شناسه خبر: ۵۵۵۸۵
لینک کوتاه کپی شد

موافقت با ترمیم حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری و کارکنان

لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری ، این‌مصوبه در جلسات شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که خلاف قانون اساسی و موازین شرع واقع نشد.

به گزارش تهران بهشت، لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری ، این‌مصوبه در جلسات شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که خلاف قانون اساسی و موازین شرع واقع نشد.

هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری خود که در صبح روز شنبه چهاردهم آبان ماه برگزار شد مصوبات شورای نگهبان ضمن تسلیت به مناسبت سالروز وفات حصرت فاطمه معصومه(س) تشریح کرد.

موافقت شورای نگهبان با ترمیم حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری و کارکنان

 گفت: لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری ، این‌مصوبه در جلسات شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که خلاف قانون اساسی و موازین شرع واقع نشد.  

وی افزود: لایحه موافقت نامه بین‌دولت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان در زمینه معاضدت متقابل در امور مدنی هم خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد‌.

طحان نظیف در ادامه گفت: طرح نحوه انتساب اشخاص در مشاغل حساس،این طرح تاکنون چند مجلس را به خود دیده از مجلس نهم بین مجلس و شورای نگهبان در تردد بود و سه مجلس با سلایق مختلف در تصویب ان‌مشارکت داشتند، شورای نگهبان ایرادات و ابهاماتی داشت که اخیرا تبدیل به قانون تبدیل شد‌ه است.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: در خصوص طرح شفافیت قوای سه گانه، اکثر ایرادات این طرح برطرف شده و مصوبه در اختیار محلس است، در ماده یک برخی نهاد ها اضافه شده بودند و در بند دیگری استثنایی قائل شده بودند که این ابهاماتی را ایجاد میکرد و در ماده ۳ هم اصلاحی به عمل نیامده بود و در رابطه با مراجع شبه قضایی ابهامی شورای نگهبان مطرح کرده بود؛ زیرا باید یک بار نسبت به آنها تعریف قانونی صورت  بگیرد. ایرادات هیئت عالی مجمع تشخیص نسبت به این مصوبه به قوت خود باقی است و به مجلس هم ارسال شده است.

طحان نظیف در پاسخ به این سوال که تکلیف طرح شفافیت قوای سه گانه چه خواهد شد گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام ایرادی نگرفته است، هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست های  کلی نظام است که بر این طرح ایراد گرفته است، باید تعامل بیشتری بین هیئت عالی مجمع و مجلس ایجاد شود اما در صورت اصرار مجلس، مصوبه به مجمع تشخیص ارسال خواهد شد و پس از ان‌کل اعضای مجمع تشخیص نسبت به آن تصمیم گیری خواهند کرد‌.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه در پاسخ به این سوال که مصوبات‌مجلس پس از تبدیل به قانون، اجرایی نمی شود؛ آیا شورای نگهبان از بعد نظارتی کاری انجام خواهد داد؟ گفت: شورای نگهبان در این موارد وظیفه ندارد، براساس قانون اساسی نهادهای مختلف وظایفی دارند مثلا مجلس با ابزار های مختلف می تواند این موضوع را مطالبه کند و یا سازمان بازرسی کل کشور و دستگاه های مختلف از جهات‌مختلف حق ورود دارند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اصل ۲۷ قانون اساسی ابهامی دارد یا خیر گفت: به نظر می رسد ابهامی وجود ندارد، اگر ابهام وجود داشته باشد راه تفسیر باز است و تفسیرفرایندی دارد وباید از مقامات صالح به شورای نگهبان ارسال شود و اگر چنین درخواستی به شورا مطرح شود مورد رسیدگی قرار می‌گیرد‌.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که با توجه به اظهار نظر برخی نمایندگان در اتفاقات اخیر برنامه ای برای نظارت بر عملکرد این افراد وجود دارد آیا با هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان همکاری خواهید داشت گفت: ما در جریان بررسی های هیئت نظارت بررفتار نمایندگان‌نیستیم و چیزی به ما از سوی هیئت نظارت ارسال نشده است و براساس قانون‌، نظارت در زمان نمایندگی برعهده این هیئت است و شورای نگهبان اگر در ایام انتخابات موضوعی باشد بررسی می‌کند.

طحان نظیف در پاسخ به این سوال که در جریان اعتراضات اخیر شاهد هستیم همچنان  فضایی برای بیان اعتراض ها وجود ندارد. نگاه و نگرش شورای نگهبان ‌چیست و آیا همه معترضان را به شکل اغتشاشگر باید دید؟  گفت: ما اینگونه فکر نمی‌کنیم و تصور می‌کنم هیچ‌کس اینگونه فکر نمی‌کند. نسبت به ایده‌هایی از این قبیل که مطرح کردید، شورای نگهبان تصمیم گیر نیست، اگر در قالب طرح و لایحه در مجلس تصویب شود ما آن را بررسی می‌کنیم.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که قانون تجمعات به شورای نگهبان رسیده است، گفت: چیزی به شورای نگهبان ارسال نشده است و اگر در قالب آیین‌نامه باشد به شورای نگهبان ارسال نمی شود و مرجع نظارتی دیگری وجود دارد.

سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با اصلاح قانون انتخابات گفت: هفته گذشته مجلس بودم و از نمایندگان جویا شدم و گفتند گویا بررسی در کمیسیون تمام شده  و در نوبت بررسی در صحن است.

طحان نظیف گفت: شورای نگهبان سامانه های متعددی دارد و بدون الزام قانونی موارد را اعلام و در سامانه قرار می‌دهد. ما اخیرا سامانه ارتباطات شورای نگهبان را رونمایی کردیم که بخش های مختلفی دارد و این سامانه جامع و کامل و پیش رو است‌. ما سامانه جامع نظرات شورای نگهبان را داریم که بدون الزام قانونی و داوطلبانه تمام متن لوایح و طرح ها از ابتدای انقلاب تاکنون در این سامانه بارگذاری شده است و مشروح مذاکرات شورای نگهبان به مرور در سامانه قرار می‌گیرد و حتی استدلال‌های شورای نگهبان به صورت دسته‌بندی شده در سامانه بارگذاری می‌شود.

انتهای پیام/

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
آخرین اخبار