شناسه خبر: ۵۵۷۱۲
لینک کوتاه کپی شد

ناکام‌ترین کاپیتان تاریخ جام جهانی کیست؟

بازیکنان زیادی تا پای قهرمانی پیش رفته اند اما موفق به کسب جام نشده اند اما اگر به عنوان یکی از سرشناس ترین بازیکنان دو بار در فینال شکست بخوری لقب ناکام ترین کاپیتان جهان برازنده‌ات خواهد بود.

به گزارش تهران بهشت؛ قهرمانی در جام جهانی آرزوی هر بازیکنی است و حال اگر به عنوان کاپیتان به این افتخار برسد ماندگارتر خواهد بود، اما تاریخ ثابت کرده که تاکنون هیچ بازیکنی موفق نشده دو بار به عنوان کاپیتان کاپ قهرمانی را بالای سر ببرد و اگر روزی این امر محقق شود در نوع خود اتفاقی یگانه خواهد بود.

البته دیه‎ گو مارادونا، دونگا کاپیتان هایی بودند که به این رویا نزدیک شدند اما تنها یک قهرمانی و یک نایب قهرمانی در کارنامه فوتبال آن ها ثبت شد.

اما سوژه اصلی گزارش ما کارل هاینس رومنیگه است که سرنوشتی متفاوت و در نوع خود استثنایی دارد؛ وی تنها کاپیتانی است که دو بار به فینال جام جهانی رسیده اما هرگز قهرمان نشده است!

کارل هاینس رومنیگه (Karl-Heinz Rummenigge) در سال ۱۹۷۶ برای نخستین بار به تیم ملی آلمان فراخوانده شد و نخستین بازی ملی خود را در مقابل تیم ملی ولز انجام داد. از آن پس پیشرفت ورزشی رومنیگه و تبدیل او به یک ستاره بین‌المللی فوتبال آغاز شد.

وی در سال ۱۹۷۸ با تیم ملی فوتبال آلمان در مسابقات جام جهانی در آرژانتین ناکام ماند اما ۲ سال بعد با همین تیم به مقام قهرمانی ملت‌های اروپا دست یافت.

 

 

ناکام‌ترین کاپیتان تاریخ فوتبال جهان +عکس

ناکام‌ترین کاپیتان تاریخ فوتبال جهان +عکس

رومنیگه در سال‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۸۱ دو بار پیاپی عنوان بهترین بازیکن اروپا را به دست آورد و توپ طلایی مجله ورزشی «فرانتس فوتبال» را از آن خود ساخت. در مسابقات جام جهانی سال ۱۹۸۲ در اسپانیا، تیم ملی آلمان با رومنیگه بازی‌های موفقی به نمایش گذاشت و تا بازی نهایی رسید اما این تیم در دیدار نهایی با شکست ۳ بر ۱ در مقابل تیم ملی فوتبال ایتالیا به مقام نایب قهرمانی جهان بسنده کرد.

در آن سال همه انتظار داشتند که رومنیگه ستاره بی چون و چرای مسابقات گردد اما یک گلزن استثنایی و خوش اشتهای ایتالیایی به نام «پائولو روسی» رومنیگه را در سایه قرار داد.

 

 

ناکام‌ترین کاپیتان تاریخ فوتبال جهان +عکس
رومنیگه و دینو زوف در فینال جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا

۴ سال بعد، تیم ملی فوتبال آلمان غربی به همراه رومنیگه در رقابت‌های جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک، بار دیگر در دیدار نهایی ناکام ماند. این بار حریف این تیم در بازی نهایی، تیم ملی فوتبال آرژانتین بود که با درخشش ستاره استثنایی خود «دیه‌گو آرماندو مارادونا» با نتیجه ۳ بر ۲ سرنوشت بازی را به نفع خود رقم زد تا رومنیگه بار دیگر دستش از جام قهرمانی کوتاه بماند. وی این بار نیز در سایه درخشش مارادونا رنگ باخت.

ناکام‌ترین کاپیتان تاریخ فوتبال جهان +عکس
رومنیگه و مارادونا در فینال جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک

رومنیگه در مجموع ۹۵ بازی برای تیم ملی فوتبال آلمان انجام داد و ۴۵ گل برای این تیم به ثمر رسانید. وی ۵۱ بار به عنوان کاپیتان این تیم پای به میدان گذاشت و لقب ناکام ترین کاپیتان جهان برازنده وی است!

ناکام‌ترین کاپیتان تاریخ فوتبال جهان +عکس
نمایی از دیدار آلمان و آرژانتین - جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک

یک بازیکن دیگر هم که دوبار پیاپی همراه تیم کشورش به فینال جام جهانی رسید و هر دوبار شاهد شکست تیمش بود می توانست در کنار کارل هاینس رومنیگه قرار بگیرد؛ رود کرول کاپیتان تیم ملی هلند در جام جهانی ۱۹۷۸ که در فینال ۱۹۷۴ نیز حضور داشت با این تفاوت که در جام جهانی ۱۹۷۴ یوهان کرایف کاپیتان تیم ملی هلند بود!

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وب گردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
آخرین اخبار