شناسه خبر: ۵۸۵۹۰

«شهر طلا» نخستین نمایش کودک و نوجوان با موضوع سواد مالی روی صحنه رفت

نمایش «شهر طلا» نخستین نمایش کودک و نوجوان با موضوع سواد مالی به نویسندگی و کارگردانی حامد زحمتکش است که به همت آکادمی هوش مالی برای آموزش مفاهیم سواد مالی به دانش‌آموزان دبستانی روی صحنه رفت.

به گزارش تهران بهشت، «شهر طلا» یک نمایش مشارکتی زنده 60 دقیقه‌ای‌ است که با تکنیک نمایش عروسکی‌کاغذی اجرا می‌شود و برای اجرا در مدارس طراحی شده است.

حامد زحمتکش، نویسنده و کارگردان نمایش شهر طلا گفت: این نمایش برای اجرا در مدارس تدوین و برای نمایش به 20 تا 40 مخاطب طراحی شده است. بچه‌ها در این نمایش با مفاهیم مختلف سواد مالی مانند شغل‌ها، کارآفرینی، تعاون، خویش‌فرمایی، سرمایه‌گذاری آشنا می‌شوند.

وی افزود: کودکان در بخش‌هایی از این نمایش مشارکت دارند، کارت‌پستال‌هایی دریافت می‌کنند و برای تقویت نکات آموخته‌شده فعالیتی را انجام می‌دهند.

این کارگردان تاکیدکرد: سواد مالی از مهارت‌های مهمی است که کودکان هر چقدر بزرگ‌تر می‌شوند بیشتر به آن نیاز پیدا می‌کنند. مهارتی که نمی‌شود آن را به دوران جوانی موکول کرد و یکباره آن را آموزش داد. 

زحمتکش خاطرنشان کرد: سواد مالی، بُعدی از ذهن کودکان را بارور می‌کند که بر روی همه ابعاد دیگر اثر می‌گذارد. عادت به پس‌انداز و روحیه سرمایه‌گذاری و جدیت در کار و کارآفرینی، ذره‌ذره در جان کودکان شکل می‌گیرد و رشد می‌کند. 

وی عنوان کرد: اگر آموزش‌های سواد مالی، به صورت جذاب در اختیار کودکان و نوجوانان قرار گیرد، آنها مشتاقانه آن را فرا می‌گیرند. سواد مالی دارای 6 سرفصل مشخص و 127 مفهوم آموزشی است که از پیش‌دبستانی تا دبیرستان به دانش‌آموزان آموخته می‌شود. 

این کارگردان اظهارداشت: آموزش سواد مالی در دوره اول و دوم دبستان، معمولا با استفاده از قصه و نمایش انجام می‌شود تا بهتر و موثرتر باشد. آکادمی هوش مالی در کنار آموزش‌های مستمر و منظم خود برای دانش‌آموزان، از نمایش به عنوان مکملی موثر برای آموزش سواد مالی استفاده می‌کند. 

زحمتکش اظهارداشت: نمایش‌ها می‌توانند نقطه شروعی برای آشنایی ابتدایی کودکان با سواد مالی و انگیزه‌ای برای یادگیری آنها باشد.

وی گفت: مجموعه 62 جلدی داستان‌های سواد مالی برای دانش‌آموزان دبستانی که توسط آکادمی هوش مالی تهیه و توسط انتشارات قدیانی منتشر شده، پر از قصه‌های جذابی است که خمیرمایه نمایش‌های جذاب و آموزنده‌ را شکل می‌دهند و براین اساس آکادمی هوش مالی به سراغ به نمایش در آوردن بعضی از کتاب‌ها رفت. شهر طلا، نخستین نمایشی است که از این مجموعه روی صحنه می‌رود.

این کارگردان گفت: نمایش «شهر طلا» یک نمایش مشارکتی زنده 60 دقیقه‌ای‌ است و با تکنیک نمایش کاغذی اجرا می‌شود. 

حامد زحمتکش، کارگردان، بازیگر و برنامه‌ساز باسابقۀ تلویزیون، طراح، نویسنده، کارگردان و بازیگر این نمایش بوده است. وی از سال 1399 به عنوان یکی از اعضای آکادمی هوش مالی، به تولید برنامه‌های متنوع آموزشی و مربی‌گری سواد مالی مشغول بوده است. کارگردانی برنامه تلویزیونی خاله شادونه، اجرای برنامه‌های تلویزیونی گل‌آموز، حامد و قلقلی، موتور امداد و پیک بچه‌ها و عضویت در تیم کارگردانی کلاه قرمزی، عصر جدید و جوکر، از جمله تجربه‌های قبلی وی بشمار می رود.

زحمتکش همچنین اجراهای متعددی در کشورهای آلمان، هلند، اندونزی، بلاروس و بلژیک برای کودکان و نوجوانان داشته است.

علیرضا خدابخش، دیگر بازیگر نمایش است. آزاده فرهنگیان، سه ترانه این کار را سروده و رامین عبدالهی برای این ترانه‌ها آهنگسازی کرده است. سونا مصطفی‌زاده، پگاه بنی‌اردلان و نگار افصحی تصویرگری شخصیت‌ها، نماها و وسایل را برعهده داشته‌اند و شعیب انصاریان کارگردانی نسخه ویدئویی نمایش را بر عهده داشته است. 

انتهای پیام/

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی

ارسال نظر

پربازدیدترین
آخرین اخبار