شناسه خبر: ۴۱۲۶۸

رئیس جریان آزاد ملی لبنان: خواهان توسعه همکاری با حزب الله هستیم

رئیس حزب مسیحی جریان آزاد ملی لبنان گفت: ما نمی خواهیم تفاهم نامه با حزب الله را لغو کنیم بلکه می خواهیم آن را توسعه دهیم.

به گزارش تهران بهشت، «جبران باسیل» امروز (شنبه) در یک سخنرانی تلویزیونی تاکید کرد: ما (جریان ملی آزاد لبنان) نمی‌خواهیم تفاهم‌نامه با حزب‌الله را لغو یا پاره کنیم زیرا این تفاهم‌نامه خوب است و شرایط آن پایدار و میهن‌پرستانه است. 

وی اظهار داشت: اما می‌خواهیم این تفاهمنامه (امضا شده در سال ۲۰۰۶ میلادی) را توسعه دهیم زیرا دیگر پاسخگوی چالش‌های مطرح شده به ویژه اقتصادی و مالی نیست.  

باسیل با بیان اینکه «ما از مقاومت در برابر رژیم اسرائیل و داعش حمایت کردیم» اظهار داشت: حمایت ما از مقاومت لبنان با پول، با اسلحه و جان نبود بلکه از آن حمایت سیاسی کردیم تا با مشارکت و توازن ملی، احقاق حق کنیم. 

وی با بیان اینکه «تلاش‌ها برای منزوی کردن حزب الله متوقف نشده است» تصریح کرد: آخرین موج این تلاش‌ها در ۱۷ اکتبر با هدف تضعیف ما برای برداشتن پشتیبانی مسیحی از حزب الله بود و این چیزی است که «فیلتمن» در کنگره آمریکا به آن اذعان کرد.  

باسیل با تاکید بر اینکه تلاش برای ایجاد فتنه در لبنان و انزوا ادامه دارد، گفت: حادثه الطیونه آخرین صحنه آن بود و درست است که الطیونه به لطف خویشتن داری و آگاهی متوقف شد اما چنین رفتارهایی به دلیل‌عدم آگاهی، شروع و به خارج از دولت، قانون و حق رسید. 

وی گفت: ما «مار مخایل» (تفاهم با حزب الله) را به «الطیونه» (درگیری با حزب الله) ترجیح دادیم زیرا می‌دانیم «سمیر جعجع» از خارج از کشور مدیریت می‌شود و یک ساعت برای رژیم اسرائیل و یک ساعت برای آمریکا است. 

رئیس جریان آزاد ملی لبنان با این ادعا که جعجع در دهه ۹۰ با سوریه تبانی کرد اما پذیرفته نشد، افزود: اکنون او به حقوق و دستمزد معروف است و از او فتنه «الطیونه» خواسته شد.  

وی با این اعتقاد که  اولویت ما (جریان آزاد ملی لبنان) دولت و اصلاح آن است و اولویت آن‌ها (حزب الله) مقاومت و دفاع از آن است، اظهار داشت:  ما گفتیم که می‌توانیم هر دو را حفظ کنیم و هر دو اشتباه نیست اما مقاومت زیر دست دولت و در پوشش آن و نه بالاتر از آن بماند و ما نمی‌توانیم دولت را به خاطر مقاومت از دست بدهیم، اما می‌توانیم هر دو را داشته باشیم. 

وی ادامه داد: حتما خیلی‌ها خواهند گفت که حرف امروز من برای جلب آمریکایی‌ها برای لغو تحریم‌ها است. نیازی به چنین صحبتی نیست برای اینکه موضع من اصولی بود و به پیشنهاداتی که دریافت کردم توجه نکردم.  

رئیس جریان آزاد ملی لبنان با اشاره به اینکه تلاش برای انزوا ادامه دارد، اظهار داشت:  وحدت شیعه برای مقابله با آن بسیار مهم است و باید حفظ شود اما کافی نیست.  

وی با بیان اینکه وحدت فرقه نباید به حساب یکپارچگی کشور و وجود دولت تمام شود، افزود: وقتی دولت و کل کشور را فدای آن کردید، کشور،  وحدت و خود را از دست می‌دهید.  

باسیل ادامه داد: اینگونه رفتار کردن با دولت، قوه قضائیه، الطیونه، شورای قانون اساسی اشکالی ندارد اما روند تضعیف اختیارات منشور ریاست جمهوری در دوران میشل عون طی نخواهد شد. 

رئیس جریان آزاد ملی لبنان با بیان اینکه جناح دروغین انقلاب با شعار «همه یعنی همه» پوشیده شد تا ما و وحدت ما را هدف قرار دهد، افزود: نظام سیاسی ما خودش را معطل می‌کند زیرا هدف توافق طائف این بود که لبنان را از بیرون اداره کند و فقط رئیس جمهور موظف به ضرب الاجل است که مقید به ضرب الاجل است.  

وی افزود:  آن‌ها از طریق یک میز گفت و گو، نظام سیاسی ما را مختل کردند برای اینکه این نظام بر ایده دموکراسی توافقی استوار است که به دموکراسی مشارکتی ایمان دارد که مشارکت در تصمیم گیری را تضمین می‌کند اما آن‌ها آن را به یک دموکراسی مخل تبدیل کردند که مانع هرگونه تصمیم گیری هرچقدر هم ساده باشد جز با اجماع می‌شود. 

باسیل خاطرنشان کرد: برخی توافق طائف را به حق نقض یا حق وتو برای هر یک از مذاهب تبدیل کرده‌اند که از آن برای فلج کردن شورای وزیران یا جلوگیری از رأی گیری حتی با صدور تصمیمات عادی در صورت‌عدم توافق با آن‌ها استفاده می‌کنند.  

باسیل به نبیه بری رئیس مجلس حمله کرد و گفت: اگر به نظر می‌رسد چیزی مطابق قانون است پس به سلیقه رئیس مجلس رای دهید، زیرا من از رای گیری الکترونیکی جلوگیری می‌کنم. 

وی افزود:  ما از قانون اساسی خود راضی هستیم و نمی‌خواهیم آن را اصلاح کنیم، بلکه می‌خواهیم آن را بر اساس سند توافق ملی و با اجماع توسعه دهیم. 

 افزود: ما در پاسخ به دعوت رئیس جمهور خواهان یک «تغییر بزرگ» از طریق گفت و گو هستیم و هر کس معتقد است که می‌تواند به زور و خارج از گفت‌وگو دیگران را بشکند، از او دعوت می‌کنم تا تجربه‌ی  دیگران را مرور کند. 

وی ادامه داد: این دولت مرکزی که به زور مجلس نمایندگان و شورای قانون اساسی اختیارات رئیس جمهوری را سلب می‌کند و حق اداره سایر فرقه‌ها در وزارتخانه‌های دارایی و کشور را سلب می‌کند. چیزی است که ما دیگر نمی‌خواهیم.  

رئیس جریان آزاد ملی لبنان با بیان اینکه «این دولت مرکزی تحت رهبری شما و به خاطر سیستم شما شکست خورده است» افزود: ما نمی‌خواهیم در یک دولت شکست خورده و دولت مرکزی زندگی کنیم، می‌خواهیم دولت مرکزی مدنی و سکولار باشد.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی

ارسال نظر

آخرین اخبار