شناسه خبر: ۵۵۱۰۵
لینک کوتاه کپی شد

شارژ موبایل با استفاده از پارچه! + عکس

دانشیار منسوجات الکترونیکی در دانشکده هنر و طراحی ناتینگهام موفق به ساخت پارچه ای شده است که می توان به وسیله آن گوشی تلفن را شارژ کرد.

به گزارش تهران بهشت؛ محققان دانشگاه ناتینگهام‌ترنت، پارچه‌ای با بیش از هزار سلول خورشیدی مینیاتوری ساخته‌اند که قادر به شارژ ساعت هوشمند یا تلفن همراه است.

تحقیقاتی که توسط دکتر تئودور هیوز-رایلی، دانشیار منسوجات الکترونیکی در دانشکده هنر و طراحی ناتینگهام انجام می‌شود، منجر به توسعه پارچه‌ای با ۱۲۰۰ سلول فتوولتائیک شده است.

سلول‌های خورشیدی در کنار هم می‌توانند ۴۰۰ میلی‌وات انرژی الکتریکی از خورشید را مهار کنند که برای شارژ یک تلفن همراه یا ساعت هوشمند کافی است.

پارچه

این پارچه با نام e-textile یک نمونه اولیه پیشرفته است که می‌تواند در یک تکه لباس مانند ژاکت گنجانده شود یا به‌عنوان بخشی از لوازم جانبی مانند کوله پشتی استفاده شود.

این پارچه مجهز به سیم‌کشی قوی اما بسیار انعطاف‌پذیر است و به‌گونه‌ای طراحی شده است که می‌توان آن را در ماشین لباسشویی با دمای ۴۰ درجه سانتیگراد با لباس‌های دیگر شست.

سلول‌های خورشیدی که تنها ۵ میلی‌متر طول و ۱.۵ میلی متر عرض دارند در یک رزین پلیمری ضدآب تعبیه شده‌اند و توسط پوشنده قابل لمس نیستند.

 

 

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
آخرین اخبار