شناسه خبر: ۵۵۹۷۱
لینک کوتاه کپی شد

با مرگ برجام دلار 40 هزار تومانی در راه است

یک کارشناس اقتصادی درباره اعلام ترک مذاکرات برجام از سوی آمریکا گفت: این اتفاق علاوه بر آثار سوء سیاسی و افزایش هزینه‌های مذاکرات خارجی برای کشور ما پیامدهای منفی برای بازارهای ایران خواهد داشت تا جایی که شاهد افزایش قیمت دلار به بیش از ۴۰ هزار تومان خواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری برنا، آلبرت بغزیان کارشناس مسائل اقتصادی درباره درخصوص ترک مذاکرات برجام از سوی آمریکا برای همیشه   اعلام مرگ برجام اظهار کرد: بدون شک تلاش ادامه مذاکرات ایران با کشورهای اروپایی برای احیای برجام برای کشور ما ضروری است اما قطعا با این اتفاق، هزینه این مذاکرات برای ایران افزایش خواهد یافت.

وی خاطر نشان کرد: اقتصاد بدون تعامل با کشورهای خارجی و تحت تحریم، یک اقتصاد اقتضائی است، به عبارت دیگر در لحظه و با وقوع اتفاقات گوناگون تصمیمات و تدابیر اقتصادی اتخاذ می‌شود.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اقتصاد اقتضائی با هزینه‌های گزاف تداوم می‌یابد، افزود: در زمینه‌های فروش نفت  قراردادها و سرمایه‌گذاری‌های خارجی، انتقال تکنولوژی، انتقال درآمد نفت و ... وابستگی به برجام وجود دارد و قطعا با چالش‌های جدی همراه خواهد شد.

به گفته بغزیان، موضوع برجام فقط مرتبط با یک کشور نیست بلکه این مسائل میان ایران   بسیاری از کشورهای اروپایی و شرکای آمریکا ایجاد خواهد شد.

وی تاکید کرد: از آنجایی که احیای برجام برای کشور ضروری است، مذاکرات نیز تداوم خواهد یافت اما قطعا با هزینه‌های بیشتر و امتیازدهی بیشتر از سوی ایران.

کارشناس اقتصادی همچنین با اشاره به پیامدهای این موضوع برای اقتصاد کشورمان گفت: نرخ ارز به بیش از ۴۰ هزار تومان خواهد رسید و این موضوع سفره مردم را کوچک‌تر خواهد کرد.

بغزیان با اشاره به شرایط کنونی کشور و تشدید اعتراضات مدنی گفت: هر محرومیت و تحریمی بر رشد اقتصادی، قیمت‌ها و اشتغال کشور تاثیر منفی خواهد گذاشت.

وی افزود: امیدوارم بانک مرکزی درایت لازم را به خرج دهد و ذخایر ارزی به اندازه کافی وجود داشته باشد.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
آخرین اخبار