شناسه خبر: ۵۲۹۲۶
لینک کوتاه کپی شد

قیمت‌های جدید در بازار آهن آلات

گزارش‌ها حاکی از تداوم و استمرار ریزش قیمت آهن آلات در اغلب مبادی فروش است. با وجود کاهش چشمگیر نرخ اکثر محصولات فولادی، برخی از شرکت‌ها در برابر کاهش مقاومت کرده و بدون تغییر اعلام قیمت کردند.

به تهران بهشت، بازار ارز نیز نوسانات جزئی داشت و قیمت دلار با کمی عقبگرد مجددا وارد کانال ۳۱ هزار تومانی شد، پایان روز گذشته هر دلار در بازار آزاد به قیمت ۳۱ هزار و ۸۵۰ تومان به فروش رسید.

تحلیل روزانه قیمت آهن

بازار میلگرد باز هم سردمدار ریزش قیمت‌ها بود به طوری که قیمت روز میلگرد آجدار روز گذشته با کاهش ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومانی همراه بود. میلگرد آجدار با توقف محدود در کانال ۱۶ هزار تومانی به سرعت به کانال ۱۵ هزار تومانی وارد شد و براساس شنیده‌ها کف نرخ این محصول روی ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان معامله به فروش رفت.

قیمت تیرآهن در بخش کیلوفروشی در برخی شرکت‌ها ثابت بود و برخی شرکت‌ها هم با کاهش ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی اعلام قیمت کردند، در بخش شاخه‌فروشی نیز کاهش ۱۰ الی ۳۰ هزار تومانی نرخ این محصول مشاهده شد. نرخ روز پروفیل و انواع لوله‌های داربستی، گازی و ... عمدتا با ثبات همراه بوده و تقریبا بازار آرامی داشتند، پروفیل ضخامت ۲ حدود ۲۰ هزار و ۵۰۰ الی ۲۱ هزار تومان اعلام قیمت ‌شد.

قیمت روز نبشی و ناودانی نیز در کنار ثبات برخی کارخانه‌ها، با کاهش ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومانی در بسیاری از شرکت‌ها همراه بود، همچنین ورق سیاه نیز کاهش ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی داشت و قیمت روز ورق گالوانیزه، روغنی و رنگی نیز با کاهش ۸۰۰ الی هزار تومانی اعلام شدند.

براساس گزارش‌ها از بورس کالا، روز گذشته ۱۰۷ هزار و ۹۰۰ تن شمش بلوم در بورس عرضه شد که ۱۰۴ هزار و ۷۵ تن از این حجم مورد معامله قرار گرفت. آمار موجود حاکی از کاهش ۸/۱ درصدی نرخ شمش در هر تن و معامله این محصول روی قیمت ۱۲ هزار و ۵۹۱ تومان است که گویای کاهش هزار و ۱۰۹ تومانی این محصول در مقایسه با عرضه هفته گذشته بود.

فروردین امسال شمش عرضه شده در بورس حدود ۱۵ هزار و ۱۷ تومان قیمت داشت ولی درحال حاضر با وجود افزایش هزینه‌های تولید، کمبود انرژی و ...، قیمت شمش حدود ۱۶/۱ درصد کاهش داشته است. امروز نیز حدود ۱۹ هزار تن محصول فولادی در بورس عرضه می‌شود که شامل ورق گالوانیزه، ورق رنگی و ورق گرم B است.

چالش رکود جهانی بازار فولاد

عرضه شمش بورس با قیمتی پایین در روز گذشته با استقبال بالای نوردکاران مواجه شد، از طرفی دیگر کاهش چشمگیر تقاضا به افت تولید فولاد در بازارهای جهانی منجر شده است. باتوجه به کاهش قیمت سنگ آهن و گندله در روزهای گذشته، احتمال افت نرخ پایه این محصولات وجود داشت، که موجب افزایش تقاضای این محصولات در مقایسه با عرضه آنها شد، طوری که حدود ۲۸۶ هزار تن برای این محصولات تقاضا ثبت شد.

با اینکه بازار داخی آهن دچار رکود است، نوردکاران عرضه فولاد را کاهش داده‌اند که این امر موجب بهم‌ریختگی میزان عرضه و تقاضای شمش فولاد شده است. یکی از دلایل کاهش تولید را می‌توان قطعی برق تولیدکنندگان دانست که به کاهش عرضه منجر شده است؛ اما درحال حاضر با پایان خاموشی‌ها میزان تولیدات نیز افزایشی شده است، به طوری که با افزایش ۵ درصدی عرضه شمش در مقایسه با هفته گذشته و رسیدن این محصول به ۱۲۱ هزار تنی مواجه بودیم.

اما در مقایسه با هفته گذشته، تقاضای بورس کالای روز گذشته چندان چشمگیر نبود زیرا رکود جهانی به رغم بالابودن تقاضا در بازار داخل، در بازار داخلی نیز تأثیر گذاشته است. آغاز محدودیت مصرف برق و انتشار اخبار مربوط به آن در ابتدا به شکلگیری فضایی بر خلاف فضای بازار جهانی منجر شد، اما انتظار رفع محدودیت مصرف برق در مرداد و شهریور ماه، کاهش تقاضا را در پی داشته است.

از طرفی دیگر انتظار می‌رفت مطابق سال‌های گذشته در فصل گرما با افزایش ساخت‌وسازها، میزان تقاضای فولاد و آهن نیز افزایش بیابد، اما طبق آمار در سال‌جاری شاهد افت محسوس ساخت مسکن هستیم. برخی کارشناسان عقیده دارند با وجود پایان خاموشی‌ها نمی‌توان چشم‌انداز روشنی برای تقاضای فولاد متصور شد و اگر بازار جهانی به همین منوال پیش برود با رکود بالایی مواجه خواهیم شد که نوردکاران را دچار چالش‌ خواهد کرد.

گفتنی است براساس اطلاعیه بورس کالا که هفته پیش منتشر شد، قیمت پایه مقاطع طویل باید تابعی از نرخ پایه شمش فولادی باشد و از همین هفته نیز اجرایی شود، همچنین در عرضه فردا نرخ پایه میلگرد ۱۴ هزار و نرخ تیراهن هم ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومان تعیین شده است. کاهش تقاضای جهانی به افت نرخ شمش صادراتی ایران شده است که رقمی معادل ۴ درصد است که موجب افت نرخ این محصول به کانال ۴۸۰ دلاری است. شایان ذکر است نرخ شمش عرضه شده در بورس کالا از شمش صادراتی بالاتر است ولی با دلیل کاهش روزافزون قیمت‌های جهانی، نرخ تولید داخل از محصولات صادراتی نیز بالاتر است.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.

وب گردی

ارسال نظر

پربازدیدترین

آخرین اخبار