شناسه خبر: ۵۸۹۶۰

چکار کنیم اگر چراغ‌های خیابان به نظرمان تار می‌رسند؟

برخی بیماری‌های چشمی می‌توانند تاثیر قابل توجه‌تری در شب داشته باشند که از جمله آنها تار دیدن چراغ‌های خیابان است که دلیلش بیماری هالو ویژن Halo Vision است.

به گزارش تهران بهشت؛ با افزایش سن، تاری دید اتفاقی رایج می‌شود و در حال رانندگی در شب متوجه می‌شوید که فرمان را محکم‌تر گرفته و بیش از حد چشمک می‌زنید.

همچنین مجبورید بیشتر به جلو خم شده تا دید بهتری داشته باشید.

چراغ‌های خیابان مانند هاله نور به نظر رسیده و وقتی به سمت شما می‌آیند مبهم‌تر از گذشته به نظر می‌رسند.

دیدن هاله‌ها – مانند دایره‌های روشن یا حلقه‌های اطراف منبع نور – می‌تواند نگران کننده باشد و واقعاً بر توانایی شما در رانندگی ایمن در شب تأثیر بگذارد.

دکتر نیکول باجیچ، متخصص چشم می‌گوید: ” وجود درجاتی از هاله در بینایی شما کاملاً طبیعی است. اما زمانی که هاله‌ها بر کیفیت دید شما تأثیر بگذارند، به ویژه اگر شرایطی را ایجاد کنند که رانندگی خطرناک شود، باید مورد بررسی پزشکی قرار گیرد.”

دکتر باجیچ توضیح می‌دهد چرا در بینایی خود هاله می بینیم و چه چیزی می‌تواند در چشمان ما اتفاق بیفتد.

چه چیزی باعث ایجاد هاله در بینایی شما می‌شود؟

برای درک اینکه هاله ها در بینایی شما از کجا می‌آیند، اجازه دهید با برخی از اصول اولیه نحوه عملکرد چشم آشنا شویم.

قرنیه، لایه جلویی چشم شماست. دکتر باجیچ آن را “شیشه جلوی چشم” می‌نامد.

معمولا قرنیه شیب ملایمی دارد و در وسط چشم شما گرد می‌شود. این در اصل به شکل یک لنز تماسی یا توپی است که از وسط نصف شده است.

دکتر باجیچ می‌گوید:” برای برخی افراد، این شیب ممکن است اغراق‌آمیز، یا کمی دورتر یا بیشتر شبیه به شکل مخروطی یا اشکال دیگر باشد. بسیاری از انحرافات نوری (عدم همگرایی پرتوهای نور در یک نقطه) می‌تواند به شکل و انحنای قرنیه شما مرتبط باشد.”

به عبارت دیگر، شکل قرنیه و سایر ساختارهای چشم شما می‌تواند نحوه ورود نور به چشم شما را تغییر دهد و نمای انحرافی مانند هاله را برای شما به ارمغان بیاورد.

لازم به ذکر است فقط در شب نیست که بینایی شما تحت تأثیر قرار می‌گیرد، اما برخی از مشکلات بینایی ممکن است در شب بیشتر قابل توجه باشند، زیرا نور روشن در یک پس زمینه تاریک باعث می‌شود آن هاله‌ها واقعاً نمود عینی پیدا کنند.

چه چیزی باعث بدشکل شدن قرنیه و در نتیجه ظهور هاله‌ها حین رانندگی شما می شود؟

دکتر باجیک چند دلیل ارائه می‌دهد که شامل نزدیک بینی،آستیگماتیسم، خشکی مزمن چشم، استفاده از لنزهای چند کانونی، عوارض ناشی از جراحی لیزر،آب مروارید، قوز قرنیه، دیتسروفی فوکس {توقف پمپی که مایع از قرنیه خارج می‌کند} و گلوکوم با زاویه باریک است.

چه زمانی باید معاینه چشم انجام دهید؟

آکادمی چشم پزشکی توصیه می‌کند همه افراد بالای ۴۰ سال باید معاینه سالانه چشم را انجام دهند. این نه تنها برای اطمینان از اینکه بینایی شما برابر است، بلکه برای غربالگری شرایط چشمی خاص نیز مهم است. همچنین زمانی است که در مورد مشکلات بینایی، از جمله مشکلات دید در شب، با پزشک خود صحبت کنید.

علاوه بر این، اگر هر گونه درد چشم یا تغییرات قابل توجهی در بینایی خود دارید، دکتر باجیچ  روی برنامه ریزی قرار ملاقات با متخصص چشم تاکید می‌کند.

نادیده گرفتن درد یا سایر مشکلات چشمی می‌تواند واقعاً خطرناک باشد، بنابراین بهتر است در صورت مشاهده هرگونه مشکل، معاینه شوید.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی

ارسال نظر

آخرین اخبار