شناسه خبر: ۵۷۴۰۳

سود سپرده بانکی 100 میلیون تومانی چقدر می شود؟

تاکنون 17 بانک و موسسه اعتباری مجوز انتشار اوراق گواهی سپرده مدت‌دار با نرخ سود 23 درصدی را دریافت کرده‌اند. با این نرخ سود اگر 100 میلیون تومان در بانک سپرده‌گذاری کنیم، چقدر سود می‌گیریم؟

بانک‌های ملی ایران، مسکن، رفاه کارگران، توسعه تعاون، خاورمیانه، پاسارگاد، پارسیان، سینا، سامان، اقتصاد نوین، شهر، ایران‌زمین، سرمایه، گردشگری، ایران و ونزوئلا و همچنین مؤسسات اعتباری نور و ملل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری هستند که تاکنون از بانک مرکزی مجوز انتشار این اوراق را دریافت کرده‌اند و از امروز می‌توانند پس از تجهیز شعب نسبت به انتشار اوراق نامبرده اقدام کنند.

مجوز انتشار اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری عام در نشست روز سوم دی‌ماه سال جاری هیئت عامل بانک مرکزی تصویب و در همان روز به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد.

در بین بانک‌هایی که از این پس به سپرده‌ها سود 23 درصد پرداخت می‌کند، نامی از بانک‌های معروفی مثل آینده، سپه، ملت، تجارت، کشاورزی و … نیست. باید دید در روزهای آینده این بانک‌ها نیز پرداخت چنین سودهایی را شروع می‌کنند.

سود سپرده 100 میلیون تومانی چقدر می شود؟

البته بانک‌ها می‌توانند چنین اوراقی را منتشر کنند و الزامی برای آن وجود ندارد. اگر شخصی در یکی از 17 بانکی که سود 23 درصد پرداخت می‌کند، سپرده گذاری کند، چقدر سود می‌کند؟

به طور مثال فردی مبلغ 100 میلیون تومان روی اوراق گواهی سپرده با سود 23 درصد سپرده‌گذاری می‌کند. در 6 ماه اول سال که ماه‌ها 31 روزه است، بانک باید به این فرد ماهانه یک میلیون و 953 هزار تومان سود بدهد.

از آنجایی در حال حاضر در نیمه دوم سال قرار داریم، بانک‌ها باید در ماه‌های باقی مانده مبلغ یک میلیون و 890 هزار تومان سود پرداخت کنند. در حال حاضر خرید این اوراق یک سرمایه گذاری کم ریسک محسوب می‌شود.

البته اگر سپرده گذار بخواهد قبل از زمان سررسید دارایی خود را بردارد، با نرخ 10 درصد در بازار پول بازخرید می‌شود. در این صورت سود ماهانه یک میلیون و 890 هزار تومانی به 821 هزار تومان کاهش می‌یابد.

البته این اوراق فقط به اشخاص حقیقی ایرانی بالای 18 سال مجاز داده می‌شود. مدت این اوراق حداکثر یک ساله است و بانک و موسسه اعتباری می‌تواند ضمن رعایت سقف مدت تعیین‌شده، این اوراق را با سررسیدهای مختلف کمتر از یک سال منتشر کند.

البته برخی از بانک‌ها قبل از این که بانک مرکزی چنین مجوزی بدهد، چنین سودهایی را پرداخت می‌کنند. تفاوت این سود با سودهای قبلی که پرداخت می‌شد، شرط مبلغ سپرده گذاری است.

در ابلاغیه بانک مرکزی حداقل و حداکثر مبلغ مجاز برای خرید گواهی سپرده مشخص نشده است. یعنی هر فردی با هر مقدار سپرده گذاری می‌تواند این اوراق را بخرد. اما تا قبل از این ابلاغیه، بانک‌ها حداقل سپرده گذاری تعیین می‌کردند.

به طور مثال، پیگیری‌ نشان می‌دهد که بانک پاسارگاد برای سپرده‌های با مبلغ بالا 24 درصد هم پرداخت می‌کند. یکی از کارمندان این بانک گفت که پاسادگاد برای سپرده یک میلیارد تومانی 24 درصد سود پرداخت می‌کند. البته گفت که این میزان سود برای سپرده‌های 2 ساله است و اگر سپرده گذار زودتر اقدام به برداشت دارایی خود کند، میزان سود کمتر می‌شود.

این بانک به کسی که 10 میلیارد تومان در این بانک سپرده گذاری کند و تا فروردین ماه سپرده خود را نگه دارد، ماهانه 25 درصد سود پرداخت می‌کند.

یک تفاوت دیگر این است که از نظر بانک مرکزی، پرداخت سود بیش از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار تخلف بود، اما الان یک اقدام قانونی تلقی می‌شود. البته انتشار اوراق با سود 23 درصد می‌تواند زمینه‌ای برای افزایش سود سپرده‌های عادی و بالا رفتن سپس نرخ سود تسهیلات باشد.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
 • عباس ارسالی در

  بزرگوار سود بانکی زمانی خوبه که ۱۰۰ میلیون بعد یک سال ۱۰۰ میلیون باشه کامیون فروختم ۱۹۰ میلیون ۴ سال بیش الان ۲میلیارد و هفتصد باید همونو پول بدم

 • مرگ بر دیکتاتور خودکامه فرعون زمان ارسالی در

  با شرایط تورمی بیش از ۳ ، ۴ برابر نرخ سود سپرده بانکی کسی در بانکهای ورشکسته سپرده گذاری نمی کند! ظل ولایت شوم شیطانی مطلقه وقیح فاسد دزد!

 • محمد ارسالی در

  اشتباه محضه خرید اوراق اگر صد میلیون رو در بازار پیچ و مهره بخرید سر سال بیشتر سود میکنید هرچند این مطلب رو ۹۰ درصد مردم میدونن ارزش ریالی همش کم میشه !

 • Hodi800100 ارسالی در

  بجای یارانه دولت به هرشخصی ۱۰۰میلیون غیرقابل برداشت ولی به دلار بدهد بعدم سودشو ماهانه به حساب افراد واریز کنن و دولت یک مقداری هم قسط این صدمیلیون برداشت کنه اینجوری هم ارزش پول مردم حفظ شده هم قدرت خرید هم تا حدودی فقر مطلق نخواهیم داشت..تا راه حل بعدی بدرود 😂

 • فاطمه ارسالی در

  ربا نخورید، و ربا ندهید ،کمی هم به معتقداتمان احترام بزارید، ربا خوار به جنگ به خدا میرود و پیروز این جنگ از پیش مشخصه

 • ناشناس ارسالی در

  خیلی کمه سود راببرین بالاتر

 • مسلم ارسالی در

  من حاضرم بیشتر از بانک بدم ، اون ادمی احمقه100تومن رو بخوابه واسه ماهی 2ت ، بشه پول بنزینش

ارسال نظر

پربازدیدترین
آخرین اخبار