شناسه خبر: ۵۸۴۰۲

نرخ بیکاری جهانی در سال ۲۰۲۳ چقدر است؟+عکس

پیش بینی ها در خصوص نرخ بیکاری در سال ۲۰۲۳ در سطح جهانی امیدوارکننده است اما همیشه انتظارات با آنچه در واقعیت اتفاق می افتد یکسان نیست.

به گزارش تهران بهشت؛ سال ۲۰۲۲ نشان داد، بازار کار جهانی می تواند فراتر از انتظارات پیش رود. سال ۲۰۲۳ هم در نگاه جهانی، فرقی نکرده است. نرخ بیکاری در شش کشور از «گروه هفت»  (G۷) نزدیک به کمترین میزان خود در یک قرن اخیر است.

نرخ بیکاری در سال 2023

اما از آنجایی که برخی از اقتصادها، بازار کار قدرتمندی را در برابر تورم بالا و سیاست های پولی جنگ طلبانه پیش می برند، برخی دیگر با شرایط چالش برانگیزتری مواجه هستند. در نمودار بالا، پیش‌بینی‌ نرخ بیکاری در سال ۲۰۲۳، با استفاده از داده‌های چشم‌انداز اقتصاد جهانی صندوق بین‌المللی پول ترسیم شده است.

 

عدم قطعیت 

پیش بینی می شود آفریقای جنوبی بالاترین نرخ بیکاری را در سطح جهان داشته باشد. ممکن است در صنعتی‌ترین کشور قاره آفریقا، نرخ بیکاری در سال ۲۰۲۳ به ۳۵.۶ درصد برسد. رشد اقتصادی آهسته و قوانین سخت‌گیرانه کار، مانع از استخدام نیروی کار توسط شرکت‌ها شده است. در این کشور طی دو دهه گذشته، بیکاری حدود ۲۰ درصد بوده است.

نرخ بیکاری در سال 2023

 

نرخ بیکاری در سال 2023

نرخ بیکاری در سال 2023

 

نرخ بیکاری در سال 2023

نرخ بیکاری در سال 2023

 

در اروپا، بوسنی و هرزگوین بالاترین نرخ بیکاری را با بیش از ۱۷ درصد داشته است. پس از آن مقدونیه شمالی با ۱۵.۰ درصد و اسپانیا با ۱۲.۷ درصد، قرار دارند. این نرخ های بیکاری بیش از دو برابر پیش بینی ها برای اقتصادهای پیشرفته در اروپا است.

نرخ بیکاری در سال 2023

پیش‌بینی می‌شود که نرخ بیکاری در آمریکا به ۴.۶ درصد یا ۱.۲ درصد بیشتر از سطح فعلی برسد. این وضعیت نشان دهنده آن است که با ضعیف شدن شاخص های اقتصادی ایالات متحده، قدرت بازار کار امروز کاهش خواهد یافت. کاهش سفارشات تولید، کاهش توقعات مصرف کنندگان و هفته های کاری کوتاهتر از جمله شاخص هایی هستند که به این نتیجه منجر می شوند.

نرخ بیکاری در سال 2023

همانطور که در جدول بالا مشاهده می کنید، پیش بینی می شود که ایران در سال ۲۰۲۳ شاهد افزایش ۹.۶ درصدی نرخ بیکاری باشد.

پس لرزه ها

نرخ بیکاری در سال 2023

امروز، بازارهای کار قوی یک چالش کلیدی برای بانک‌های مرکزی در سطح جهان است. چراکه بازار کار قوی به بالا رفتن تورم کمک می کند. با این حال، علیرغم اقدامات صورت گرفته برای کاهش تورم، تأثیر آن هنوز تاثیر قابل توجهی در نرخ بیکاری ایجاد نکرده است. به طور معمول، اقدامات سیاست پولی برای مبارزه با تورم، حدود سه یا حتی چهار سال طول می کشد تا اثرگذاری خود را نشان دهند.

نرخ بیکاری در سال 2023

خبر خوب این است که تورم را می توان به طور بالقوه با ابزارهای دیگر مهار کرد. اقداماتی مانند جلوگیری از کمبود عرضه و بهبود سیستم های حمل و نقل و زیرساخت ها می تواند تورم را کاهش دهد.

از آنجایی که سرمایه‌گذاران به دقت داده‌های اقتصادی را رصد می‌کنند، افزایش بیکاری می‌تواند به دنبال افزایش نرخ‌های بهره باشد، اما تا کنون این موضوع هنوز دیده نشده است.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی

ارسال نظر

پربازدیدترین
آخرین اخبار