شناسه خبر: ۵۵۳۳۰
لینک کوتاه کپی شد

آلودگی هوا شاخص‌ترین عامل افت کیفیت محیط زیست کلانشهر تهران

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: آلودگی هوا یکی از معضلات مهم و اصلی کلانشهر تهران است که بی توجهی به اهمیت این موضوع سبب شده شهروندان تهران از سال ٩٦ تا پایان سال ١٤٠٠ تنها ٣٦ روز هوای پاک را تجربه کنند.

به گزارش تهران بهشت، نشست هم اندیشی بررسی موضوعات محیط زیست شهری با تمرکز بر آلودگی هوا با حضور  «مهدی پیر هادی» و «سوده نجفی» اعضای کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران، «صارمی» معاون شهرسازی، «حسین نظرى» معاون خدمات شهرى و محیط زیست و « جلال بهرامی» معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، «حشمتى» سرپرست معاونت محیط انسانى سازمان حفاظت محیط زیست، «مزینانى» مدیرکل محیط زیست استان تهران، «شینا انصارى» مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار و «میرزایی قمی» مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران و جمعی دیگر از مدیران شهری در سالن کنفرانس ویژه برج میلاد برگزار شد.

«شینا انصاری» در ابتدای این نشست تخصصی بر اهمیت و ضرورت اجرای اسناد فرادستی در زمینه آلودگی هوا تاکید و تصریح کرد: سیاست‌های کلی نظام در حوزه محیط‌زیست در سه بخش دسته بندی می شوند، مدیریت جامع، هماهنگ و نظام‌مند منابع حیاتی، پیشگیری و ممانعت از انتشار انواع آلودگی‌های غیرمجاز و جرم‌انگاری تخریب محیط‌زیست و پایش مستمر و کنترل منابع و عوامل آلاینده. 

وی با اشاره به اهمیت و نقش بازدارندگی و اثرگذار قانون هوای پاک در صورت اجرای کامل از سوی تمام دستگاه های اجرایی افزود: این قانون مشتمل بر ۳۴ ماده و ۳۹ تبصره، در سال ۹۶ به تصویب رسیده و ۶ ماده از این قانون به طور مستقیم یا غیر مستقیم به وظایف شهرداری ها اشاره دارد. 

انصاری با بیان اینکه در راستای حفظ و توسعه محیط زیست شهری، شورای اسلامی شهر تهران نیز مصوباتی در این خصوص داشته است، خاطر نشان کرد: توسعه ساختمان سبز و معماری پایدار، الزام شهرداری به ارائه جامع برنامه پیشگیری و کاهش آسیب پذیری و سازگاری با تغییرات اقلیم پایتخت و ساماندهی منابع آلاینده دیزل در محیط‌های کارگاهی و عمرانی کلان شهر تهران از جمله مصوبات شورای اسلامی هستند.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در ریشه یابی علل افزایش آلودگی هوای پایتخت عنوان کرد: طبق بررسی های صورت گرفته توسعه نامتوازن شهر و بارگذاری بیشتر از ظرفیت اکولوژیک که منجر به مصرف بالای انرژی و منابع فسیلی می شود، حضور بی شمار واحدهای صنعتی، خدماتی، تولیدی و معدنی، افزایش کانون های گرد و غبار و افزایش تردد وسایل نقلیه، رشد ترافیک و کیفیت سوخت در خودروهای سنگین از جمله دلایل اصلی افزایش انواع آلودگی ها در تهران هستند.

انصاری با اشاره به آمار وضعیت آلودگی هوا در 5سال گذشته گفت: تهران از سال ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ از مجموع یک هزار و ۸۲۶ روز، تنها ۳۶ روز هوای پاک را تجربه کرده و در ۵۰۹ روز وضعیت هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشته است. همچنین ۴۱ روز نیز هوای پایتخت شرایط کاملا ناسالم را پشت سر گذاشته است.    

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص کاهش آلودگی هوا در شهرداری تهران گفت: با توجه به اینکه بر اساس ماده ۹ و ۱۰ قانون هوای پاک، نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری با اولویت خودروهای برقی و افزایش ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری به میزان سالانه ۵ درصد در دستور کار شهرداری تهران است، توسعه خطوط مترو از اولویت های اقدامات سال های اخیر بوده است.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ادامه داد: تعداد ایستگاه های مترو در سال ۹۶، از یکصد و ۹ ایستگاه به یکصد و ۴۱ ایستگاه تا پایان سال ۱۴۰۰ رسیده که این آمار از رشد ۲۹.۳ درصدی تعداد ایستگاه ها خبر می دهد.

به گفته وی بر اساس ماده ۲۲ (افزایش سرانه فضای سبز به میزان ۱۵ مترمربع) و ماده ۲۷ (ایجاد و توسعه کمربند سبز) نیز به منظور کاهش آلودگی هوا در پایتخت، مساحت فضای سبز درون شهری از ۱۴ هزار و صد هکتار در سال ۹۴ به ۱۵ هزار و ۹۶ هکتار تا پایان شهریور ۱۴۰۱  افزایش یافته است. همچنین مساحت کمربند فضای سبز پایتخت از ۴۴/۳۳هکتار در سال ۹۶ به ۴۴/۷۵۰هکتار تا پایان سال ۱۴۰۰ رسیده است. 

انصاری در خصوص مدیریت انرژی در کلانشهر تهران بر اساس ماده ۱۷ (انجام معاینه فنی سالانه موتورخانه‌ها)  و ماده ۱۹ (توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک) اشاره و بیان کرد: در این راستا نیروگاه های کوچک مقیاس خورشیدی با مجموع ظرفیت ۸۵۰ کیلو وات ساعت در ۴۵ مکان  راه اندازی شدند. همچنین ۸۰۰ دستگاه آبگرمکن خورشیدی نصب و راه اندازی شدند.

انتهای پیام/

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
آخرین اخبار