شناسه خبر: ۵۷۲۲۰

500 میلیارد تومان سود حاصل از عرضه خودرو در بورس

چند ماهی است که عرضه خودرو در بورس کالا شروع شده و حالا محاسبات نشان می‌دهد این خودروها سود بیش از ۵۰۰ میلیون تومانی به کارخانجات می‌رسانند. اما کدام کارخانه از عرضه در بورس کالا سود بیشتری برده است؟

به گزارش تهران بهشت، حدودا ۴ ماه می‌شود که عرضه خودرو در بورس کالا آغاز شده و در این مدت بیش از ۶۲۰۰ خودرو در بورس مورد معامله قرار گرفته است.

در ابتدای عرضه، وزارت صمت و حتی برخی از مسئولان کارخانجات تولید کننده خودرو با این عرضه مخالف بودند. اما پس از بالا و پایین‌های بسیار زیاد بالاخره خودرو وارد بورس کالا شد.

تجارت نیوز نوشت: به واسطه عرضه خودرو در بورس کالا، شاهد سه نرخی شدن بازار خودرو هستیم؛ البته این سه نرخی بودن ناشی از عرضه‌های بورسی نیست بلکه باید ساختار اصلاح شود. چرا که قیمت دوم یعنی قیمت بازار آزاد معقول نیست و همواره دلالان سعی دارند با افزایش قیمت کاذب سود خود را بیشتر کنند. به هر ترتیب یکی از مهمترین مزایای بورس را می‌توان ارزان قیمت بودن خودرو نسبت به بازار آزاد دانست.

در اصل خودرو درب کارخانه یک قیمت مشخص دارد و کارخانجات خودرو با یک قیمت مشخص شده می‌فروشند؛ اما خودرو پس از ورود به بازار آزاد مشمول افزایش قیمت دلالان می‌شود و با قیمت‌های بسیار بالاتر معامله می‌شود. یعنی در این بین کارخانجات و خریداران زیان می‌کنند و سود چند صد میلیون تومانی به جیب دلالان می‌رود.

فردای اقتصاد در گزارشی میزان سود کارخانجات را بررسی کرده است؛ برای نمونه ایران‌خودرو در این مدت ۲۰۰۰ عدد خودروی پژو ۲۰۷ در بورس کالا عرضه کرده است که میانگین قیمت تمام شده این خودروها به ۲۲۴۸ میلیارد تومان می‌رسد؛ اما با احتساب قیمت کارخانه‌ای ۱۶۶۵ میلیارد تومان ۲۰۷ در بازار به فروش رفته است. در نهایت با یک ضرب و تقسیم ساده به عدد ۵۸۳ میلیارد تومان می‌رسیم.

یعنی ایران‌خودرو با عرضه تنها ۲۰۰۰ عدد پژو ۲۰۷ در بورس کالا حدود ۵۸۳ میلیارد تومان سود کرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که این خودروساز با عرضه تارا و هایما در حدود ۲۰۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان سود کسب کرده است.

مشکل عرضه خودرو در بورس چیست؟

عرضه خودرو در بورس کالا در کنار مزیت‌های خود یک عیب نیز دارد؛ آن هم تعداد عرضه‌هاست. برای نمونه ۱۰۰ خودرو عرضه می‌شود در صورتی که میزان تقاضا ۵۰۰ عدد است؛ عدم تناسب عرضه و تقاضا باعث می‌شود که خریداران بالاترین قیمت را برای به دست آوردن خودرو ثبت کنند و در نهایت این موضوع به بدنه اقتصاد کشور و بازار سرمایه آسیب شدیدی وارد می‌کند و می‌تواند موجب افزایش قیمت خودرو در بازارها شود.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی

ارسال نظر

پربازدیدترین
آخرین اخبار