شناسه خبر: ۵۳۰۵۰
لینک کوتاه کپی شد

روابط ایران و مصر در مسیر تفاهم و تعامل

رئیس جدید دفتر حفاظت منافع ایران در مصر گفت : تحولات منطقه و قطب‌بندی‌های جدید ایجاب می‌کند که همانند آنچه ترکیه و قطر در اعاده روابط با مصر انجام دادند، قاهره و تهران روابط خود را از سطح دفاتر حافظ منافع به سطح مطلوب سیاسی ارتقا دهند.

به گزارش تهران بهشت، محمدحسین سلطانی‌فر، رئیس جدید دفتر حفاظت منافع ایران در مصر، در یادداشتی در ایران دیلی نوشت:اجلاس اخیر جده که آمریکا قصد داشت با مشارکت رژیم صهیونیستی بواسطه آن نوعی همپیمانی دفاعی علیه جمهوری اسلامی ایران ایجاد کند، با مخالفت صریح کشورهای عربی از جمله مصر شکست خورد و این موضوع باردیگر ثابت کرد که اصول حاکم در روابط تهران با قاهره بیش از صورت مسئله‌ای است که تصویر و ترسیم می‌شود.

وی ادامه داد: با این مقدمه، ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود در مصر بویژه اقتصادی و تجاری با وجود جمعیتی بیش از ۱۰۳ میلیون، بازار مهمی است که می‌تواند برای سیاست‌های اقتصادی دولت سیزدهم اهمیت و بهره‌وری زیادی داشته باشد. مضاف بر اینکه مصر به عنوان دروازه ورود به آفریقا و عضویت در کومسا نقش مهمی می‌تواند همانند دهه هفتاد ایفا کند.

سلطانی‌فر افزود: بر همین اساس ترکیه و قطر به سرعت توانسته‌اند بخشی از این بازار را به خود اختصاص دهند و با برقراری خطوط پروازی متعدد حجم تبادلات تجاری و گردشگری را افزایش دهند.

وی ادامه داد: در حال حاضر آنچه جمهوری اسلامی ایران در سایه تبادل پیام‌ها و رایزنی‌های دور و نزدیک برای آن برنامه‌ریزی کرده عبارت است از اعلام آمادگی دو شرکت بزرگ خودروسازی کشورمان برای سرمایه‌گذاری در بازار خودرو از جمله ساخت کارخانه تولید خودروی محلی و همچنین آمادگی شرکت سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای فعال کردن سرمایه‌های مشترک از جمله بانک مشترک مصر و ایران (میدبنک) شرکت مشترک نساجی - میراتکس - و شرکت مشترک کشتیرانی و تجارت فرش که به سهولت می‌توانند عملیاتی شوند. برخی خطوط هواپیمایی نیز برنامه‌ای برای برقراری خط مستقیم، عبور از آسمان مصر به مقصد آفریقا و ترانزیت مسافر از برخی کشورهای منطقه به مصر را مطرح کرده‌اند.

سلطانی فر تاکید کرد: تبادل دانشجو، انتقال تکنولوژی و خدمات مهندسی، تورهای جهانگردی با حجم یک میلیون مسافر در سال، شرکت‌های دانش بنیان و همکاری‌های نفتی و گازی از جمله برنامه‌های اقتصادی و ارزی است که برای آنها برنامه‌ریزی شده است.

وی افزود: بی‌تردید چهار دهه قطع رابطه شکاف زیادی در روابط دو کشور ایجاد کرده است و تحولات منطقه و قطب‌بندی‌های جدید ایجاب می‌کند که همانند آنچه ترکیه و قطر در اعاده روابط با مصر انجام دادند، قاهره و تهران روابط خود را از سطح دفاتر حافظ منافع به سطح مطلوب سیاسی ارتقا دهند.

سلطانی فر تاکید کرد: روابط دوستانه و در حال گسترش مصر با عراق و سوریه زمینه دیگری برای همکاری‌های منطقه‌ای دو کشور محسوب می‌شود و همانگونه دکتر خرازی اخیرا اعلام کردند، مصر، ایران، ترکیه، عربستان و قطر می‌توانند از طریق گفت و گوهای منطقه‌ای بسیاری از مشکلات و تنش‌های منطقه را حل و فصل کنند.

وی افزود: اراده سیاسی برای ارتقا روابط بیش از هر زمان دیگری در حال نضج گرفتن است و بسترهای شکل گرفته در منطقه بویژه در سایه جنگ روسیه با اوکراین ضرورت تثبیت این اراده را دوچندان کرده است.

سلطانی فر خاطر نشان کرد: دو کشور از طریق کشورهای دوست از جمله عراق نیز برای گذار از مرحله فعلی اقداماتی را انجام داده‌اند و بنظر می‌رسد ارتقا روابط در سایه فضای تعاملی و تبادلی منطقه و بویژه تحرکات اخیر در روابط ایرانی و عربی بیش از هر زمان دیگر به فعلیت برسد.

انتهای پیام/

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.

وب گردی

ارسال نظر

پربازدیدترین

آخرین اخبار