون ساختاری اقتصاد یک کشور، نقش مهمی در پویایی آن کشور در حوزه مالی و تجاری ایفا خواهد کرد. هر اندازه ساختار اقتصادی متصلب و انعطاف ناپذیر باشد، به همان میزان شدت آسیب پذیری آن بیشتر است. اگرچه بسیاری از نظریه پردازان مکاتب اقتصادی گوناگون در دنیا بر لزوم ترسیم خطوط قرمز و اصول و چارچوب‌های معین در یک ساختار کلان تاکید دارند، اما زمانی که سخن از جاری و روان بودن مناسبات اقتصادی درون سیستمی سخن می گوییم، منظورمان تسهیل و تسریع تراکنش‌ها و معاملات است، به گونه ای که ساختار نیز از این سرعت و کثرت بهره مند شود.

در اینجا متوجه اهمیت " قرض الحسنه " در پویایی و انعطاف مناسبات درون سیستمی در اقتصاد کشور می شویم. اگرچه دیگر معاملات ( مبتنی بر رویکرد غیر قرض الحسنه ) نیز جایگاه خود را در گردش ساختار مالی و اعتباری کشور دارند، اما بر همگان مسجل است که ترویج معاملات مبتنی بر قرض الحسنه ضمن تزریق اعتماد ( به عنوان عنصر نگاهدارنده یک ساختار)، منجر به تسریع معاملات، پرهیز از پیچیدگی روال حقوقی در قبال انعقاد مبادلات و حتی تسریع بازپرداخت وام‌ها خواهد شد. فراتر از آن، ترویج فرهنگ قرض الحسنه، تمایل شهروندان را نسبت به سرمایه گذاری و متقابلا، تمایل موسسات اعتباری را نسبت به سرمایه پذیری بیشتر خواهد کرد. بنابراین، ما در اینجا شاهد نفع متقابل طرفین و در نهایت، ارتقای اجزای  ساختاری خواهیم بود که سرمایه گذار و سرمایه پذیری در ذیل آن تعریف می شوند.

شاید در ابتدا تصور شود که قرض الحسنه صرفا یک فرهنگ است، اما در نگاهی کلان تر در می یابیم که قرض الحسنه حکم یک چارچوب یا مدل را در حوزه اقتصادی واعتباری کشورمان دارد. زمانی که ارزش فرهنگی و اخلاقی مقوله قرض الحسنه با فواید اقتصادی آن ممزوج شود، به وضوح جایگاه آن را در منظومه اقتصادی کشور در می یابیم. از این رو باید نگاه فرهنگی و عملیاتی نسبت به مقوله قرض الحسنه را به صورت توامان در نظر گرفت. در اینجا فرهنگ سازی باید همراه با نوعی پیوست اعتباری و عینی همراه شود تا قرض الحسنه صرفا در حوزه نظری و انتزاعی یا در برخی مناسبات محدود بانکی نمود پیدا نکند.

تجربه نشان داده است که هرگاه اتصال فرهنگی و اعتباری مقوله قرض الحسنه به صورت صحیح برقرار شود، شاهد حصول نتایج مطلوبی در این حوزه بوده ایم . موفقیت بانک‌های قرض الحسنه در جلب مشتریان و ایجاد اعتماد متقابل با سرمایه گذاران، یکی از مهم ترین آورده هایی است که نمی توان آن را نادیده انگاشت. به عنوان مثال، بانک قرض الحسنه مهر ایران توانسته است با اعطای میلیونها وام به مشتریان در حوزه های مختلف ، علاوه بر ارائه خدمات عمومی از خدمات متقابل مشتریان مانند سرمایه گذاری بانکی بهره مند شود. این تجربیات ارزشمند نقش الگو و راهنما را در تثبیت فرهنگ قرض الحسنه در ساختار اعتباری کشور خواهد داشت و امید است مسئولین اقتصادی و بانکی کشور نسبت به احصاء بیشتر و گسترده تر این ظرفیتها اهتمام لازم را داشته باشند.

انتهای پیام/

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
آخرین اخبار