شناسه خبر: ۵۵۵۳۶
لینک کوتاه کپی شد

دولت از تولید حمایت کند/ بازار کشورهای همسایه نیازمند تولیدات ایرانی

بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم های سرمایشی و گرمایشی و تهویه مطبوع در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.

به گزارش تهران بهشت، مهندس سالک مدیرعامل پیشگام تجهیز تهویه هم آرا، مهندس در افشانی مدیرعامل آسا مبدل کاسپین و مهندس سعید فصحتی مدیرعامل تبخیر صنعت کاردان در نشست فرصت‌ها و چالش‌های صادرات سیستم‌های تهویه مطبوع در بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی و تهویه مطبوع شرکت کردند.

به اختصار در رابطه با شرکت خود توضیح دهید ؟

در افشانی : این شرکت از سال ۱۳۹۵ در استان قزوین بر اساس نیاز کشور به در خصوص تولید مبدل های حرارتی و حوزه دانش بنیان شروع به فعالیت کرده است.

در سال گذشته توانستیم اولین محصول صادراتی خود را به خارج از کشور ( ترکیه ) صادر کنیم و در حال حاضر  شهرک کاسپین قزوین به عنوان صادر کننده برتر انتخاب شده است .

سالک : شرکت پیشگام تجهیز از سال ۱۳۸۰ در زمینه قطعه سازی نسبت به نیاز تولید کننده شروع به فعالیت کرده است. 

فصحتی : شرکت صنایع تبخیر صنعت از سال ۱۳۸۰ در زمینه تولید انواع دستگاه های تهویه مطبوع بر اساس نیاز کشور شروع به فعالیت کرده است.

دستگاه های تولیدی این شرکت شامل: ایر واشر ، سیستم های تبخیری، سیستم های تراکمی ، کولر ها ، پکیج ها، و همین طور تولید دستگاه هایی با انرژی مصرفی پایین  و ... می باشد.

چالش های برای شما به عنوان یک تولید کننده در این صنعت مطرح است؟ موانع چیست ؟

سالک: عدم وجود حمایت درست دولتی، فراهم کردن ماشین آلات مورد نیاز و مواردی که دوستان اشاره کردند میتواند بزرگ ترین مشکلات ما در این صنعت باشد.

توقعی که ما به عنوان شرکت تولید کننده از انجمن خواستار ایجاد تشکل هایی  برای مطرح سازی نیاز و راهکار های رفع آن هستیم.

اگر زمینه و بستر مناسب برای شما قرار گیرد آیا توانایی صادرات را خواهید داشت ؟

سالک: بله حتما، ما احساس و توانایی برآورده سازی نیاز ها را داریم اما متاسفانه فعلا با ساختار هایی که در دست ماست توانایی برطرف سازی نیاز های داخل را دادا هستیم‌.

صادرات در صنعت تهویه مطبوع شامل چه تجهیزاتی است ؟

درافشانی: مجموعه آسا مبدل کاسپین یه صورت تخصصی تولید کننده مبدل های حرارتی است .

نکته قابل اشاره : چالش های ما در ۲ بخش تعدد شرکت های تولید کننده با توجه به نیاز کشور و عدم وجود یک استاندارد جامعه، مشخص و یکپارچه در این صنعت خلاصه میشود که به طبع خروجی آن کیفیت و قیمت نامطلوب کالای تمام شده که در اختیار مصرف کننده است.

متاسفانه عدم استاندار های کیفی و الزامات قانونی برای ارائه محصول در کشور یک معضل بزرگ است. 

در بخش تامین نیرو متخصص هم عملکرد خوبی را شاهد نیستیم.

یکی از مشکلاتی که خودمان با آن دست و پنجه نرم میکنیم ، تربیت نیروی متخصص و به طبع نگهداری آن هستیم. 

حمایت های دولتی تا چه حد می‌تواند در این حوزه تاثیر گذار باشد ؟

فصحتی : برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید چالش ها مشخص شود ، از دید بنده چالش ها به ۳ دسته تقسیم بندی می‌شوند و بیشتر ها به بدنه دولت برمیگردد ؛ ۱ ) آشنایی سیستم ها درکشور های مجاور: 

ما در موقتی از جهان قرار گرفتیم که تقریبا می‌توان گفت جرو گم ترین کشور های جهان هستیم و کشور های همسایه ای ما نیاز های سرمایشی بسیار بالایی دارند و همین شرکت های مطرح تولید کننده تهویه مطبوع در منطقه تعداد انگشت شماری هستند ، به طبع شرایط بسیار خوبی برای ما شرکت های تولید کننده ایجاد می‌شود.

۱ ( نداشتن یک yellow page معتبر بین المللی برای کشور ایران ، امروزه در کشور صفحه ای وجود ندارد که یک کشور خارجی قمیت گیری کتد و از طریق مجاری قانون خرید خود را انجام دهد. 

۲(ممیزی ها و اعتبار سنجی ها را چه کسی تعیین می‌کند ؟ ما در طی مکاتباتی که با اداره استاندار ، مجاری دولتی،  استانداری ها و ...  داشتیم در آخر با این جواب که ؛ ما کارشناس متخصص برای ممیزی استاندارد در حوزه شما نداریم. متاسفانه این ممیزی ها را به دانشگاه های معتبر کشور هم واگذاری نمی‌کنند ، ما تمام استاندار های بین المللی و داخلی را دارا هستیم اما مشکل اصلی ما همان طور که مطرح کردم ممیزی استاندار ها است . نتیجه آن مسلما در زمنیه صادرات دیده میشود. بارها شده ما معامله و تفاهفم نامه ها کردیم با شرکت های خارجی مثل عراق ، استاندارد های عراق کاملا مشخص است اما استاندار های کالای مورد تایید در ایران نامعلوم است .

شرکت ما در این چند ساله اخیر با کشور های همسایه خود صادرات داشته است مانند هرات افغانستان اما اغلب این معاملات به صورت غیر رسمی انجام شده زیرا روند بروکراسی ، گمرک و بررسی آن نامشخص و معیوب است.

۳( مبحث مالی و نبود راهکار های نقل و انتقال ارز در کشور های دیگر است. با کمی تفکر میشود پی برد هر سه مورد مربوط به دولت است .

در رابطه با مشکلات ارزی که مطرح شد ، از نظر شما ارز حاصل از وارد امکان ورود به کشور را دارد ؟ 

درافشانی :  فرمایش آقای فرصتی کاملا صحیح است. کشور های اطراف مانند : عراق و افغانستان و سایر خرید هایشان را معمولا به شکل ریال انجام می‌دهند البته نمی‌توان گفت انتخاب ما و یا آنان این شکل از قرارداد بوده است بلکه باید گفت این تنها چاره ای بود که هر دو طرف قرارداد برای بستن قرارداد صادراتی داشتند و دارند، راه دیگری برای برگشت پول هایمان وجود ندارد. 

البته در رابطه با قرارهایی که با شرکت های ترکیه ای داشتیم بیشتر پول ها از طریق خرید کالا دریافت شد ، یعنی به جای ارز از آنان قطعه یا محصولا دیرگ دریافت شد به  اصطلاح مبادله کالا به کالا .

گاهی اوقات وجود و حل نشدن همین مشکل های پرتکرار که بیشتر هم از آن خبر دارند جان و رقمی برای ادامه برای ما تولید کنندگان باقی نمی‌گذارد،  چرا که از سال پیش دغدغه هنوز همان است که پارسال و سال های قبلش مطرح شد در نمایشگاه ها و مصاحبه های مختلف. همین امر مایع تاسف بسیار و به طبع ناامیدی و نارضایتی تولید کنندگان این صنعت را به همراه دارد. 

حداقل کاری که دولت می‌توان انجام دهد ، با حمایت از ما، دادن تسهیلات ، تصویب تفاهم نامه ها و توافق هایی را حداقل برای کشور های همسایه تنظیم و اجرا کند خیلی به رشد این روند کمک کند که متاسفانه چیزی از طرف آنان به جز حرف ها و وعده ها داده نمی‌شود. ما سال هاست با عدم پاسخ گویی شفاف از طریق آنان رو به رو هستیم .

مسئله مسئله شفاف سازی نیست ، دولت قوانین را برای صادرات کنندگان  از قبیل : معاف از مالیات ، گمرک و ...تنظیم و وضع کرده است، مشکل در بخش اجرا آن است. 

شرکت های تولیدکننده به ناچار راه های جایگزین دیگری را همانند : با شرکت در جشنواره های و نمایشگاه های معتبر بین‌المللی ،قراداد بستن مستقیم با شرکت ها و... است. 

متاسفانه این راه های جایگزین ارزآوری نداشته و با این روال هم نخواهد داشت و جز گرفتن رمق و از بین رفتن امید شرکت های تولید کننده چیزی به همراه ندارد.

انتهای پیام /

 

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
آخرین اخبار