شناسه خبر: ۵۵۷۱۷
لینک کوتاه کپی شد

ماجرای غیب شدن اتوبوس‌های برقی تهران

دو اتوبوس برقی در تهران به‌طور آزمایشی مسافران را جا به جا کرده‌اند، اما این اتوبوس‌ها مجموعا 3 روز مهمان خیابان‌های تهران بودند به طوری که ...

به گزارش تهران بهشت، دو اتوبوس برقی در تهران به‌طور آزمایشی مسافران را جا به جا کرده‌اند، اما این اتوبوس‌ها مجموعا 3 روز مهمان خیابان‌های تهران بودند به طوری که 25 فروردین ماه 1401 بودکه روزنامه همشهری از ورود نخستین اتوبوس تمام‌برقی ایرانی درخط میدان بهارستان تا میدان جمهوری به‌صورت آزمایشی خبر داد که در گزارش این روزنامه به فعالیت یک اتوبوس آبی‌رنگ در مسیر میدان جمهوری اسلامی تا میدان بهارستان پرداخته و گفته شده بود، این اتوبوس برقی طی 2روز در یکی از پرتردد‌ترین مسیر‌های اتوبوسرانی تهران به‌صورت آزمایشی، حدود 1500مسافر را جابه‌جا کرده است، اما با گذشت بیش از 6 ماه از مراسم افتتاح این اتوبوس برقی، نه تنها تعداد اتوبوس‌های برقی زیاد نشده بلکه خبری هم از این اتوبوس نیست.

نه رانندگان اتوبوس‌های خط جمهوری از سرانجام این اتوبوس برقی خبر دارند نه مسافران همیشگی دیگر این اتوبوس را در این مسیر دیده‌اند. یکی از رانندگان قدیمی این خط اما اتوبوس‌های برقی که در این خط کار کرده‌اند را به یاد می‌آورد و می‌گوید: دو بار در این خط اتوبوس برقی استفاده شد یک بار اتوبوس برقی سبز رنگی بود که تنها یک روز در این خط کار کرد و از فردایش دیگر به خط نیامد. دیگری اتوبوس برقی آبی رنگی که تنها دو روز فعالیت کرد و آن هم این دو روز فعالیت نداشت. اتوبوس‌ها متعلق به شهرداری و شرکت واحد نبود. او ادامه می‌دهد: این اتوبوس‌ها توان جا‌به‌جایی این حجم مسافر را ندارد و بعد از یک و دو روز فعالیت آزمایشی دیگر به خط نیامدند به نظر می‌آید خراب شده باشند.

سید جعفر تشکری هاشمی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران درخصوص اتوبوس برقی گم شده تهران می‌گوید: در دوره پنجم مدیریت شهری قرار بود سرمایه‌گذار 50 دستگاه اتوبوس برقی را وارد ناوگان اتوبوسرانی کند و کاری شبه‌نمادین برای تهران انجام شود. به دلیل اینکه این اتوبوس برای بخش خصوصی بود یکی از بهترین خیابان تهران که مسافران زیادی دارد و به‌شدت هم دچار آلودگی است را برای فعالیت آزمایشی این اتوبوس‌ها انتخاب کردند. وی ادامه می‌دهد: براساس اطلاعی که به شورا داده شده، هنوز سرمایه‌گذار به این موضوع وارد نشده و اتوبوس برقی در اختیار اتوبوسرانی قرار نگرفته، امیدواریم سرمایه‌گذاران از این حوزه استقبال کنند و در این عرصه و نیازهای مردم شهر تامین شود. تشکری هاشمی در پاسخ به پرسش دیگری درخصوص اینکه تمامی اتوبوس‌های تهران مجهز به جی پی اس هستند و اعلام آمار واقعی اتوبوس‌هایی که در سطح شهر تهران تردد می‌کنند نباید دشوار باشد چرا آمارهای متفاوتی از اتوبوس‌های فعال در تهران ارائه می‌شود هم می‌گوید: به نظر استدلال آخرکفایت می‌کند برای آنکه هیچ مسئولی عدد غیر واقعی برای تعداد ناوگان اتوبوس‌رانی نگویند و اتوبوس‌هایی که در سطح شهر تهران در حال کار هستند بین 1600 تا 1700 دستگاه اتوبوس است و باقی اتوبوس‌ها شاید موجود باشد ولی به دلیل نقص فنی متوقف در تعمیرگاه هستند.

تشکری هاشمی درخصوص اینکه این آمار پیش از ورود اتوبوس‌های دولتی و550 اتوبوس‌های اورهال شده هم شنیده می‌شد توضیح می‌دهد: اینکه اتوبوس‌های تعمیر شده اتوبوس‌هایی بودند که متوقف شده و از خدمت خارج شده بودند یا اتوبوس‌هایی بودند که فعال بوده و نیاز به تعمیر جزیی داشتند مشخص نیست و باید در این خصوص بررسی دقیق شود. ‌ اما تعدادی اتوبوس که در سطح شهر حرکت می‌کنند بیشتر از این تعداد نیست و تعداد اتوبوس‌های فعال حدود 1600 تا 1700 اتوبوس است. علی اصغر قائمسی عضو دیگر کمیسیون عمرانی که به تازگی از ایستگاه جنت‌آباد شرکت واحد اتوبوسرانی بازدیدی داشته هم درخصوص سرانجام اتوبوس‌های برقی تهران می‌گوید: اتوبوس‌های برقی دو نسل بودند. یک نسل قدیم بود که دارای کابل‌کشی بود که جمع شدند اما اتوبوس‌های برقی نسل جدید‌ یک نمونه گرفته بودند که احتمالا برای کار آزمایشی بوده است. اینکه در مقیاس انبوه یا در یکی دو خط فقط از اتوبوس برقی استفاده کنند، نداریم. او درخصوص آمار واقعی اتوبوس‌های تهران هم می‌گوید: در جریان این بازدید اعلام شد 3 هزار دستگاه اتوبوس فعال دارند و اگر درست باشد به این معنی است که باید روی سامانه مانیتورینگ و پایش شرکت اتوبوس‌رانی قابل رویت باشد که قرار شد گزارش آن را 24 ساعته تهیه کنند تا این عدد راستی‌آزمایی شود.

به گفته قائمی قدری سرعت تعمیرات، بازسازی و نوسازی سرعت گرفته که خبر خوشحال کننده‌ای است ولی مساله این است که نیاز به اندازه‌ای بزرگ است که فاصله آن با وضع موجود و سرعت عملکرد همچنان یک فاصله و شکاف عمیق است، راه پُر کردن این فاصله و شکاف، استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است. منابع شهرداری و توانمندی آن کفاف پاسخ به این نیاز را نمی‌دهد و تنها راه، روی آوردن به این شکل توسعه کار است. این عضو شورای شهر تهران همچنین در خصوص اتوبوس‌های مدرسه هم می‌گوید: گزارشی که به ما دادند این است که 6 تا 7 اتوبوس را به‌صورت پایلوت برای اتوبوس مدرسه اختصاص دادند تا نتایج آن را بررسی کنند که امسال قضیه منتفی شد. کمبود اتوبوس هم این قدرت مانور را به اتوبوس‌رانی نمی‌دهد که بخشی از اتوبوس‌ها را به ماموریت خاص مقطعی تخصیص دهد. فکر می‌کنم آن فعالیت، یک فعالیت مقطعی و آزمایشی بوده و اکنون هم چندان پیگیر آن نیستند.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
آخرین اخبار