شناسه خبر: ۵۵۹۰۰
لینک کوتاه کپی شد

سناریوی نخ نمای گران کردن خودورهای مونتاژی

بر خلاف وعده مدیران کرمان موتور برای داخلی سازی 80 درصدی جک J4، میزان داخلی سازی این محصول نسبت به قبل کاهش پیدا کرده است و لزوم تامین قطعات بیشتر از خارج کشور باعث افزایش ارزبری و در ادامه افزایش قیمت شده است.

به گزارش تهران بهشت، آذرماه 1399 روابط عمومی شرکت کرمان موتور از برنامه این شرکت مبنی بر داخلی سازی بالای جی4 خبر داد.  قرار بود با سرمایه گذاری بیش از هشت هزار میلیارد ریالی انجام شده، میزان ساخت داخل این محصول تا پایان سال 1399 به بیش از 50 درصد و در پایان سه ماهه اول سال 1400 به 70 درصد برسد.

همچنین براساس قراردادهای انجام شده و برنامه زمان‌بندی ارائه شده از طرف تولید کننده، در سه ماهه چهارم سال 1401، موتور جک J4 نیز  در داخل کشور تولید شود که در نتیجه آن میزان ساخت داخل خودروی J4 از مرز 80 درصد عبور خواهد کرد! 

اما باتوجه به اطلاعات بدست آمده می‌توان فهمید که علی‌رغم وعده مدیران شرکت کرمان موتور در رابطه با خودرو J4، اما داخلی سازی این خودرو حتی به 50 درصد هم نرسیده است . بر اساس آخرین اطلاعات اعلام شده داخلی سازی جک J4 نسبت به قبل کاهش پیدا کرده است و از حدود 47.88 به 46.11  کاهش یافته است.  لزوم تامین قطعات بیشتر از خارج کشور است و رشد سهم ارزبری این محصول یکی از مواردی است که در ادامه باعث افزایش قیمت این محصول می شود.!

با اینکه میزان ساخت داخل این خودرو مناسب ارزیابی می‌شود، اما نباید از قول و وعده مدیران کرمان موتور چشم پوشی کنیم. زیرا علی‌رغم گفته خودشان ، این شرکت در زمان بندی داخلی سازی خودرو مذکور، بدقولی کرده است. 

 

Screenshot 2022-11-13 133925

مشخصات JAC J4 

جک J4 اتومات در ایران با موتور ۱.۵ لیتری تنفس طبیعی ۱۶ سوپاپ عرضه شده است. موتور جک جی ۴ قدرتی در حد ۱۰۳ اسب بخار و ۱۴۶ نیوتن متر گشتاور در اختیار گیربکس اتوماتیک CVT می‌گذارد. تا به اینجای کار هر کس این مشخصات فنی را مطالعه کند، احتمال می‌دهد که جک جی ۴ کرمان موتور در سبقت‌گیری یا هنگام عبور از سربالایی چیزی جز اعصاب‌خردی و عصبانیت برای مالک و راننده خود باقی نمی‌گذارد.

 اما باید بدانید که جک جی ۴ عملکرد نسبتا چابکی دارد؛ زیرا شتاب صفر تا صد این خودرو چیزی حدود ۱۱ ثانیه است که در مقایسه با محصولات مشابه تولید داخل کاملا رضایت‌بخش به نظر می‌رسد.

جک جی ۴ ابتدا با تجهیزات و آپشن های نه‌چندان رضایت‌بخش وارد بازار ایران شد که شاخص‌ترین آنها شامل کروز کنترل، اتولایت، حسگر پارک عقب و سیستم پایش فشار باد تایرها بود. اما ظاهرا در نسخه‌های جدید جک جی ۴ تجهیزاتی مثل سیستم مالتی مدیا با نمایشگر اندرویدی ۱۱ اینچی به همراه رینگ‌های جدید، دیلایت، ترمز دیسکی عقب و از همه مهم‌تر سیستم کنترل پایداری اضافه شده است.

انتهای پیام/

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
آخرین اخبار