شناسه خبر: ۵۵۴۷۴
لینک کوتاه کپی شد

بررسی ۱۰ سهام ارزنده در بازار سرمایه

P/E یا شاخص قیمت به سود یکی از شاخص‌های اصلی برای شناسایی سهام‌هایی است که از بلحاظ بنیادی قوی هستند و گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری به شمار می‌روند. در این گزارش ۱۰ نماد بورسی از میان شرکت هایی که کمترین P/E در بازار دارند را بررسی کرده‌ایم.

به گزارش تهران بهشت، این گزارش صرفا به ارائه آمار و ارقام می‌پردازد و هیچگونه توصیه و تاکید برای خرید یا فروش سهام در بازار سرمایه ندارد. 

از زمان ابلاغ بسته حمایتی ۱۰ بندی برای حمایت از بورس شاهد هستیم که طی ۲ روز متوالی شاخص کل بازار سرمایه سبزپوش شده است. اگر شما هم جزو آن دسته افراد هستید که گمان می‌کنید، روند بازار سرمایه در دراز مدت مثبت است و با این دید قصد سرمایه گذاری در این بازار دارید این گزارش برای شما مناسب است.

شاخص قیمت به سود یا P/E از تقسیم قیمت سهام بر شاخص سود ۱۲ ماهه (EPS) به دست می‌آید. به بیان ساده‌تر P/E هر چقدر کمتر باشد نشان دهنده ارزندگی سهام است. شرکت‌های بورسی هر ساله در مجمع عمومی عادی سالیانه خود متناسب با سودی که طی سال به دست آورده‌اند، سود نقدی میان سهامداران خود تقسیم می‌کنند.

پیش بینی اینکه شرکت‌ها چه میزان سود نقدی میان سهامداران خود توزیع می‌کنند از طریق بررسی شاخص P/E امکان پذیر است. همچنین این شاخص نشان می‌دهد که شرکت چقدر فعال است و چه میزان درآمد دارد؛ لذا هر چقدر شاخص P/E برای یک سهام از نظر عددی کمتر باشد، آن سهام برای سرمایه گذاری گزینه مناسب تری است.

در جدول زیر ۱۰ نماد در بازار سرمایه که کمترین P/E را دارند برایتان لیست کرده‌ایم. لازم به ذکر است که برای سرمایه گذاری صرفا نمی‌توان تنها به شاخص P/E اکتفا کرد، اما بررسی این شاخص از اهمیت بالایی برخوردار است.

نکته بسیار مهم درباره نماد‌های لیست شده در جدول ذبل این است که حجم معاملاتی آن‌ها طی ۹۰ روز گذشته بیش از ۱۰ میلیون سهام بوده و این امر حکایت از نقدشوندگی مناسب شان دارد. علاوه بر این شاخص P/E  تمام آن‌ها کمتر از ۳.۵ است.

بررسی سهام‌های ارزنده بازار سرمایه| نمادهای بورسی مناسب سرمایه گذاری

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
آخرین اخبار