شناسه خبر: ۵۷۰۹۹

هشدار قطر به اتحادیه اروپا چیست؟

قطر به پارلمان اروپا هشدار داد که اقدام ممنوع کردن حضور نمایندگان این کشور در این نهاد می‌تواند به همکاری گسترده‌تر اتحادیه اروپا و قطر آسیب برساند.

به گزارش تهران بهشت؛ پولیتیکو گزارش داد، پارلمان اروپایی هفته گذشته نمایندگان قطر را از ورود به محل این پارلمان منع کرد و قوانین مربوط به این کشور را که شامل لغو ویزا و بازدیدهای برنامه‌ریزی شده می‌شود، به حالت تعلیق درآورد.

این اقدامات به دنبال اتهامات فساد شامل تلاش قطر برای نفوذ و تاثیرگذاری بر مقامات پارلمان اروپایی صورت گرفت.

در واکنش به این اقدام یک دیپلمات قطری در بیانیه‌ای گفت: «تصمیم برای اعمال چنین محدودیت‌های تبعیض‌آمیزی بر همکاری‌های امنیتی منطقه‌ای و جهانی و همچنین بحث‌های جاری پیرامون فقر انرژی و امنیت جهانی تأثیر منفی خواهد گذاشت».

این بیانیه افزود: این تصمیم نشان می‌دهد که نمایندگان پارلمان اروپا به طور قابل توجهی گمراه شده‌اند.

در این بیانیه آمده است: مایه تاسف است که برخی بر اساس پیش‌داوری‌هایی علیه قطر عمل کردند و قضاوت خود را بر اساس اطلاعات نادرست درز اطلاعات به جای منتظر ماندن برای نتیجه گیری تحقیقات، انجام دادند. میزبان جام جهانی "قاطعانه" اتهامات "ارتباط دولت ما با رفتار نادرست" را رد می‌کند.

کشورهای اتحادیه اروپا به طور فزاینده‌ای در تلاش برای تنوع بخشیدن به منابع انرژی و جبران کمبودهای موجود در بحبوحه تهاجم روسیه به اوکراین، به قطر روی آورده‌اند و آلمان ماه گذشته قراردادی ۱۵ ساله برای واردات گاز طبیعی مایع (LNG) امضا کرد. دوحه سال گذشته یک چهارم واردات LNG اتحادیه اروپا را تامین کرد.

این در حالی است که مقامات بلژیک چهار نفر را در ارتباط با پارلمان اروپایی- از جمله یکی از معاونان این نهاد، "اوا کایلی" - به اتهام پذیرش پرداخت‌هایی در ازای انجام پیشنهاد قطر در پارلمان، متهم کرده‌اند.

کایلی از آن زمان از وظایف خود محروم شده است، در حالی که مقامات در روزهای اخیر به حداقل ۲۰ خانه و دفتر در بلژیک، یونان و ایتالیا یورش برده‌اند.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی

ارسال نظر

آخرین اخبار